Jak uskladnit zeleninu na zimu



Jak dobře uskladnit zeleninu sklizenou ze záhonu tak, aby nám vydržela co nejdéle. Existuje několik způsobů, u nás nejvíce používaný je sklep. Ten, kdo nemá k dispozici sklepní místnost, může využít některou z dalších možností uskladnění.

Kterou zeleninu uskladňujeme na zimu?

Na zimu uskladňujeme zejména kořenovou zeleninu, cibuli, česnek a pozdní košťáloviny. Některá zelenina je odolná proti mrazu natolik, že ji můžeme nechat přezimovat na záhoně. To platí pro pór, růžičkovou kapustu, kadeřávek, černý kořen, pastinák, špenát, zimní salát a polníček. Stačí je přikrýt chvojím nebo slámou. Růžičková kapusta, sklizená po prvních mrazech je chutnější a jemnější. Nevýhodou přezimování na záhoně je, že v zimních mrazech se kořenová zelenina špatně sklízí.

Uskladnění zeleniny na zimu

Uskladnění zeleniny na zimu






  • Pro zahrádkáře: co lze vysévat a předpěstovávat v únoru Únor s sebou přináší klidnější období v zahradě, ale pro váš budoucí úspěch ve sklizni není příliš brzy začít s přípravami na jaro. V tomto období můžete začít s vyséváním a předpěstováním některých plodin, které vám zajistí skvělý start do nadcházející zahrádkářské sezóny. Předpěstování zeleniny a bylinek Ranné ředkvičky –..
  • Alternativní způsoby pěstování zeleniny Mimo nejmodernějších způsobů pěstování zeleniny pomocí IoT a hydroponie, existují i další alternativní způsoby. Například akvaponie, vertikální zahradničení, a nebo aeroponie. Všechny tyto alternativní způsoby pěstování zeleniny jsou velmi účinné a mohou být použity v různých situacích, např. pokud máte omezený prostor nebo se snažíte minimalizovat svou spotřebu vody. Co..
  • Jak pěstovat okurky Okurky vysazujeme ve vzdálenosti 20 cm, 2 až 3 naklíčená semena do jednoho hnízda. Používáme odrůdy odolné proti plísni okurkové. Místo se semeny přikryjeme bílou netkanou textilií, kterou odděláme, až rostliny vytvoří první pravý lístek. Také můžeme záhon přikrýt černou netkanou textilií, udělat otvory a sazenice vysázet na tuto fólii...
  • Pěstujeme rajčata Rajčata potřebují pro úspěšné pěstování záhon v teplé slunečné poloze, chráněné proti studeným větrům. Nejlépe tedy polohu chráněnou např. zdí nebo vyššími rostlinami. Vyžadují úrodnou, dobře propustnou a snadno záhřevnou půdu. Rajčata sázíme teprve tehdy, když nehrozí pozdní jarní mrazíky. Nejvíce se pěstují hybridní tyčková rajčata. Rajčata sázíme do sponu 50..