Podzimní vazby z přírodnin
Efektní aranžmá z podzimních přírodnin rozjasní stále kratší dny. K oblíbeným podzimním přírodninám patří do žluta a ruda zbarvené listy, oranžové bobule nebo lampionky.
Postup aranžování přírodnin
Nádobu naplníme nasáklým florexem nebo oasisem tak, abychom mohli hmotu dokulata seříznout asi 3 cm nad okrajem nádoby. Snáze pak při aranžování docílíme dokonalého tvaru bohaté, jakoby přetékající vazby.
Přichystáme si různě dlouhé větvičky se zralými plody: hloh, hlohyni, bezinky, psí víno, jeřabiny, měchýřky mochyně, dekorativní nadýchané semeníky plaménku a svazčitá plodenství pajasanu.
Aranžovat začneme tak, že zasunutím těch nejbohatších větévek na pravou a levou stranu vodorovně s okrajem nádoby určíte základní tvar. Potom už jenom hustě zakryjeme všechnu aranžovací hmotu.

Podzimní vazby z přírodnin
Tipy pro podzimní aranžování
- zkuste prořezat starý hloh a z větví vytvarovat věnec – dostanete krásnou podzimní dekoraci na dveře.
- Měchýřky mochyně sklidíme ještě před příchodem prvních mrazů a necháme je dosušit na tuhých stoncích. Před aranžováním je otrháme a jejich jemné stopky prodloužíme drátkem.
- Plodenství pajasanu žláznatého tvoří husté svazečky křídlatých nažek, které se postupně zbarvují do červena a jsou krásné ve všech podzimních dekoracích. Snadno z nich vykouzlíme i originální věneček.
- Altánky a loubí Příjemným odpočinkovým místem v zahradě jsou i altánky a rozmanité besídky. Altánek může být postavený ze dřeva a konstrukce pak připomíná zahradní domek. Nebo můžeme použít kovovou konstrukci, která se nejvíce hodí do japonských zahrad. Zajímavým prvkem každé zahrady jsou i rozmanitá loubí neboli průchody, které mají mít šířku minimálně 120..
- Co je mulčování Mulčování je zakrývání půdy kolem rostlin s cílem zabránit vysušování půdy. Mulčujeme slámou, posekanou trávou nebo kůrou – tyto materiály se postupně rozkládají a rostliny tak mají přísun organického materiálu a živin. K dalším mulčovacím materiálům patří fólie nebo mulčovací textilie, které mají především zabránit prorůstání plevelů. Podobné články: Okrasné..
- Osázená kamenná koryta Miniskalku vytvoříme osázením kamenných koryt. Jak a čím osázet koryta? Do koryt vysazujeme alpinky, lomikameny, prvosenky, zvonky nebo lewisie. Přirozený vzhled miniskalce dodají trávovité rostliny. Okraje osázíme netřesky a rozchodníky, které dobře snáší sucho. Do koryt, která jsou umístěna ve stínu, můžeme zasadit bramboříky, dřípatky nebo kropenáče. Koryta dále můžeme..
- Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Okrasné dřeviny na..