Pěstování zeleniny, bylinek a koření na jednom záhoně



Zahrada může být nejen místem, kde pěstujete chutnou a zdravou zeleninu, ale také místem, kde můžete experimentovat s kombinací různých rostlin pro synergetické výhody.

Kombinace zeleniny s bylinkami a kořením v zahradě může nejen obohatit vaše pokrmy o nové chutě, ale také přinést užitek pro růst a ochranu rostlin. V tomto článku se podíváme na důležitost této kombinace a několik tipů, jak ji efektivně využít.

Posílení chutí a aromatu

Bylinky a koření mají schopnost zintenzivnit chuť a aroma vašich pokrmů. Když rostou vedle zeleniny, mohou přirozeně přenášet své vůně a chutě na sousední rostliny. Například pěstování rajčat s bazalkou nebo paprikou může podpořit bohatost chutí v omáčkách a salátech. Kombinace brokolice s tymiánem může zase přinést nový rozměr do pokrmů, které zahrnují tuto zeleninu.

Bazalka

Bazalka

Ochrana před škůdci

Některé bylinky a koření mají odstrašující účinek na škůdce. Některé vonné látky vytvářené těmito rostlinami mohou pomoci odradit invazi škůdců a redukovat poškození zahrady. Například pěstování máty vedle rajčat může pomoci odrazit množení některých škůdců.

Podpora prospěšného hmyzu

Některé bylinky a květiny přitahují prospěšný hmyz, jako jsou včely a vosy, které jsou důležité pro opylování květů a zlepšení úrody zeleniny. Pěstování levandule, tymiánu nebo jetele v blízkosti zeleniny může přilákat tuto užitečnou návštěvu.

Kombinace několika odrůd

Kromě kombinace bylinek a koření s konkrétní zeleninou můžete také experimentovat s kombinací více druhů zeleniny, bylinek a koření na jednom záhoně. Tímto způsobem můžete vytvořit malý ekosystém, kde se rostliny podporují navzájem.

Tipy na úspěšnou kombinaci rostlin

Vyberte bylinky a koření, které jsou vhodné pro místní klimatické podmínky a půdu. Při výběru bylinek a koření se zaměřte na to, jak vysoké rostliny budou po zralosti. Nepřekrývají se příliš s ostatními plodinami? Zkoumejte různé kombinace chutí a vůní, abyste zjistili, které se navzájem doplňují. Zahrádkářství je o experimentování a učení se. Nebojte se zkoušet nové kombinace a pozorovat, jak se jednotlivé rostliny chovají vedle sebe.






  • Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) Kontryhel obecný je spíše známý pod lidovým názvem „rosička“ Dalším druhem je kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora). Bylinka kontryhel Kontryhel má v přírodě více variant a kříženců, které se těžko rozeznávají. Na některých lokalitách mizí, ale dá se i dobře pěstovat. Sbírá se celá rostlina, tj. listy i květy. Rostlina je mírně..
  • Kopr (Anetheum graveolens) Pěstování kopru Až metr vysoká jednoletá bylinka se vysévá přímo na stanoviště. Potřebuje slunce, dostatečnou vlhkost a půdu zásobenou živinami. Sběr kopru Od dubna do září otrháváme mladé lístky a nať, pro konzervaci i květenství. Lze také sušit a sbírat semena. Použití kopru v kuchyni Hodí se hlavně do okurkových a..
  • Jak pěstovat lichořeřišnici ze semínek Lichořeřišnice (Tropaeolum) Rod lichořeřišnice obsahuje plazivé i keříčkovitě rostoucí formy, takže ho můžeme používat pro různé účely. Listy jsou velké, terčovité. Květy jsou na dlouhých stopkách s výraznou ostruhou, která tvoří typickou ozdobu. Kvete v barvách žlutá, oranžová, červená nebo jejich kombinace. Na chráněných místech a pod ochrannými kryty můžeme lichořeřišnici vysévat..
  • Pěstování kopru Kopr je rostlinou svatojánskou. Byl znám již ve starém Egyptě. Kopr vyséváme do řádků na slunném záhoně. Použití kopru Mladé listy přidáváme do omáček, pomazánek a salátů. Bez kvetoucích vrcholků se neobejde nakládání okurek a jiné zeleniny. Podobné články: Vavřín (Laurus nobilis) Pěstování yzopu (Hyssopus officinalis) Smil kari (Helichrysum) a..