Volně rostoucí živé ploty



Jaké keře pro volně rostoucí živý plot

Volně rostoucí živé ploty jsou ty, kterým necháme jejich přirozený vzhled bez stříhání. K velmi oblíbeným keřům pro volně rostoucí plot patří tavolník, kdoulovec, hlohyně zimolez obyčejný, trojpuk drsný, ibišek syrský, muchovník, meruzalka krvavá, ruj vlasatá, dřišťál, šeřík, dřín vlasatý.

Okrasným keřům dodává na přitažlivosti jejich vzhled, který se během roku mění – jarní květy, plody a podzimní zbarvení.

K vysazení živého plotu uvnitř zahrady můžeme použít nižší keře jako keřové růže, azalky, skalník, kalinu, čilimník, brslen, cesmínu, atd.

Nízké živé ploty

Pro tvarování nízkých živých plotů je vhodný zimostráz obecný, který roste pomalu a není náročný na půdu. Stříhá se v červenci až srpnu. Z dalších rostlin můžeme použít levanduli lékařskou. U levandule odstřihujeme květní stonky po odkvětu. Rostliny řežeme v dubnu hloubkovým řezem, ne však do starého – pouze jednoleté výhony. Pro nízké živé ploty je vhodný také barevný dřišťál s načervenalými listy. Vyžaduje slunné stanoviště. Dřišťál stříháme po opadu listů.

Zimolez, živý plot

Zimolez, živý plot






  • Vilín japonský v zimní zahradě Pěstování vilínu japonského Vilín japonské často vykvétá v zimním období. Je to opadavý, vzpřímený keř, dosahující výšky až 4 metrů. Jeho listy na podzim žloutnou. Od cca poloviny zimy do konce rozkvétají na holých větvích vonné žluté květy se zvlněnými okvětními lístky. Vilínu japonskému se daří dobře na slunci nebo v polostínu...
  • Vřesovec v zimní zahradě Pěstování vřesovce Vřesovec je další rostlinou, která může kvést ve sněhu a ledu. Má karmínové kvítky, které se chystají k rozkvětu již od podzimu. Vřesovec je stálezelený rozložitý keř, který dosahuje výšky až 30 cm. Je plně mrazuvzdorný. Květy vřesovce jsou vybarvené v odstínech růžové, červené a bílé. Rozkvétají od začátku zimy..
  • Rakytník řešetlákovitý Pěstování rakytníku Rakytník řešetlákovitý má žluté až oranžové pecičky, které se u nás pěstují především k okrasným účelům. Šťáva z čerstvých plodů, které se sklízejí od poloviny srpna do poloviny září, obsahuje mnoho vitamínu C a odstraňuje únavu. Z plodů rakytníku lze vyrábět také kompot nebo sirup. Největším problémem při sklizni je značná..
  • Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..