Pěstujeme plaménky



Jak pěstovat plamének

Plaménky jsou oblíbené popínavé rostliny, zdobící zdi domu a zahrady svými nádhernými květy. Křížením bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů, lišících se vzrůstem, dobou kvetení, velikostí, tvarem i barvou.

Plaménkům se daří na slunném a teplém stanovišti, chráněném proti slunečnímu úpalu. Platí, že plamének má mít hlavu na slunci a nohy ve stínu. Proto před ně předsadíme vhodnou středně vysokou trvalku nebo zakrslou dřevinu, především z jižní strany. Tyto rostliny zastíní kořenový krček plaménku a zabrání tak jeho přehřátí.

Půda by měla být středně těžká, hluboká a propustná, bohatá humusem i živinami, mírně vápenitá. Na vláhu he plamének nejnáročnější v létě, v období vegetačního klidu mu však nadbytek vláhy škodí. Méně vzrůstné kultivary lze s úspěchem pěstovat ve velkých nádobách na lodžiích, balkónech a terasách.

Plamének

Plamének

Po čem se pne plamének

V přírodě se plaménky šplhají do výšky po různých podpůrných dřevinách. Toho se v některých zemích, např. v Anglii a Německu, využívá s oblibou i v zahradách, kde se vysazují k vhodným okrasným keřům a nižším stromům. Výhodou tohoto způsobu pěstování je tvarová a barevná kombinace květů obou rostlin. V našich podmínkách se doporučuje jako nosné dřeviny např. pnoucí a sadové růže, šeřík, pustoryl, komule, ruj, okrasné jabloně, nízké javory nebo magnólie. Plaménky se v tomto případě vysazují na obvod koruny hostitelské dřeviny.

U nás se plaménky většinou pěstují na opěrných konstrukcích. Mohou to být treláže, připevněné na východní nebo západní zdi domu, oblouková loubí při vchodu do zahrady, tyčové jehlany a pergoly v zahradě, drátěný plot z pletiva s plastovým obalem.





  • Okrasné mučenky Pěstování mučenky Mučenka je popínavá liána, která se přichytává opory pomocí ovíjivých úponků. Úponky jsou dlouhé až 40 cm a u některých druhů i zdobné. Mučenky vytvářejí dlanitě laločnaté nebo jednoduché listy, které jsou vytrvalé. Od jara do podzimu umístíme mučenku na plně oslněné stanoviště. Tato rostlina je původem z tropů,..
  • Druhy plaménků a jejich výsadba Druhy a kultivary plaménků Z plaménků, zdobících zahradu množstvím menších květů již v dubnu a květnu, se doporučují k pěstování tyto druhy: bíle kvetoucí plamének horský (Clematis Montana), modrofialový plamének velkokorunný (Clematis macropelata) a fialově modrý plamének alpský (Clematis alpina). Z velkokvětých plaménků, vzniklých křížením několika původních druhů, lze např. doporučit: Kultivary kvetoucí v červnu..
  • Popínavé rostliny pro pergoly Pergola nebo loubí ovinuté popínavými rostlinami vytvářejí příjemnou, barevně rozmanitou atmosféru na každé okrasné zahradě. Loubinec Mezi oblíbené pnoucí venkovní rostliny patří loubinec, který připomíná vinnou révu. Loubinec je opadavý, kvete v červnu zelenými květy, které mají kovově modré plody. Ty se v říjnu mění na žlutooranžovou barvu. Podražec Další popínavou ovíjivou..
  • Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) je oblíbená popínavá letnička dorůstající do výšky až 150 cm. Semena se vysévají koncem března až začátkem dubna přímo na stanoviště k lehké opěrné konstrukci nebo drátěnému plotu. Pěstování hrachoru Vyséváme do hloubky 5 cm na vzdálenost asi 20 cm. Hrachor vonný kvete v různých barvách od druhé..