Škůdci okrasných rostlin



Obaleč šípkový (Croesia bergmanniana)

Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji.

Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení. Preventivně můžete v dubnu až květnu postřikovat insekticidem.

Pilatěnka růžová

Larvy pilatěnky růžové jsou většinou zkroucené do tvaru písmene S a jsou velké asi 2 cm s živou barvou. Ožírají listy od okraje až ke střednímu žebru.

Larvy usmrcujeme postřikem proti škůdcům, provádíme rychle, abychom zamezili velkým škodám.

Mšice na růžích

Mšice na růžích

Pilatka běloskvrnná

Pilatka běloskvrnná se vyskytuje především na růžích. Larvy ničí dřeň výhonů. Některé přitom postupují směrem vzhůru, jiné směrem dolů. V každém případě vrcholky výhonů náhle zvadnou.

Napadené výhony odřízneme a spálíme – to je nejjistější způsob boje proti tomuto škůdci. Postřik je plně funkční pouze při včasném použití.

Pilatka drobná

Napadení pilatkou drobnou poznáme podle rourkovitě stočených jednotlivých listů u růží. Uvnitř najdete asi 8 mm dlouhé housenky, které ničí listy žírem.

Stočené části listů otrhejte a spalte. Při silném napadení nasaďte postřik.






  • Housenky na zahradě: nežádoucí hosté nebo součást ekosystému? Housenky jsou sice malé, ale často nepřehlédnutelné. Na zahradě mohou způsobit pořádný rozruch. Zatímco některé z nich mohou být považovány za neškodné a dokonce i příznivé pro ekosystém, jiné mohou být ničivými škůdci, kteří ohrožují rostliny a zahradní plodiny. Při úvaze o housenkách v zahradě je tedy důležité rozlišovat mezi..
  • Jak chránit jabloně před škůdci Jabloně jsou oblíbenou ovocnou dřevinou, kterou může ohrožovat mnoho druhů škůdců, jako jsou například mšice, molice, nebo housenky. Zde jsou některé tipy, jak chránit své jabloně a udržet je zdravé a plodné. Preventivní ochrana stromů před škůdci Pravidelně kontrolujte své jabloně. Prohlédněte si listy, větve, kmen a kořeny, abyste zjistili,..
  • Co je moniliniová spála? Choroba meruněk Moniliniová spála patří k nejzávažnějším chorobám meruněk a višní, může se vyskytnout i u třešní, broskvoní a slivoní. Tato choroba se nejčastěji vyskytuje za vlhkého počasí, kdy teploty nepřesáhnou 12°C. Původcem moniliniové spály je houba Monilinia laxa. Patogeny přežívají v napadených plodech, které zůstaly na stromě nebo spadené pod stromy..
  • Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..