Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci



Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci spočívá v odstraňování suchých, poškozených nebo nemocných, zvláště virovými chorobami napadených ovocných dřevin. Z korun stromů odstraňujeme housenčí zámotky a hnízda a také mumifikované plody, které jsou zdrojem zárodků moniliové hniloby pro příští období. Pravidelně sbíráme padané ovoce. Nahnilé ovoce dáváme do asanační jámy, použitelné zpracujeme včas v kuchyni.

Na kmeny stromů připevňujeme lapací pásy z vlnité lepenky, do nichž zalézají housenky obalečů a lepové pásy na zachycení samiček píďalek, lezoucích do korun klást vajíčka. Tím předcházíme jarními holožíru listů housenkami těchto motýlů. Prevencí proti ohryzu stromků zvěří jsou dobře udržované ploty a individuální chrániče kmenů.

Každoročně nejpozději do konce února shrabeme a zkompostujeme listí jako základní prevenci proti strupovitosti a jiným houbovým chorobám.

Hryzce chytáme do pastí a odpuzujeme mechanickými nebo elektronickými pomůckami.

Sbíráme a ničíme brouky, vajíčka a larvy mandelinky bramborové a vajíčka i housenku na brukvovité zelenině. Používáme netkanou textilii k ochraně záhonů mrkve proti pochmurnatce mrkvové, cibule proti houbomilce česnekové, póru proti vrtalce pórové, košťálových zelenin proti květilkám a dřepčíkům. Netkané textilie je též vhodnou ochranou přezimujících zelených rostlin proti větším mrazům a předjarnímu slunci.

Plže lapáme do kelímků s pivem a sbíráme je pod prkénky nastraženými na stinných a vlhkých místech zahrady.

Mšice, škůdci na zahradě

Mšice, škůdci na zahradě







  • Jak se ekologicky zbavit škůdce mandelinka bramborová Mandelinka bramborová, je jedním z nejvíce devastujících škůdců bramborových rostlin. Tito malí brouci mají červeno-hnědé tělo s černými pruhy a mohou způsobit vážné poškození bramborových listů a plodů. Pokud se snažíte bojovat proti tomuto škůdci ekologicky, zde je několik metod, které můžete zvážit: Fyzická likvidace mandelinek Pravidelně prohlížejte své rostliny..
  • Chřestovníček – škůdce lilií a růží Chřestovníček liliový Chřestovníček liliový, nápadně červený brouk, napadá nejen lilie, ale třeba i růže. Dospělci i larvy se živí rostlinami a jedinou biologickou ochranou je mechanické sbírání. To bude u růží asi trochu komplikované. Příznaky poškození rostlin chřestovníčkem Chřestovníček liliový ničí především listy. Vykusuje do nich půlkruhové výkusy. Listy pak..
  • Jak bojovat proti krtkům, hrabošům, mšicím a mravencům bez chemie Hraboši Česnekem můžeme zcela úspěšně bojovat proti hrabošům. Stačí jej vysadit do kruhu kolem stromů a milí hraboši ponechají kořenový systém stromů v uctivé vzdálenosti. Hraboši totiž nesnášejí česnekovou vůni. Mšice Máme-li keře silně napadené mšicemi, pomůže koupel, ovšem krátká, v 55 °C teplé vodě. Postižené konce letorostů nebo větví namočíme pokud..
  • Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..