Rané výsevy zeleninyVysévání kořenové zeleniny

Časně zjara vyséváme na záhony především zeleniny s dlouhou dobou klíčení a celkového vývoje. Jsou to zejména kořenové zeleniny jako mrkve, petržel, pastinák a černý kořen, které se sklízejí většinou až na podzim.

Vysévání cibule

Kromě kořenové zeleniny se také časně zjara seje také cibule kuchyňská. Ta se sice na zahrádkách pěstuje většinou ze sazečky, ale vypěstovaná ze semen je levnější, lépe se skladuje a vydrží pro kuchyňskou potřebu spolehlivě až do nové sklizně.

Rané výsevy zeleniny

Rané výsevy zeleniny

Vysévání póru

Také pór můžeme vysévat přímo na pěstební záhon a na něm ho vyjednotit a dopěstovat až do sklizňové zralosti. Jinak se pór zpravidla pěstuje ze sazenic předpěstovaných v pařeništi a vysazovaných na záhon v květnu až červnu jako následná plodina po časně sklizených zeleninách (salátu, špenátu, ředkvičce, atd.).

Brzký výsev je obvyklý i u některých zelenin pro ranou sklizeň, jako jsou ředkvička, ředkev, raná vodnice, špenát, hrách a bob zahradní.


  • Podmínky pro pěstování okurek Okurky a jejich pěstování Okurky patří u nás k velmi oblíbené zelenině. Salátovky se používají v čerstvém stavu na salát, nakládačky většinou sterilované nebo kvašené. Okurky obsahují sice málo živin a vitamínů, jsou ale důležité svým obsahem zásadotvorných minerálů, zvláště draslíku, a vysokým obsahem fyziologicky přijatelné vody. Příznivě ovlivňují funkci žaludku a..
  • Recepty na vaření z brokolice Brokolice dušená s masem 60 dkg brokolice 40 dkg vepřové plece Olej, sůl, pepř 1 cibule 1 stroužek česneku 5 lžic rajčatového kečupu 2 vejce uvařená natvrdo Vepřové maso naklepeme a nakrájíme na kostky. Za stálého míchání je opečeme na oleji, vyjmeme, pak na oleji osmahneme drobně nakrájenou cibuli a vmícháme..
  • Kam postavit skleník? Jak orientovat skleník na zahradě Orientace osy skleníku v našich zeměpisných podmínkách je ideální východ – západ. Odborníci uvádějí, že rovná stěna takto odráží část slunečních paprsků zpět do prostoru. Sklon skleníku by měl být asi 30 stupňů, základ má být tedy oproti sedlu širší asi o 60 cm. Umístění skleníku..
  • Léto na zahradě – červenec Začínáme sušit rozkvetlé květiny do zimních vazeb. Květy sušíme zavěšené stonky nahoru ve stínu a mírném průvanu. Mezi vhodné květiny na sušení patří: okrasné bodláky, slaměnky, šatery. Ovoce a zelenina v červenci V červenci začínáme sklízet drobné ovoce a peckoviny. Dbáme na to, abychom při sklizni stromy a keře nepoškodili. Rybíz..