Škůdci okrasných rostlin



Obaleč šípkový (Croesia bergmanniana)

Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji.

Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení. Preventivně můžete v dubnu až květnu postřikovat insekticidem.

Pilatěnka růžová

Larvy pilatěnky růžové jsou většinou zkroucené do tvaru písmene S a jsou velké asi 2 cm s živou barvou. Ožírají listy od okraje až ke střednímu žebru.

Larvy usmrcujeme postřikem proti škůdcům, provádíme rychle, abychom zamezili velkým škodám.

Mšice na růžích

Mšice na růžích

Pilatka běloskvrnná

Pilatka běloskvrnná se vyskytuje především na růžích. Larvy ničí dřeň výhonů. Některé přitom postupují směrem vzhůru, jiné směrem dolů. V každém případě vrcholky výhonů náhle zvadnou.

Napadené výhony odřízneme a spálíme – to je nejjistější způsob boje proti tomuto škůdci. Postřik je plně funkční pouze při včasném použití.

Pilatka drobná

Napadení pilatkou drobnou poznáme podle rourkovitě stočených jednotlivých listů u růží. Uvnitř najdete asi 8 mm dlouhé housenky, které ničí listy žírem.

Stočené části listů otrhejte a spalte. Při silném napadení nasaďte postřik.






  • Růže dužnoplodá a její škůdci Jak využít růži dužnoplodou? Růže dužnoplodá je nejen okrasný keř, který najdeme v zahradách, ale je to také zdroj šípků, ze kterých je možné vyrábět džemy. Šípky růže dužnoplodé jsou velké až 30 mm a obsahem látek jsou srovnatelné se šípky růže šípkové. Škůdce šípků – vrtule V posledních letech odchází k častému..
  • Co je moniliniová spála? Choroba meruněk Moniliniová spála patří k nejzávažnějším chorobám meruněk a višní, může se vyskytnout i u třešní, broskvoní a slivoní. Tato choroba se nejčastěji vyskytuje za vlhkého počasí, kdy teploty nepřesáhnou 12°C. Původcem moniliniové spály je houba Monilinia laxa. Patogeny přežívají v napadených plodech, které zůstaly na stromě nebo spadené pod stromy..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 2 Hniloba kořenů Příznaky hniloby kořenů: prvním příznakem bývá žloutnutí a vadnutí listů a pak rychle následuje hnědnutí a úhyn. Příčinou je houbová hniloba vyvolaná přelitím substrátu. Zvláště kaktusy, sukulenty, begónie, kapské fialky a palmy této chorobě podléhají. Co dělat: jestliže není hniloba příliš rozšířená, lze rostlinu zachránit odřezáním napadených částí..
  • Jak se bránit padlí na rostlinách Klimatické výkyvy můžou vážně ohrozit jak okrasnou, tak užitkovou zahradu. Velké sucho nebo naopak velké vlhko ničí nejen vegetaci, ale extrémní počasí napomáhá šíření určitých druhů nemocí a škůdců. V horkém suchém létě se u rostlin může objevit nepříjemná choroba padlí. Je to práškově bílá nebo našedlá houba objevující se na..