Škůdci okrasných rostlin



Obaleč šípkový (Croesia bergmanniana)

Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji.

Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení. Preventivně můžete v dubnu až květnu postřikovat insekticidem.

Pilatěnka růžová

Larvy pilatěnky růžové jsou většinou zkroucené do tvaru písmene S a jsou velké asi 2 cm s živou barvou. Ožírají listy od okraje až ke střednímu žebru.

Larvy usmrcujeme postřikem proti škůdcům, provádíme rychle, abychom zamezili velkým škodám.

Mšice na růžích

Mšice na růžích

Pilatka běloskvrnná

Pilatka běloskvrnná se vyskytuje především na růžích. Larvy ničí dřeň výhonů. Některé přitom postupují směrem vzhůru, jiné směrem dolů. V každém případě vrcholky výhonů náhle zvadnou.

Napadené výhony odřízneme a spálíme – to je nejjistější způsob boje proti tomuto škůdci. Postřik je plně funkční pouze při včasném použití.

Pilatka drobná

Napadení pilatkou drobnou poznáme podle rourkovitě stočených jednotlivých listů u růží. Uvnitř najdete asi 8 mm dlouhé housenky, které ničí listy žírem.

Stočené části listů otrhejte a spalte. Při silném napadení nasaďte postřik.






  • Problémy při pěstování kopru Kopr, s jeho svěží chutí a výraznou vůní, je oblíbenou bylinkou ve světě kulinářství. 08 Přemnožení kopru Kopr má tendenci rychle se šířit a občas může vyžadovat kontrolu, aby nedominovat ostatním rostlinám. Semena kopru se snadno samovolně rozptylují a mohou vést k nekontrolovanému růstu. Abychom tomu předešli, doporučuje se pravidelně..
  • Vlnovník vrbový – škůdce okrasné vrby Vlnovník vrbový je roztoč, který napadá okrasnou vrbu a způsobuje silně pokroucené a nahuštěné chuchvalce výhonů. Větvičky jsou navíc slabé. Ochrana před vlnovníkem vrbovým Nejvhodnější ochranou před vlnovníkem vrbovým je odřezávání hálek i s kousky napadených větví, a to v jarním a letním období. Na jaře můžeme proti tomuto roztoči použít i..
  • Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..
  • Rez hrušňová – nemoci ovocných dřevin Rez hrušňová se projevuje oranžově červenými skvrnami na listech hrušní. Tato chorob je podmíněna blízkostí druhého hostitele, kterým je jalovec čínský nebo jalovec klášterský. Silnější rozšířené této rzi má na svědomí vlhké počasí. Napadené listy je nejlepší spálit. Pro omezení infekce je vhodné uvedené jalovce nepěstovat do vzdálenosti 150 až..