Škůdci okrasných rostlinObaleč šípkový (Croesia bergmanniana)

Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji.

Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení. Preventivně můžete v dubnu až květnu postřikovat insekticidem.

Pilatěnka růžová

Larvy pilatěnky růžové jsou většinou zkroucené do tvaru písmene S a jsou velké asi 2 cm s živou barvou. Ožírají listy od okraje až ke střednímu žebru.

Larvy usmrcujeme postřikem proti škůdcům, provádíme rychle, abychom zamezili velkým škodám.

Mšice na růžích

Mšice na růžích

Pilatka běloskvrnná

Pilatka běloskvrnná se vyskytuje především na růžích. Larvy ničí dřeň výhonů. Některé přitom postupují směrem vzhůru, jiné směrem dolů. V každém případě vrcholky výhonů náhle zvadnou.

Napadené výhony odřízneme a spálíme – to je nejjistější způsob boje proti tomuto škůdci. Postřik je plně funkční pouze při včasném použití.

Pilatka drobná

Napadení pilatkou drobnou poznáme podle rourkovitě stočených jednotlivých listů u růží. Uvnitř najdete asi 8 mm dlouhé housenky, které ničí listy žírem.

Stočené části listů otrhejte a spalte. Při silném napadení nasaďte postřik.


  • Jak bojovat proti krtkům, hrabošům, mšicím a mravencům bez chemie Hraboši Česnekem můžeme zcela úspěšně bojovat proti hrabošům. Stačí jej vysadit do kruhu kolem stromů a milí hraboši ponechají kořenový systém stromů v uctivé vzdálenosti. Hraboši totiž nesnášejí česnekovou vůni. Mšice Máme-li keře silně napadené mšicemi, pomůže koupel, ovšem krátká, v 55 °C teplé vodě. Postižené konce letorostů nebo větví namočíme pokud..
  • Moniliová hniloba plodů Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění...
  • Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála Co je monilióza? Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce. Co dělat při napadení..
  • Květopas jabloňový – škůdce Škůdce květopas jabloňový Květopas jabloňový je dalším nepříjemný nájemník našich zahrad. Začíná se objevovat v době květu jabloní. Že květopas na jabloních bydlí, poznáme tak, že se některá poupata nerozvinou, zůstanou uzavřená a získají rezavě hnědou barvu. Larvy se kuklí uprostřed těchto zaschlých květů, teprve potom z nich vylétnou dospělí..