Problémy při pěstování hrášku



Hrášek je oblíbenou zeleninou v mnoha zahradách, a to díky své chuti a vysokému obsahu živin. Nicméně, jako u všech rostlin, i při pěstování hrášku mohou vzniknout různé problémy. Jaké to jsou?

Nepříznivé půdní podmínky

Kvalita půdy je zásadní pro úspěšný růst hrášku. Příliš těžká nebo jílovitá půda vede zadržování vody, což může způsobit hnilobu kořenů. Naopak, příliš písčitá půda může mít nedostatek živin a vody. Před výsadbou hrášku je důležité půdu dobře připravit, přidáním organického hnojiva a udržováním správné vlhkosti.

Škůdci a choroby

Hrášek je náchylný k útokům různých škůdců, jako jsou mšice, slimáci nebo housenky. Ti mohou poškodit rostliny a snížit výnos. Z chorob se můžeme setkat s plísněmi a houbovými infekcemi. Pravidelná kontrola rostlin a rychlá reakce na příznaky škůdců nebo nemocí může minimalizovat škody. V případě většího napadení je vhodné použít chemické prostředky.

Problémy při pěstování hrášku

Problémy při pěstování hrášku

Nedostatek nebo přebytek vody

Správná úroveň vlhkosti je klíčová pro zdravý růst hrášku. Nedostatečné zalévání může vést k nedostatečnému růstu a malým plodům, zatímco přebytek vody může způsobit hnilobu kořenů a plísně. Často kontrolujte vlhkost půdy a zalévejte hrášek pravidelně, ale umírněně. Zabezpečte dobrou drenáž půdy, aby se předešlo přebytečné vlhkosti.

Nedostatečná podpora rostlin

Hrášek je rostlina, která potřebuje podpěru při svém růstu, zejména pokud se jedná o vyšší odrůdy. Nedostatečná opora může vést k tomu, že rostliny se sklánějí a mohou být náchylnější k poškození nebo nemocem. Zajištění dostatečné podpory, jako jsou dřevěné tyče, mříže nebo natažené provázky mohou pomoci udržet rostliny vzpřímené a chránit je před poškozením.

Špatné sázení semen nebo velká hustota výsadby

Špatně provedené sazení nebo příliš hustá výsadba může vést k soutěžení o zdroje mezi rostlinami a snížení výnosu. Při sázení hrášku dodržujte doporučenou vzdálenost mezi rostlinami a zajistěte, aby každá rostlina měla dostatek místa pro růst. Při přemnožení můžete rostliny po vyklíčení jemně protrhat, aby se uvolnilo místo.






  • Jak pěstovat vodní meloun Meloun je typickým letním ovocem. Má velké nároky na teplo, proto se u nás téměř vůbec nepěstuje a jsme závislí na dovozu z jižních zemí. Druhy melounů Kromě různých velikostí a barev plodu můžeme také rozlišovat mezi semenným plodem a bezsemenným. Podle velikosti jsou na výběr plody baby, středně velké a..
  • Které druhy zeleniny je možné pěstovat ve stínu Když si představíte tradiční zahradu, většinou se vám vybaví místo s množstvím slunce a dostatkem světla, které umožňuje růst zeleniny a rostlin. Nicméně, není každá zahrada taková a některé oblasti mohou být stinné kvůli umístění domu nebo stromů. Naštěstí existují druhy zeleniny, které lze pěstovat i ve stínu. Zelenina a..
  • Celoroční pěstování ředkviček Ředkvičky jsou typicky jarní zelenina. Díky šlechtitelům je možné si tuto pálivou pochoutku dopřát v průběhu sezóny až do pozdního podzimu. Pro sklizeň v letních měsících jsou určené odrůdy pro celoroční pěstování. Ostatní odrůdy, určené pro rychlení, jarní a podzimní výsadbu, by nám v teplém letním počasí vyběhly po vzejití do květu a..
  • Kozlíček polní neboli polníček Pěstování kozlíčku polníčku Kozlíček polní je označován také jako polníček. Vysévá se do řádků 12 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň vyséváme koncem července až začátkem srpna, pro zimní a předjarní sklizeň vyséváme koncem srpna nebo na začátku září. Po vzejití polníček vyjednotíme na vzdálenost 3 až..