Jak se zbavit koček v zahradě?
Jak omezit přítomnost koček v zahradě? Je důležité zdůraznit, že řešení problému se zbavováním koček v zahradě by mělo být humánní a etické. Snahou by mělo být najít řešení, které je šetrné ke zvířatům a zároveň ochrání zahradu.
Ochranné rostliny
Rostliny s ostrými nebo aromatickými listy mohou odradit kočky od vstupu do zahrady. Některé druhy rostlin, jako je citronová tráva, levandule nebo petržel, mají vůně, které kočky nemají rády.
Bariéry
Fyzické bariéry, jako jsou ploty nebo sítě, mohou pomoci zabránit kočkám v přístupu do zahrady. Mějte však na paměti, že kočky jsou vynikající skokani, a proto je třeba bariéru postavit dostatečně vysokou.
Odpuzovače koček
Existují komerčně dostupné odpuzovače, které obsahují přírodní vůně, které kočky nemusí. Tyto spreje nebo granule mohou být aplikovány kolem okrajů zahrady.
- Zahradní zídky z přírodního kamene Použití přírodního kamene v zahradě Přírodní kámen je nejlepší materiál na výzdobu zahrad. Jednotlivé velké kameny můžeme dávat mezi keře, ploché kameny pak využít jako nášlap pro lepší přístup k rostlinám na záhonu. Ve skalkách pak kameny používáme pro vytvoření přirozeného prostředí pro skalničky. Opěrné zídky Pokud máme na zahradě jen..
- Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...
- Podzim na zahradě – říjen V říjnu z trávníku vyhrabáváme spadené listí, podle potřeby můžeme i sekat. Trávník již nehnojíme. Ze záhonů sklízíme kořenovou zeleninu. Zbavíme ji hlíny a olámeme listy. Ponecháme středové srdíčko. Kořenovou zeleninu ukládáme do chladného sklepa tak, aby se k ní nedostaly myši. Ve druhé polovině října sázíme ovocné stromky. Den předem namočíme kořeny..
- Dlužicha – ozdoba zahrad Pěstování dlužichy Pěknou ozdobou zahrad je nízká trvalka dlužicha. V době květu dlužicha vytváří 30 až 60 cm vysoké bezlisté stvoly s jemnými květy zvonkovitého tvaru v barvě růžové nebo bílé. Květy vydrží kvést 2 až 3 měsíce. Květy dlužichy jsou vhodné i k řezu do kytic, ke zjemnění. Kam umístit dlužichu Dlužicha má..