Vánoční stromek v květináči



Výbornou alternativou ke klasickému vánočnímu stromku je živý stromek v květináči.

K tomuto účelu se většinou používá smrk pichlavý, douglaska nebo jedlička. V teple stromek vydrží bez újmy 3 dny, při teplotě do 20 °C a při vyšší vlhkosti vzduchu až týden.

Stromek, který jsme měli téměř celý rok venku, je nutné před přenesením do teplé místnosti postupně aklimatizovat. Pokud bychom jej přemístili rychle do tepla, znamenalo by to pro rostlinu velký šok. Nejprve jej tedy umístíme do chladnější místnosti, kde je světlo – např. skleník bez vytápění, chodba, veranda, atd. Později vánoční stromek v květináči přemístíme do teplejší místnosti.

Délka postupné aklimatizace by měla trvat nejméně dva týdny.

Po Vánocích stromek přeneseme postupně do chladnějších prostor a pak zpět ven. V březnu jej můžeme přesadit do většího květináče a zapustit jej i s květináčem do záhonu.





  • Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata) Jak pěstovat sakuru Sakura je okrasný strom vhodný do malých i velkých zahrad. Dorůstá do výšky 4 až 10 metrů. Šířka koruny je také 4 až 8 metrů. Kvete na jaře od dubna do června, násada květů je velmi bohatá. Květy jsou podle odrůdy bílé, světle až tmavě růžové, jednoduché,..
  • Zimní úklid v ovocné zahradě Zahradu je třeba na zimu připravit. Ovocná zahrada Z kmenů stromů odstraníme lapací pásy z vlnité lepenky, do nichž se uschovali různí škůdci. Lapací pásy spálíme. Z větví ovocných stromů odstraníme mumifikované plody, které by byly zdrojem moniliové hniloby v příštím roce. Z lapačů vos vylijeme tekutinu a uschováme je..
  • Moniliový úžeh květů – nemoc ovocných dřevin Moniliový úžeh květů se objevuje při deštivém a chladném počasí. Napadené květy, zejména u meruněk, zhnědnou a uschnou. Následně odumřou i plodonosné větévky. Prevence proti moniliovému úžehu květů: Do jara odstraníme ze stromu všechny napadené a uschlé větévky a mumifikované plody, které spálíme. Použijeme chemický přípravek. Podobné články: Květy Štědrého..
  • Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Květy Štědrého dne Jak uskladnit zeleninu na..