Třešně v zahradě
Třešně mají lahodnou chuť a jsou jedním z prvních plodů léta. Jsou velmi oblíbené zejména mezi dětmi pro svoji sladkou chuť. Třešně zrají podle odrůdy od konce května do cca poloviny července.
Kam zasadit strom třešně
Třešně mají rády stanoviště s teplou propustnou půdou s dostatkem vápníku. Nejvhodnější jsou mírné jižní svahy polohy, které jsou chráněny před studenými severními větry. Třešeň nevysazujeme do suché půdy, protože zde špatně rostou a mají malé plody. Nevyhovují jim mrazové kotliny, zamokřené půdy a zastíněná stanoviště. Pokud v době květu prší, má to vliv na kvalitu plodů, které pak praskají a hnijí.
Odrůdy třešní
Ranější odrůdy třešní zrají do poloviny června. Mají měkkou dužinu a označují se jako srdcovky. Pozdnější třešně se jmenují chrupky a mají tužší dužinu. Zrají od poloviny června do poloviny července.
- Tvary ovocných dřevin Při nákupu ovocných dřevin se většinou setkáme s roubovanými druhy na podnoži. Podnož je spodní část kmene pod naroubováním (většinou ztluštělé místo, ze kterého vyrůstají nové výhony). Podle budoucí výšky ovocných dřevin v dospělosti, je dělíme na: Zákrsek – výška 60 až 90 cm Čtvrtkmen – výška 100 až 120 cm Polokmen..
- Rakytník řešetlákovitý Pěstování rakytníku Rakytník řešetlákovitý má žluté až oranžové pecičky, které se u nás pěstují především k okrasným účelům. Šťáva z čerstvých plodů, které se sklízejí od poloviny srpna do poloviny září, obsahuje mnoho vitamínu C a odstraňuje únavu. Z plodů rakytníku lze vyrábět také kompot nebo sirup. Největším problémem při sklizni je značná..
- Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..
- Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Višně v zahradě Choroby a škůdci třešní..