Popínavé letničkyJak pěstovat popínavé letničky

Popínavé letničky se skvěle hodí k zakrytí nevzhledného plotu, zastínění pergoly nebo popnutí zdi na terase. Jejich výhodou je, že rychle rostou. Navíc některé druhy není nutné předpěstovávat, ale můžeme je vysévat přímo na stanoviště.

Druhy popínavých letniček

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) – patři mezi osvědčené popínavé letničky, která bohatě kvete pestrými květy. Navíc příjemně voní.

Lichořeřišnice (Tropaeolum) – bohatě kvetoucí letnička s mohutnými rostlinami. Tato popínavka snese i mírné zastínění. Květy je možné použít také k dekoračním účelům.

Povijnice nachová (Ipomoea purpurea) – vytváří dlouhé výhony, které dokáží během pár týdnů pokrýt nevzhlednou zeď.

Lichořeřišnice (Tropaeolum)

Lichořeřišnice (Tropaeolum)

Lablab purpurový Lablab purpureus) – patří k nejbujnějším popínavým letničkám. Je to rostlina příbuzná fazolu. Lodyhy jsou dlouhé až 5 metrů. Kvete fialově, přičemž květy jsou uspořádané do hroznů.

Černooká zuzana (Thunbergie) – tuto letničku je nutné předpěstovat nebo zakoupit sazenice. Dorůstá o výšky asi dvou metrů. Můžeme ji pěstovat i v truhlíku s ostatními letničkami.

Všechny popínavé letničky pravidelně přihnojujeme – odmění se nám bujným růstem a lavinou květů.

  • Popínavé rostliny pro pergoly Pergola nebo loubí ovinuté popínavými rostlinami vytvářejí příjemnou, barevně rozmanitou atmosféru na každé okrasné zahradě. Loubinec Mezi oblíbené pnoucí venkovní rostliny patří loubinec, který připomíná vinnou révu. Loubinec je opadavý, kvete v červnu zelenými květy, které mají kovově modré plody. Ty se v říjnu mění na žlutooranžovou barvu. Podražec Další popínavou ovíjivou..
  • Opletka Aubertova (Fallopia aubertii) Pěstování opletky Opletka Aubertova je ovíjivá dřevina, známá spíše pod starým názvem rdesno baldšuánské. Kvete koncem léta a na podzim spoustou bílých kvítků. Nejlépe se hodí k pokrytí zdí, kmenů starých stromů a pevných pergol. Při tuhé zimě opletka namrzá, po seříznutí na jaře však snadno regeneruje. Podobné články: Hrachor vonný..
  • Pnoucí růže Pnoucí růže jsou oblíbené k popnutí pergol, loubí nebo zahradních oblouků. Nejčastěji se pěstují kultivary kvetoucí červeně, bíle, růžově, žlutě. Květy mají většinou plné, ale i jednoduché. Při větších mrazech výhony pnoucích růží namrzají, proto pro ně vybíráme stanoviště v teplejší chráněné poloze. Řezání pnoucích růží Pnoucí růže vyžadují při jarním řezu..
  • Rostliny pro treláže Hlohyně Hlohyně má ostré pichlavé trny, je stálezelená. V létě kvete bílými květy, které se do podzimu změní v oranžové plody. Dokáže pokrýt velkou plochu. Je nutná každoroční prořezávka. Vysazujeme ji do propustné půdy na slunné nebo polostinné stanoviště. Latnatec Latnatci se daří na přímém slunci, vyžaduje ochranu proti silnému větru. Je..