Podzimní vazby z přírodninEfektní aranžmá z podzimních přírodnin rozjasní stále kratší dny. K oblíbeným podzimním přírodninám patří do žluta a ruda zbarvené listy, oranžové bobule nebo lampionky.

Postup aranžování přírodnin

Nádobu naplníme nasáklým florexem nebo oasisem tak, abychom mohli hmotu dokulata seříznout asi 3 cm nad okrajem nádoby. Snáze pak při aranžování docílíme dokonalého tvaru bohaté, jakoby přetékající vazby.

Přichystáme si různě dlouhé větvičky se zralými plody: hloh, hlohyni, bezinky, psí víno, jeřabiny, měchýřky mochyně, dekorativní nadýchané semeníky plaménku a svazčitá plodenství pajasanu.

Aranžovat začneme tak, že zasunutím těch nejbohatších větévek na pravou a levou stranu vodorovně s okrajem nádoby určíte základní tvar. Potom už jenom hustě zakryjeme všechnu aranžovací hmotu.

Podzimní vazby z přírodnin

Podzimní vazby z přírodnin

Tipy pro podzimní aranžování

  • zkuste prořezat starý hloh a z větví vytvarovat věnec – dostanete krásnou podzimní dekoraci na dveře.
  • Měchýřky mochyně sklidíme ještě před příchodem prvních mrazů a necháme je dosušit na tuhých stoncích. Před aranžováním je otrháme a jejich jemné stopky prodloužíme drátkem.
  • Plodenství pajasanu žláznatého tvoří husté svazečky křídlatých nažek, které se postupně zbarvují do červena a jsou krásné ve všech podzimních dekoracích. Snadno z nich vykouzlíme i originální věneček.
  • Altánky a loubí Příjemným odpočinkovým místem v zahradě jsou i altánky a rozmanité besídky. Altánek může být postavený ze dřeva a konstrukce pak připomíná zahradní domek. Nebo můžeme použít kovovou konstrukci, která se nejvíce hodí do japonských zahrad. Zajímavým prvkem každé zahrady jsou i rozmanitá loubí neboli průchody, které mají mít šířku minimálně 120..
  • Rostliny v kontejnerech V kontejnerech se prodávají hlavně dřeviny, ale také velké trvalky. Trvalka, která se prodává v kontejneru, musí být v kontejneru také vypěstovaná. Nemá to být rostlina přesazená s kořenovým balem z volné půdy do kontejneru – takové rostliny mohou sice také přinést uspokojivé výsledky, ale nemohou se prodávat za cenu rostlin v kontejnerech. Kdy vysazovat rostliny v..
  • Kvalita půdy Zahradní rostliny mají různé nároky na kvalitu půdy. Všeobecně platí, že se jim daří lépe, čím je půda úrodnější. Jednou z důležitých složek půdní úrodnosti je obsah rostlinných živin v ní. Pokud je půda chudá, je nutné pro docílení dobrých pěstitelských výsledků více hnojit, nejlépe ekologickými hnojivy. Které živiny v půdě jsou důležité..
  • Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Okrasné dřeviny na..