Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci



Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci spočívá v odstraňování suchých, poškozených nebo nemocných, zvláště virovými chorobami napadených ovocných dřevin. Z korun stromů odstraňujeme housenčí zámotky a hnízda a také mumifikované plody, které jsou zdrojem zárodků moniliové hniloby pro příští období. Pravidelně sbíráme padané ovoce. Nahnilé ovoce dáváme do asanační jámy, použitelné zpracujeme včas v kuchyni.

Na kmeny stromů připevňujeme lapací pásy z vlnité lepenky, do nichž zalézají housenky obalečů a lepové pásy na zachycení samiček píďalek, lezoucích do korun klást vajíčka. Tím předcházíme jarními holožíru listů housenkami těchto motýlů. Prevencí proti ohryzu stromků zvěří jsou dobře udržované ploty a individuální chrániče kmenů.

Každoročně nejpozději do konce února shrabeme a zkompostujeme listí jako základní prevenci proti strupovitosti a jiným houbovým chorobám.

Hryzce chytáme do pastí a odpuzujeme mechanickými nebo elektronickými pomůckami.

Sbíráme a ničíme brouky, vajíčka a larvy mandelinky bramborové a vajíčka i housenku na brukvovité zelenině. Používáme netkanou textilii k ochraně záhonů mrkve proti pochmurnatce mrkvové, cibule proti houbomilce česnekové, póru proti vrtalce pórové, košťálových zelenin proti květilkám a dřepčíkům. Netkané textilie je též vhodnou ochranou přezimujících zelených rostlin proti větším mrazům a předjarnímu slunci.

Plže lapáme do kelímků s pivem a sbíráme je pod prkénky nastraženými na stinných a vlhkých místech zahrady.

Mšice, škůdci na zahradě

Mšice, škůdci na zahradě







  • Co jsou to pesticidy a fungicidy Jaký je rozdíl mezi pesticidy a fungicidy Pesticidy a fungicidy jsou chemické látky používané k ochraně rostlin před škůdci a chorobami. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, proti čemu chrání. Pesticidy Pesticidy jsou látky, které pomáhají chránit rostliny před škůdci, jako jsou hmyz, plazi nebo hlodavci. Tyto látky se aplikují..
  • Chřestovníček – škůdce lilií a růží Chřestovníček liliový Chřestovníček liliový, nápadně červený brouk, napadá nejen lilie, ale třeba i růže. Dospělci i larvy se živí rostlinami a jedinou biologickou ochranou je mechanické sbírání. To bude u růží asi trochu komplikované. Příznaky poškození rostlin chřestovníčkem Chřestovníček liliový ničí především listy. Vykusuje do nich půlkruhové výkusy. Listy pak..
  • Slimáci a plži v zahradě Co se slimáky v zahradě? Slimáci a plži jsou aktivní hlavně přes noc. Plži působí velké škody na všech zelených rostlinách, ať jde o zeleninu, trvalky nebo letničky. Přes den se skrývají ve vlhkých a tmavých úkrytech, čehož pozorný zahradních využije. Ekologická likvidace slimáků Na zem se večer položí prkno, lepenka..
  • Květopas jabloňový – škůdce Škůdce květopas jabloňový Květopas jabloňový je dalším nepříjemný nájemník našich zahrad. Začíná se objevovat v době květu jabloní. Že květopas na jabloních bydlí, poznáme tak, že se některá poupata nerozvinou, zůstanou uzavřená a získají rezavě hnědou barvu. Larvy se kuklí uprostřed těchto zaschlých květů, teprve potom z nich vylétnou dospělí..