TOP zelenina pro pěstování na zahrádkách
Kterou zeleninu má smysl pěstovat jako hlavní produkty na naší zahradě?
Z neobvyklých druhů můžeme pěstovat rebarboru, chřest, topinambury, ačokču, tuřín nebo různou listovou zeleninu. V obchodech je lze koupit jen občas a cena není příliš příznivá.
Vhodná a nenáročná k pěstování je také cukrová kukuřice, která patří k teplomilným druhům, proto ji vysazujeme na slunečné a záhřevné záhony. Naopak pěstování zvážíme u druhů zeleniny, pro které nemáme na zahradě vhodné podmínky nebo které vyžadují speciální postupy.
Základní zelenina pro pěstování na zahrádkách
Základní druhy potravin, kterých je během roku velká spotřeba, jako je např. česnek, zelí, mrkev, brambory, cibule, apod. pěstujeme v omezeném množství. Nikdy se nejspíš nepřiblížíme úplné soběstačnosti a to jak z pohledu množství, tak i z pohledu nutných skladových prostor v zimním období. Velkou výhodou takto vypěstované základní zeleniny je, že jsou bez chemického ošetření, případně jen s minimem nutných ošetření, která často nemusí být chemická. Jsou tedy přírodně čisté.
V případě pěstování zeleniny je výhodné pěstovat od jednoho druhu zeleniny více odrůd tak, abychom měli pokrytou co nejdelší část sezóny. Např. u brambor sázíme ranou odrůdu a zároveň pozdní. U ostatní zeleniny postupujeme obdobně, abychom měli zajištěnou postupnou sklizeň.
Drobná zelenina jako ředkvičky nebo hrášek si najde místo téměř na každé zahradě. Pro děti je skvělou možností na vlastní oči vidět, jak rostliny rostou a plodí. Také je zde možnost, že si sami vyzkouší sázení a následnou péči.
Uchovávání vypěstované zeleniny
Zeleninu využijeme zejména v čerstvém stavu. Některou můžeme krátkodobě uskladnit v ledničce v prostoru pro uchovávání čerstvé zeleniny, tzv. fresh zóně nebo využít skladové prostory v chladném sklepě. Cibuli, česnek nebo dýně můžeme skladovat v chladné, suché místnosti.
Zeleninu můžeme také zamrazit nebo konzervovat sušením, kvašením, případně naložením do soli.
- Problémy při pěstování salátu v zahradě nebo v pařeništi Salát je oblíbenou plodinou pro pěstování v zahradách i pařeništích. Je oblíbený pro svoji svěží chuť a bohatou výživou. Nicméně, jako u každé plodiny, mohou se i při pěstování salátu vyskytnout určité výzvy a problémy. Problémy s půdou Kvalita půdy hraje klíčovou roli při pěstování salátu. Příliš těžká nebo jílovitá..
- Červená řepa Červená řepa (Beta vulgaris rubra) patří mezi léčivé rostliny. Pochází ze Středomoří a byla oblíbená již ve staré Řecku a Římě. Léčebné účinky má čerstvá šťáv z bulvy, celá bulva, ale také se používá nať jako zelenina, listy můžeme přidávat do salátů. Co obsahuje červená řepa Jsou to zejména vitamíny skupiny..
- Pěstování chřestu Chřest patří mezi lahůdkovou zeleninu, kterou si můžeme vypěstovat sami na zahrádce. Lidově se chřestu říká špargl. Rostlina vytváří v zemi dužnaté kořeny, ze kterých vyrůstá dřevnatý oddenek (podzemní stonek) a z jeho vrcholových pupenů nad zemí dužnaté stonky dorůstají výšky až 2 metry. Na nich jsou zakrnělé listy. V květnu chřest kvete..
- Správné uskladnění brambor V čem a kde skladovat brambory Brambory by neměly být uskladněny v hromadě vyšší jak 80 cm. Větší výška totiž podporuje nežádoucí vznik hnilobných procesů. Uskladňujeme-li větší množství brambor, zhotovíme si speciální bednu, která umožní důkladné větrání (mezi laťkami bednění zachováme 0,5 cm odstup). Skladování brambor v pytlích Rozhodně neuchováváme brambory..