Pěstování popínavých růží



Popínavé růže jsou nejvíce pěstovaným druhem růží v našich zahradách. Je to proto, že mají široké uplatnění jak u domu, tak v zahradě.

Aby popínavé růže dobře rostly, potřebují vhodnou podpěrnou konstrukci. K tomuto účelu nejlépe slouží různé dřevěné nebo kovové žebříčky, pergoly, loubí nebo oblouky z různých materiálů. Popínavé růže se vedou do výšky a nezaberou mnoho místa, proto se hodí i do malých zahrad.

Stanoviště pro popínavé růže

Při déle trvajících mrazech choulostivější kultivary popínavých růží namrzají, je proto nutné vybrat pro ně v zahradě nebo u domu teplejším místo, chráněné také proti mrazivým zimním větrům. Zvláště citlivé jsou velkokvěté kultivary vyšlechtěné z čajohybridů. Půdu mají mít úrodnou, středně těžkou, propustnou, bohatou humusem a živinami včetně vápníku. Nevhodné jsou pro popínavé růže půdy jílovité a mokré.

Stanoviště má být slunné, ne však na prudkém poledním žáru, kde především červené květy ztrácejí barvu a blednou. V takovém případě jim prospívá mírné zastínění.

Popínavé růže

Popínavé růže

Jak vysazovat popínavé růže

Popínavé růže, právě tak jako ostatní typy růží, vysazujeme nejlépe v říjnu. Výsadbové jámy tvoříme 40 cm hluboké a až 50 cm široké. V těžké půdě se vyplatí vykopat jámy hlubší a na jejich dno dát vrstvu drenážního materiálu. Méně úrodnou půdu zlepšíme dobrým kompostem.

Pokud mají sazenice oschlé kořeny, ponoříme tyto kořeny na půl dne do vody. Před sázením kořeny upravíme. Rostliny sázíme tak hluboko, aby místo očkování bylo v jámě asi 5 cm pod původním povrchem. Kořeny dobře prosypeme jemnou zeminou, kterou přišlápneme a zalijeme. Po vsáknutí vody a oschnutí půdního povrchu přihrneme k sazenici kopeček zeminy, aby chránila sazenici před poškozením zimními mrazy. Výhony zkrátíme až na jaře podle jejich počtu a tloušťky na 1 až 3 pupeny.





  • Jak využít pnoucí růže Pnoucí růže můžeme rozdělit na dva druhy. Jedny se silnými vzpřímenými výhony, které musíme vyvazovat k opoře – kvetou dvakrát i vícekrát za sezónu a jsou vysoké kolem 3 metrů. Druhou skupinou jsou pnoucí růže se slabšími ohebnými výhony, které kvetou většinou jednou za rok. Pnoucí růže u zdí domů Pnoucími..
  • Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..
  • Letní a podzimní květiny do stínu Dymnivka neúnavně kvete od června do podzimu jasně žlutými květy. Je zcela nenáročná a velmi snadno se rozmnožuje ze semen. Čechravy jsou krásnými rostlinami do polostínu. Na 0,5 až 1 metr vysokých stoncích mají v červenci bohaté laty drobných bílých, růžových, červených nebo fialových kvítků. Udatna má podobný charakter květenství jako..
  • Hořec v zahradě Hořec – Gentiana – patří mezi letničky, dvouletky nebo i trvalky. Některé druhy jsou poloopadavé, jiné stálezelené. Hořec se pěstuje pro modré květy. Vysazujeme jej do skalek. Jsou plně mrazuvzdorné. Prospívá jim slunce nebo polostín a humózní, dobře propustná, vlhká, kyselá půda. V přírodě některé druhy rostou i na vápenci. Množení..