Pěstování třešní
Třešně jsou naše nejranější domácí ovoce, proto se těší velké oblibě. Nevýhodou třešní je, že je mají rádi také červi.
Červivost třešní
Červivost třešní způsobují bílé larvy malé pestré mouchy vrtule třešňové. Hnědé kukly přezimují v půdě pod stromy, v květnu se z nich líhnou mouchy, jejichž samičky kladou vajíčka do plodů poloraných a pozdních odrůd třešní. Dužnina napadených plodů pak hnědne a zahnívá.
Jak zabránit červivosti třešní
Raně zrající odrůdy napadení vrtulí zpravidla unikají. Třešně jsou cizosprašné, musíme mít na zahradě nebo v její blízkosti alespoň dvě vzájemně se opylující odrůdy. Případně je také možné na jeden strom naroubovat druhou odrůdu.
Ekologická ochrana před červivostí třešní
Prevencí červivosti třeští je důsledné sklízení všech plodů (i červivých), sesbíraní i popadaných, aby se larvy vylezlé z plodů nemohli v zemi zakuklit. Úplné sklizni často brání příliš vysoké stromy třešní, na nichž je sklizeň pro pěstitele značně riziková. Proto se vyplatí pěstovat třešně s nižšími korunami na zakrslých podnožích. Vysoké koruny starších stromů snížíme na bezpečnou výšku a to buď po sklizni nebo rovnou při sklizni (plody očešeme z ořezaných větví).
V polovině května, přibližně v době před rozkvětem bezu černého, zavěsíme do korun třešní lepem natřené žluté lapače vrtulí. Vrtule, stejně jako ostatní mouchy, totiž láká žlutá barva. Lapače je možné zakoupit v zahrádkářských potřebách.
Před sklizní je dobré posypat půdu pod korunu třešně prachovým páleným vápnem. Ve styku s ním larvy vylezlé z plodů uhynou. Pomáhá také podzimní hluboké zrytí půdy pod stromy. Kukly se dostanou hluboko do země, odkud nebudou moci na jaře mouchy vylézt.
Chemická ochrana před červivostí třešní
Třešně určené k přímému konzumu pokud možno chemicky neošetřujeme. Pokud se ovšem červivost opakuje a je hodně rozšířená, stříkáme na jaře cca 2 až 3 týdny po náletu vrtulí vhodným postřikem s co nejnižší ochrannou lhůtou.
- Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
- Kdy a jak sázet révu vinnou Réva vinná se sází většinou na jaře, když se půda dostatečně prohřeje, a to v dubnu až květnu. V teplých oblastech je možné sázet révu i na podzim od konce října až do listopadu, pokud nemrzne. Kam vysadit révu vinnou Réva vinná je teplomilná dřevina, které se dobře daří v nadmořské výšce 200..
- Kupujeme ovocné stromky Jak poznáme kvalitní sazenice Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem. Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož..
- Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..