Pěstování batátů



Batáty jsou původem z tropického a subtropického podnebí, ale může dobře růst i v našich klimatických podmínkách – stejně jako brambory. Povijnice batátová byla do Evropy dovezena po objevení Ameriky. Pro jejich chuť byly označeny jako sladké brambory.

Batáty obsahují hodně vlákniny a přírodních cukrů. Navíc mají vysoký podíl antioxidantů, vitamínů a minerálních látek – především draslík, vápník a fosfor. Dužnina může mít různou barvu, např. oranžovou, fialovou …

Jak pěstovat batáty

Batáty pěstujeme, stejně jako brambory, z hlíz. Není ovšem možné použít batáty zakoupené v prodejnách zeleniny, protože ty jsou ošetřené proti klíčení. Sadbu proto zakoupíme v zahradnických prodejnách. Vysazujeme, jakmile pominou jarní mrazíky.

Pěstování batátů

Pěstování batátů

Hlízy vložíme do předem připravených jamek (podobně jako brambory). Půda by měla být lehká, spíše písečná. Nové hlízy rostou všemi směry. Přihnojujeme organickými hnojivy.

Batáty sklízíme od konce září do konce října. Na jedné rostlině je asi 5 až 7 hlíz, které mohou být velké až 30 cm. Batáty uskladňujeme v chladném sklepě v nádobách s vlhkým pískem. Uskladněné vydrží v dobrém stavu asi 3 měsíce.

Použití batátů v kuchyni

Batáty se používají jako příloha, příprava je podobná jako u brambor. Můžeme z nich připravit kaši, péct v troubě nebo v páře a vařit.






  • Pěstování zeleniny, bylinek a koření na jednom záhoně Zahrada může být nejen místem, kde pěstujete chutnou a zdravou zeleninu, ale také místem, kde můžete experimentovat s kombinací různých rostlin pro synergetické výhody. Kombinace zeleniny s bylinkami a kořením v zahradě může nejen obohatit vaše pokrmy o nové chutě, ale také přinést užitek pro růst a ochranu rostlin. V..
  • Koření v kuchyni – petržel Známe dva druhy petržele – s hladkými a kadeřavými listy. Petržel s kadeřavými listy je dekorativní, proto ho používáme zejména ke zdobení jídel. Petržel s hladkými listy je zase aromatičtější. Kromě čerstvé nati používáme rovněž kořen petržele. V zelené části je velké množství vitamínů, proto ji dáváme všude, kde se hodí. Petržel obsahuje především..
  • Pěstování hrachu cukrového Hrách cukrový je odrůda hrachu, který se konzumuje celý i s lusky. Lusky jsou ploché dužnaté a šťavnaté, semena malá a drobná. Lidé se mylně domnívají, že plody budou velké a sladké, ale není tomu tak. Vyséváme jej do řádků ve vzdálenosti 30 cm. Po vzejití potřebuje oporu, jinak začne lehat...
  • Kedlubny – velká sklizeň Jak vypěstovat více kedluben z jedné rostliny V půdě zásobené dobře živinami můžeme získat během sezóny z jedné rostliny kedlubnu více bulev. Při první sklizni odřezáváme bulvu tak, aby košťál a několik spodních listů zůstaly na záhonu. Na okraji odříznutého košťálu se vytvoří několik malých nových bulviček. Jsou sice drobnější, ale zato..