Vysazování nových růží



Růže jsou královnami každé zahrady. Symbolizují rozmanitost, barvitost, vůni a půvab. Vysazujeme je od poloviny října do poloviny listopadu. Pouze v oblastech s většími holomrazy je vysazujeme na jaře, kdy už pominulo riziko mrazíků.

Pro výsadbu vybíráme takové odrůdy, které jsou odolné proti chorobám, takže nevyžadují časté ošetřování postřiky. V oblastech s chladným podnebím dáváme přednost mrazuvzdorným kultivarům.

Příprava půdy a stanoviště pro růže

Růžím vyhovuje hluboká, vzdušná, kyprá a živinami bohatá půda. Naopak nemají rády místa ve stínu a větrné polohy. Dáváme pozor na stanoviště, která jsou otočená k jihu a hrozí zde prudké polední slunce. Růže pak rychle odkvétají a trpí úpalem – obzvláště tmavočervené odrůdy. Do těchto míst proto vysazujeme žluté nebo bílé růže.

Půdu pro růže hluboko zryjeme a vidlemi do ní zapravíme dostatek hnojiva – cca jeden kýbl proleželého kompostu na jednu rostlinu. Jámy hloubíme cca na 40 cm. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být 40 až 60 cm, podle vzrůstnosti jednotlivých odrůd.

Jak sázet růže

Před výsadbou prostokořenné sazenice namočíme na několik hodin do kýble s vodou. Konce kořenů zastřihneme, příliš dlouhé kořeny zakrátíme asi na 15 až 20 cm. Při sázení kořeny rozprostřeme do stran. Dáváme pozor, aby kořeny nesměřovaly nahoru, později by se na nich mohli začít tvořit plané výhony.

Růže vysazujeme tak, aby místo očkování bylo asi 5 cm pod povrchem půdy. Sazenice vložíme do jámy, zaházíme hlínou a přišlápneme. Vydatně zalejeme a doplníme hlínou. V zemi nesmí zůstat žádné dutiny, aby sazenice dobře rostla. Do výšky cca 20 cm nahrneme kolem sazenice hlínu, kterou necháme asi čtyři týdny. Tím růže chráníme před prvními mrazíky.

Řez nových růží

Výhony nově zasazených růží na zimu nezakracujeme. Na zimu je přikryjeme chvojím.

Nově vysazené růže řežeme až na jaře v dubnu. Slabé nebo poškození výhony odstraníme, ostatní zkrátíme na 2 až 3 očka. V dalších letech provádíme řez různě podle druhu růží. Dřívější řež urychluje kvetení růží, pozdější řez kvetení oddaluje.

Pnoucí růže

Pnoucí růže






  • Drobnokvěté chryzantémy Drobnokvěté chryzantémy patří mezi nejpozději a také nejkrásněji kvetoucí trvalky. Mají květy jednoduché, poloplné i plné ve všech barvách kromě modré. Jsou velmi vhodné do kytic, které dlouho vydrží ve váze. Pěstování drobnokvětých chryzantém Jsou poměrně otužilé a na stanovišti vydrží několik let. Zimu lépe přečkají, když jim stonky ponecháme..
  • Letnička Plamenka Drummondova Jak pěstujeme plamenku Drummondovu – Phlox Drummondii Plamenka Drummondova je letnička, která dorůstá do výšky cca 10 až 40 cm. Pochází z jižních oblastí USA. Semena této plamenky vyséváme od konce února, po vzejití sazenice přesazujeme do květináčků, aby zesílily. Na záhon je vysazujeme v květnu. Plamenka Drummondova bohatě kvete v nejrůznějších barvách..
  • Řebříček tužebníkovitý – Achillea filipendulina Pěstování řebříčku Řebříček je trvalka, která vytváří bohaté trsy vysokých stonků. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm, květy jsou žluté. Na pěstování je nenáročný, roste téměř v každé půdě. Na jednom stanovišti vydrží řadu let. Řebříček vysazujeme do trvalkových záhonů. Hodí se k řezu nebo na sušení do květinových vazeb. Podobné..
  • Krásnoočko velkokvěté Jak pěstovat krásnoočko Velmi oblíbenou trvalkou do zahrad je krásnoočko velkokvěté, které dorůstá do výšky 70 až 90 cm a květy mají v průměru až 9 cm. Jiným druhem je krásnoočko přeslenité, které je vysoké asi 30 cm a kvete po celé léto množstvím drobných květů. Krásnoočko je nutné po několika..