Pěstování fenyklu sladkého
Fenykl sladký je zelenina, která u nás není příliš rozšířená. Používá se k přípravě salátů, může se grilovat nebo dusit. Nejvíce je oblíbený v Itálii.
Jedná se jednoletou rostlinu s krátkou vegetační dobou 70 až 100 dní. Listy připomínají kopr, rostlina má anýzovou vůni. Rostlina doroste do výšky až 80 cm. Bílá hlíza, která je zploštělá o průměru cca 10 cm, je určená k dalšímu zpracování. Obsahuje vlákninu a minerální látky jako železo, hořčík a vápník.
Pěstování fenyklu sladkého
Pro pěstování této zeleniny je optimální teplota kolem 20 °C. Je nutné zajistit dostatek vláhy, při jejím nedostatku není hlíza šťavnatá. Nejčastěji se fenykl pěstuje jako následná plodina po bramborách nebo hrášku a jiné listové zelenině.
Fenykl vysazujeme buď brzy na jaře, nebo v první půlce srpna. Je to z toho důvodu, že fenykl často vybíhá do květu. Tomu lze zabránit pěstováním v době, kdy je den kratší. Semínka sázíme do hnízd na vzdálenost cca 20 cm, po vzejití rostlinky vyjednotíme. Fenykl není náchylný na škůdce a choroby, proto není nutná žádná ochrana.
Hlízy sklízíme před příchodem mrazů, můžeme je skladovat až 2 měsíce při vysoké vzdušné vlhkosti.
- Jak pěstovat vodní meloun Meloun je typickým letním ovocem. Má velké nároky na teplo, proto se u nás téměř vůbec nepěstuje a jsme závislí na dovozu z jižních zemí. Druhy melounů Kromě různých velikostí a barev plodu můžeme také rozlišovat mezi semenným plodem a bezsemenným. Podle velikosti jsou na výběr plody baby, středně velké a..
- Rebarbora nebo také reveň Rebarbora je typickou rostlinou z babiččiny zahrádky. Jedná se o vytrvalou bylina, která každý rok na jaře obrazí pupeny z hlavy kořenů, které mohou sahat do hloubky až dva metry. Nejprve vyrůstají listy a mezi nimi v létě i květenství. Pro kuchyni jsou cenné listy. Květů se naopak zbavujeme tak, že je co..
- Choroby a škůdci salátu Některým chorobám a škůdcům je možné předejít výběrem odolných odrůd salátů. Vybíhání salátu do květu Vybíhání salátu do květu způsobeno dlouhým dnem, teplem a nedostatkem vláhy. Je typické pro jarní odrůdy salátů. Hnití salátu Podehnívání salátu je způsobeno patogenními houbami. Napadení se projevuje žloutnutím a následným odumíráním rostlin. Na salátu..
- Pekingské nebo také čínské zelí Pekingské zelí se v kuchyni připravuje jako salát. Kdy vyséváme pekingské zelí Vyséváme jej v polovině července na záhon ve špetkách ve sponu 30×20 cm, přikrýváme bílou netkanou textilií. Rostliny po vzejití vyjednotíme. Za suchého a teplého počasí je nutná pravidelná zálivka, která brání vybíhání zelí do květu. Uskladnění pekingského zelí Pekingské..