Škůdci okrasných rostlinObaleč šípkový (Croesia bergmanniana)

Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji.

Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení. Preventivně můžete v dubnu až květnu postřikovat insekticidem.

Pilatěnka růžová

Larvy pilatěnky růžové jsou většinou zkroucené do tvaru písmene S a jsou velké asi 2 cm s živou barvou. Ožírají listy od okraje až ke střednímu žebru.

Larvy usmrcujeme postřikem proti škůdcům, provádíme rychle, abychom zamezili velkým škodám.

Mšice na růžích

Mšice na růžích

Pilatka běloskvrnná

Pilatka běloskvrnná se vyskytuje především na růžích. Larvy ničí dřeň výhonů. Některé přitom postupují směrem vzhůru, jiné směrem dolů. V každém případě vrcholky výhonů náhle zvadnou.

Napadené výhony odřízneme a spálíme – to je nejjistější způsob boje proti tomuto škůdci. Postřik je plně funkční pouze při včasném použití.

Pilatka drobná

Napadení pilatkou drobnou poznáme podle rourkovitě stočených jednotlivých listů u růží. Uvnitř najdete asi 8 mm dlouhé housenky, které ničí listy žírem.

Stočené části listů otrhejte a spalte. Při silném napadení nasaďte postřik.


  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 4 Háďátko Příznaky: háďátka nepatří k typickým škůdcům pokojových květin. Pokud ale rostlina náhle uhyne bez zjevného důvodu, vyjmeme ji z květináče. Jsou-li na kořenech korkovité nádorky, mohou být způsobeny kořenovým háďátkem. Co dělat: rostlinu musíme ihned zničit, její zbytky nesmíme dávat ani do kompostu. Kořenová háďátka se přenášejí zamořenými zeminami a nemocnými..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin Čerň na listech Příznaky: na medovici, kterou vylučují mšice, puklice, molice a vlnatí červci, roste černá houba. Přímo sice neškodí, ale ucpává průduchy a brání přístupu světla k povrchu listu. Co dělat: čerň setřete vlhkým hadříkem a listy opláchněte čistou teplou vodou. Při prvních příznacích zasáhněte proti původci medovice. Korkovitost Příznaky:..
  • Pilatky – nebezpečí pro růže Růže patří mezi naše nejoblíbenější rostliny, které najdeme na každé zahrádce. Růže ohrožuje hned několik škůdců, kteří poškozují nejen zdraví rostlin, ale také působí na jejich vzhled. Mezi nejčastější škůdce růží patří larvy pilatek – housenice. Jaký je rozdíl mezi housenkami a housenicemi? Housenice nejsou housenky. Housenky jsou larválním stadiem..
  • Pravidla chemické ochrany rostlin Při práci vždy používáme ochranný oblek a pomůcky, jako např. gumové rukavice, plášť, holínky, pokrývku hlavy z nepromokavého materiálu, šátek na krk, ochranné brýle nebo obličejový štít z plexiskla. Postřik připravujeme na volném prostranství, ne v uzavřené místnosti, aby nedošlo k nadýchání nebezpečných toxických výparů. Připravujeme jen takové množství, které ten den, nejvýše následující..