Druhy bezu



Bez černý (Sambucus nigra)

Bez černý je keř vysoký několik metrů. Květenství malých běložlutých kvítků je ploché, známé jako kosmatice, které se tako konzumují smažené. Květ černého bezu má typickou a intenzivní vůni.

Květy jsou považovány za všelék. Pomáhá při nachlazení a posiluje imunitu. Nálev z květů je vynikající, nejlépe působí bezinková šťáva.

Bez černý

Bez černý

Bez chebdí (Sambucus ebulus)

Tento bez je označován jako neužitečná rostlina. Květy voní po mandlích, plody jsou černé. Jedná se o rostlinu rostoucí z hrubého plazivého oddenku. Celá rostlina obsahuje toxické látky.

Bez červený (Sambucus racemosa)

Bez červený roste ve vyšších až horských polohách, v nížinách jen vzácně. Vůně květů se přirovnává k vůni mouky. Na zlomené větévce má dřeň skořicově hnědou barvu, u bezu černého má dřeň bílou barvu.

Plody červeného bezu jsou mírně toxické. Jedovatá je i kůra a listy. Plody červeného bezu jsou výrazně červené.






  • Sušíme levanduli Levanduli najdeme snad v každé zahradě, v posledních letech je tato trvalka velmi oblíbená. Tato květina se využívá v lékařství, kosmetice a aromaterapii. Sušenou levanduli využijeme k aranžování v interiérech nebo při kreativní činnosti. Sáček s drcenou levandulovou natí uložený ve skříni ochrání naše oděvy před moly. Jak sušit levanduli Krásu a vůni levandule můžeme prodloužit..
  • Kopr (Anetheum graveolens) Pěstování kopru Až metr vysoká jednoletá bylinka se vysévá přímo na stanoviště. Potřebuje slunce, dostatečnou vlhkost a půdu zásobenou živinami. Sběr kopru Od dubna do září otrháváme mladé lístky a nať, pro konzervaci i květenství. Lze také sušit a sbírat semena. Použití kopru v kuchyni Hodí se hlavně do okurkových a..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..
  • Řepík lékařský Pěstování řepíku lékařského na zahradě Řepík lékařský můžeme vysadit na trvalkový záhon. Jeho drobné žluté květy poskládané do štíhlých květenství budou zdobit zahradu po celé léto. Použití řepíku Řepíkovou nať přidáme do čajů při žaludečních potížích, samotným řepíkovým čajem kloktáme při zánětech v ústech. Na hnisavé rány používáme i jen samotnou..