TOP zelenina pro pěstování na zahrádkách



Kterou zeleninu má smysl pěstovat jako hlavní produkty na naší zahradě?

Z neobvyklých druhů můžeme pěstovat rebarboru, chřest, topinambury, ačokču, tuřín nebo různou listovou zeleninu. V obchodech je lze koupit jen občas a cena není příliš příznivá.

Vhodná a nenáročná k pěstování je také cukrová kukuřice, která patří k teplomilným druhům, proto ji vysazujeme na slunečné a záhřevné záhony. Naopak pěstování zvážíme u druhů zeleniny, pro které nemáme na zahradě vhodné podmínky nebo které vyžadují speciální postupy.

Pěstování červené řepy

Pěstování červené řepy

Základní zelenina pro pěstování na zahrádkách

Základní druhy potravin, kterých je během roku velká spotřeba, jako je např. česnek, zelí, mrkev, brambory, cibule, apod. pěstujeme v omezeném množství. Nikdy se nejspíš nepřiblížíme úplné soběstačnosti a to jak z pohledu množství, tak i z pohledu nutných skladových prostor v zimním období. Velkou výhodou takto vypěstované základní zeleniny je, že jsou bez chemického ošetření, případně jen s minimem nutných ošetření, která často nemusí být chemická. Jsou tedy přírodně čisté.

V případě pěstování zeleniny je výhodné pěstovat od jednoho druhu zeleniny více odrůd tak, abychom měli pokrytou co nejdelší část sezóny. Např. u brambor sázíme ranou odrůdu a zároveň pozdní. U ostatní zeleniny postupujeme obdobně, abychom měli zajištěnou postupnou sklizeň.

Pěstování petržele

Pěstování petržele

Drobná zelenina jako ředkvičky nebo hrášek si najde místo téměř na každé zahradě. Pro děti je skvělou možností na vlastní oči vidět, jak rostliny rostou a plodí. Také je zde možnost, že si sami vyzkouší sázení a následnou péči.

Uchovávání vypěstované zeleniny

Zeleninu využijeme zejména v čerstvém stavu. Některou můžeme krátkodobě uskladnit v ledničce v prostoru pro uchovávání čerstvé zeleniny, tzv. fresh zóně nebo využít skladové prostory v chladném sklepě. Cibuli, česnek nebo dýně můžeme skladovat v chladné, suché místnosti.

Zeleninu můžeme také zamrazit nebo konzervovat sušením, kvašením, případně naložením do soli.






  • Suché počasí a jeho vliv na zeleninu Počasí hraje důležitou roli ve zdravém růstu a vývoji zeleniny. Suché počasí může mít významný vliv na zeleninové plodiny, a to jak na jejich kvalitu, tak i na výnos. Zde je pár faktorů, které byste měli zvážit při pěstování zeleniny v období sucha. Zalévání, mulčování a ochrana před sluncem V..
  • Jak mít u póru dlouhé bílé stvoly Prodloužení bílého stvolu u póru Chceme-li prodloužit bílý stvol póru, vysazujeme sazenice póru do brázd a zahrnujeme je postupně. Za vegetace ještě k rostlinám přihrnujeme zeminu. Podzimní přihrnutí pomůže póru dobře přezimovat. Po sklizni póru dobře uchováme chuť i barvu buď sušením, nebo mražením nudliček, které nakrájíme napříč stvolu. Jak pěstovat..
  • Kedlubny – velká sklizeň Jak vypěstovat více kedluben z jedné rostliny V půdě zásobené dobře živinami můžeme získat během sezóny z jedné rostliny kedlubnu více bulev. Při první sklizni odřezáváme bulvu tak, aby košťál a několik spodních listů zůstaly na záhonu. Na okraji odříznutého košťálu se vytvoří několik malých nových bulviček. Jsou sice drobnější, ale zato..
  • Pěstujeme rajčata Rajčata potřebují pro úspěšné pěstování záhon v teplé slunečné poloze, chráněné proti studeným větrům. Nejlépe tedy polohu chráněnou např. zdí nebo vyššími rostlinami. Vyžadují úrodnou, dobře propustnou a snadno záhřevnou půdu. Rajčata sázíme teprve tehdy, když nehrozí pozdní jarní mrazíky. Nejvíce se pěstují hybridní tyčková rajčata. Rajčata sázíme do sponu 50..