Volně rostoucí živé plotyJaké keře pro volně rostoucí živý plot

Volně rostoucí živé ploty jsou ty, kterým necháme jejich přirozený vzhled bez stříhání. K velmi oblíbeným keřům pro volně rostoucí plot patří tavolník, kdoulovec, hlohyně zimolez obyčejný, trojpuk drsný, ibišek syrský, muchovník, meruzalka krvavá, ruj vlasatá, dřišťál, šeřík, dřín vlasatý.

Okrasným keřům dodává na přitažlivosti jejich vzhled, který se během roku mění – jarní květy, plody a podzimní zbarvení.

K vysazení živého plotu uvnitř zahrady můžeme použít nižší keře jako keřové růže, azalky, skalník, kalinu, čilimník, brslen, cesmínu, atd.

Nízké živé ploty

Pro tvarování nízkých živých plotů je vhodný zimostráz obecný, který roste pomalu a není náročný na půdu. Stříhá se v červenci až srpnu. Z dalších rostlin můžeme použít levanduli lékařskou. U levandule odstřihujeme květní stonky po odkvětu. Rostliny řežeme v dubnu hloubkovým řezem, ne však do starého – pouze jednoleté výhony. Pro nízké živé ploty je vhodný také barevný dřišťál s načervenalými listy. Vyžaduje slunné stanoviště. Dřišťál stříháme po opadu listů.

Zimolez, živý plot

Zimolez, živý plot  • Rakytník – bobule pro parádu Rakytník je keř dorůstající do výšky až 2,5 metru (pokud jej pravidelně nesestřiháváme). Velmi rychle se rozrůstá díky bujně rostoucím odnožím. Pěstování rakytníku Rakytník potřebuje kvalitní výživnou půdu a slunné stanoviště. Je opadavý, má tenké stříbřité listy a na jaře kvete nevýraznými žlutými květy. O to krásnější je na podzim..
  • Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) Pěstování hlohyně šarlatové Hlohyně šarlatová je stálezelený trnitý keř vysoký 2 až 3 metry. Je známý především pro svoje oranžově červené, u některých kultivarů i žluté plody, které vydrží na keřích od podzimu dlouho do zimy. V zahradě působí hlohyně šarlatová dekorativně i záplavou svých bílých květů. Nejlépe se uplatní jako..
  • Vřesovec v zimní zahradě Pěstování vřesovce Vřesovec je další rostlinou, která může kvést ve sněhu a ledu. Má karmínové kvítky, které se chystají k rozkvětu již od podzimu. Vřesovec je stálezelený rozložitý keř, který dosahuje výšky až 30 cm. Je plně mrazuvzdorný. Květy vřesovce jsou vybarvené v odstínech růžové, červené a bílé. Rozkvétají od začátku zimy..
  • Zakládáme vřesoviště Při zakládání vřesoviště nejdříve velmi důkladně odstraníme plevel a všechny zbytky jejich kořenů a oddenků. Ušetříme si tím práci v pozdějším období. Postup zakládání vřesoviště Uděláme terénní úpravy, tj. srovnáme povrch. Položíme vrstvu rašeliny promíchanou se zeminou (nesmí být vápněná) a pískem. Substrát také nesmí přesychat ani v letních vedrech. Alespoň část..