Pěstování popínavých růží
Popínavé růže jsou nejvíce pěstovaným druhem růží v našich zahradách. Je to proto, že mají široké uplatnění jak u domu, tak v zahradě.
Aby popínavé růže dobře rostly, potřebují vhodnou podpěrnou konstrukci. K tomuto účelu nejlépe slouží různé dřevěné nebo kovové žebříčky, pergoly, loubí nebo oblouky z různých materiálů. Popínavé růže se vedou do výšky a nezaberou mnoho místa, proto se hodí i do malých zahrad.
Stanoviště pro popínavé růže
Při déle trvajících mrazech choulostivější kultivary popínavých růží namrzají, je proto nutné vybrat pro ně v zahradě nebo u domu teplejším místo, chráněné také proti mrazivým zimním větrům. Zvláště citlivé jsou velkokvěté kultivary vyšlechtěné z čajohybridů. Půdu mají mít úrodnou, středně těžkou, propustnou, bohatou humusem a živinami včetně vápníku. Nevhodné jsou pro popínavé růže půdy jílovité a mokré.
Stanoviště má být slunné, ne však na prudkém poledním žáru, kde především červené květy ztrácejí barvu a blednou. V takovém případě jim prospívá mírné zastínění.
Jak vysazovat popínavé růže
Popínavé růže, právě tak jako ostatní typy růží, vysazujeme nejlépe v říjnu. Výsadbové jámy tvoříme 40 cm hluboké a až 50 cm široké. V těžké půdě se vyplatí vykopat jámy hlubší a na jejich dno dát vrstvu drenážního materiálu. Méně úrodnou půdu zlepšíme dobrým kompostem.
Pokud mají sazenice oschlé kořeny, ponoříme tyto kořeny na půl dne do vody. Před sázením kořeny upravíme. Rostliny sázíme tak hluboko, aby místo očkování bylo v jámě asi 5 cm pod původním povrchem. Kořeny dobře prosypeme jemnou zeminou, kterou přišlápneme a zalijeme. Po vsáknutí vody a oschnutí půdního povrchu přihrneme k sazenici kopeček zeminy, aby chránila sazenici před poškozením zimními mrazy. Výhony zkrátíme až na jaře podle jejich počtu a tloušťky na 1 až 3 pupeny.
- Pěstování orlíčků Orlíčky patří k oblíbeným trvalkám, které nesměly chybět už na zahrádkách našich babiček. Jejich květy jsou kvůli své stavbě velmi atraktivní. Orlíčky jsou velmi skromné trvalky, které dobře využijeme ve smíšených trvalkových záhonech, volných trvalkových skupinách nebo přírodních partiích zahrad. Moderní nízké odrůdy lze využít i na skalkách. Vysoké odrůdy orlíčků..
- Pěstování bílých kopretin Bílým kopretinám se v zahraničí říká margaretky. Tato květina má bílé okvětní lístky a žlutý střed, existuje více druhů. Kopretina bílá (Chrysanthemum leucanthemum) má zubaté listy a bílé květy. V zahradách se pěstují druhy vysoké od 40 do 90 cm. Kopretinu vysazujeme na záhony s úrodnou hlinitou půdou zásobenou vápníkem. Vyniknou ve skupinách..
- Slézovec tříměsíční na zahradě Slézovec tříměsíční – Lavatera trimestris Slézovec tříměsíční je letnička vysoká cca 70 až 80 cm, původem ze Sýrie. Vytváří vysoké rozvětvené trsy s bohatými nálevkovitými květy. Slézovec vysazujeme na slunný záhon s dostatkem vláhy. Můžeme jej pěstovat mezi ostatními květinami nebo jako solitéru. Podobné články: Pnoucí růže Ošetřování popínavých růží Rostliny pro..
- Ostálka – Zinnia Ostálka neboli Cínie je vděčnou letničkou, která zdobí záhony na zahradách. Její pestrobarevné květy mají spoustu tvarů – přes minikvěty až po obří koule. Pěstování ostálky Ostálka dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Květy jsou různobarevné – bílé, oranžové, žluté, červené, růžové nebo fialové. Květy jsou jednoduché nebo plné...