Choroby a škůdci plaménků (clematisů)



Plaménky jsou velmi oblíbené popínavé rostliny vhodné k vysazování k pergolám nebo zdem. Nemají žádné zvláštní nároky, a proto jejich pěstování zvládne každý. Jaké choroby a škůdci nám můžou překazit naši snahu?

Vadnutí plaménků

Vadnutí plaménků je způsobené houbovou chorobou. Napadení se projevuje tak, že výhony plaménku celé uvadnou a uschnou. V průběhu léta můžou výhony opět vyrůst, případně až na jaře. Rostlina většinou po napadení nezahyne. Náchylnější k této chorobě jsou velkokvěté plaménky. Napadené výhony je nutné odstřihnout a spálit.

Vadnutí plaménků

Vadnutí plaménků

Plíseň šedá

Plíseň šedá se u plaménku projevu bílým povlakem na listech, výhonech a květech. Napadené části odstřihneme a zlikvidujeme. Preventivně udržujeme kolem rostliny volné místo, aby mohl proudit vzduch.

Květy plaménku poškozené škůdcem

Květy plaménku poškozené škůdcem






  • Mšice – nezdolný zahradní škůdce Mšice jsou nejčastějším zahradním škůdcem rostlin. Rychle se množí, a navíc přenášejí choroby. Při silném napadení přestávají rostliny růst a deformují se. Ochrana před mšicemi Na menší zahradě, kde se ještě příliš nerozmnožily, můžete z biologických řešení zkusit použít výluh z kopřiv nebo tabáku. Po postřiku je potřeba rostliny opláchnout vodou. Při..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin Čerň na listech Příznaky: na medovici, kterou vylučují mšice, puklice, molice a vlnatí červci, roste černá houba. Přímo sice neškodí, ale ucpává průduchy a brání přístupu světla k povrchu listu. Co dělat: čerň setřete vlhkým hadříkem a listy opláchněte čistou teplou vodou. Při prvních příznacích zasáhněte proti původci medovice. Korkovitost Příznaky:..
  • Hniloba hlíz, strupovitost hlíz Hniloba hlíz Hniloba hlíz hrozí cibulím i hlízám, např. skládková hniloba u mečíků a šafránů. Tzv. suchá hniloba se projevuje černými skvrnami na hlízách, ty později splývají a pletiva zahnívají. Dalším druhem hniloby je tzv. tvrdá hniloba – hnědé skvrny na svraštělých hlízách. Strupovitost u hlíz Hlízy může postihnout i..
  • Choroby a škůdci třešní a višní Vrtule třešňová – jedná se o mouchu, jejíž larvy způsobují červivost plodů, obzvláště pozdě zrajících odrůd. Proti tomuto škůdci se do koruny stromu umisťují žluté lapače. Všechny plody ze stromu je nutné sklidit, popadané ovoce sesbírat a spálit, aby se larvy nezakuklily do země. Špačci a jiní ptáci – třešně..