Lichořeřišnice větší
Letnička lichořeřišnice
Lichořeřišnice větší je krásná letnička, která je také léčivou bylinou. Původem je z Jižní Ameriky, v současnosti se vyskytuje po celém světě. Existuje spousta druhů, které se liší velikostí, květem a barvou.
Rostliny můžou dorůstat do výšky až 40 cm a délky 3 až 5 metrů. Lodyha je dlouhá, plazivá. Listy mají průměr 10 cm. Květy jsou velké v barvě bílé, žluté, růžové, červené nebo fialové. Některé druhy lichořeřišnice mají květy trojbarevné. Rostliny se množí semeny. Má ráda teplé a slunné stanoviště, snese i polostín. Špatně snáší mrazíky.
Pěstování lichořeřišnice
Na pěstování je lichořeřišnice snadná. Můžeme ji pěstovat jak na záhonech, tak v květináčích. Do venkovních prostor ji dáváme až v době, kdy pominou jarní mrazíky. Na půdu není náročná, roste téměř ve všude. Popínavou lichořeřišnice vysazujeme k opoře nebo plotu. Zálivka by měla být pravidelná, ale mírná. V přemokřené půdě rostlina neroste a hyne.
Škůdci a choroby lichořeřišnice
Lichořeřišnici téměř škůdci nenapadají. V příliš suchém létě je možné napadení dřepčíky.
Lichořeřišnice jako léčivka
Celá rostlina je léčivá. Působí jako rostlinné antibiotikum, antiseptikum, proti virům a plísním, posiluje imunitu. Užívá se vnitřně i zevně. Čerstvá rostlina chutná pálivě. Velké množství účinných látek mají zejména semena, klíčky a pupeny květů.
- Využití bazalky v kuchyni Bazalku si můžeme poměrně snadno vypěstovat sami, i když nemáme zahrádku. Postačí truhlík nebo květináč na okně, balkoně nebo doma v bytě. Při pěstování v bytě je však potřeba zajistit dostatek světla a tepla. Jak si vypěstovat bazalku Pro tradiční jarní a letní pěstování bazalku vyséváme v březnu a dubnu. Pro pravidelnou celoroční..
- Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) Pampeliška lékařská je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých a je celosvětově rozšířená. Můžeme ji znát také pod názvem smetanka. Nejlépe se jí daří v mírném pásu severní polokoule, ale vyskytuje se také na Novém Zélandu, v Severní a Jižní Americe nebo ve vlhkých tropech Oceánie. Pampeliška je velice nenáročná rostlina, k růstu ji stačí..
- Bazalka (Ocimum basilicum) Pěstování bazalky Bazalka se předpěstovává v teplém skleníku, proto je lepší si zakoupit již vypěstované sazenice. Ven je vysadíme po ledových mužích. Tato bylinka potřebuje hodně živin a vláhu. Sběr bazalky Průběžně sbíráme čerstvé listy. Sušená bazalka velmi rychle ztrácí aroma. Použití v kuchyni Tato jednička mezi kuchyňskými bylinkami ochutí saláty, masa,..
- Majoránka na zahradě Pěstování majoránky Bez majoránky si nelze představit správnou bramboračku nebo bramboráky. Pěstujeme ji ze semen v truhlíku nebo na záhoně. Vyžaduje slunné stanoviště. Použití majoránky Nálev z majoránky utišuje bolení hlavy, uklidňuje nervy a působí proti plynatosti. Podobné články: Lichořeřišnice – Tropaeolum Květiny k jídlu Letnička měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jeho..