Popínavé letničkyJak pěstovat popínavé letničky

Popínavé letničky se skvěle hodí k zakrytí nevzhledného plotu, zastínění pergoly nebo popnutí zdi na terase. Jejich výhodou je, že rychle rostou. Navíc některé druhy není nutné předpěstovávat, ale můžeme je vysévat přímo na stanoviště.

Druhy popínavých letniček

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) – patři mezi osvědčené popínavé letničky, která bohatě kvete pestrými květy. Navíc příjemně voní.

Lichořeřišnice (Tropaeolum) – bohatě kvetoucí letnička s mohutnými rostlinami. Tato popínavka snese i mírné zastínění. Květy je možné použít také k dekoračním účelům.

Povijnice nachová (Ipomoea purpurea) – vytváří dlouhé výhony, které dokáží během pár týdnů pokrýt nevzhlednou zeď.

Lichořeřišnice (Tropaeolum)

Lichořeřišnice (Tropaeolum)

Lablab purpurový Lablab purpureus) – patří k nejbujnějším popínavým letničkám. Je to rostlina příbuzná fazolu. Lodyhy jsou dlouhé až 5 metrů. Kvete fialově, přičemž květy jsou uspořádané do hroznů.

Černooká zuzana (Thunbergie) – tuto letničku je nutné předpěstovat nebo zakoupit sazenice. Dorůstá o výšky asi dvou metrů. Můžeme ji pěstovat i v truhlíku s ostatními letničkami.

Všechny popínavé letničky pravidelně přihnojujeme – odmění se nám bujným růstem a lavinou květů.

  • Letnička povíjník trojbarevný (Pharbitis tricolor) Povíjník trojbarevný je letnička, která dorůstá do průměrné výška kolem 30 cm. Patří k nejkrásnějším květinám úzkých záhonků. Kvete blankytně modrými květy, které mají tvar trychtýřku. Květy vydrží pouze jeden den, ale rychle rozkvétají další. Kde a jak pěstovat povíjník Nejvhodnější pro povíjník je písčitohlinitá půda- Nevyhovuje mu však ani příliš..
  • Choroby a škůdci plaménků (clematisů) Plaménky jsou velmi oblíbené popínavé rostliny vhodné k vysazování k pergolám nebo zdem. Nemají žádné zvláštní nároky, a proto jejich pěstování zvládne každý. Jaké choroby a škůdci nám můžou překazit naši snahu? Vadnutí plaménků Vadnutí plaménků je způsobené houbovou chorobou. Napadení se projevuje tak, že výhony plaménku celé uvadnou a..
  • Ošetřování popínavých růží Jak se starat o popínavé růže? Během vegetace popínavé růže podle potřeby zavlažujeme, přihnojujeme a chráníme proti chorobám a škůdcům. Při jarním řezu odstraňujeme ve starších keřích výhony starší než 4 roky, u ponechaných výhonů odstřihneme jejich namrzlé a zaschlé konce a zakrátíme jejich příliš dlouhý obrost. Silné jednoleté výhony..
  • Pěstování popínavých růží Popínavé růže jsou nejvíce pěstovaným druhem růží v našich zahradách. Je to proto, že mají široké uplatnění jak u domu, tak v zahradě. Aby popínavé růže dobře rostly, potřebují vhodnou podpěrnou konstrukci. K tomuto účelu nejlépe slouží různé dřevěné nebo kovové žebříčky, pergoly, loubí nebo oblouky z různých materiálů. Popínavé růže se vedou do..