Vánoční stromek v květináčiVýbornou alternativou ke klasickému vánočnímu stromku je živý stromek v květináči.

K tomuto účelu se většinou používá smrk pichlavý, douglaska nebo jedlička. V teple stromek vydrží bez újmy 3 dny, při teplotě do 20 °C a při vyšší vlhkosti vzduchu až týden.

Stromek, který jsme měli téměř celý rok venku, je nutné před přenesením do teplé místnosti postupně aklimatizovat. Pokud bychom jej přemístili rychle do tepla, znamenalo by to pro rostlinu velký šok. Nejprve jej tedy umístíme do chladnější místnosti, kde je světlo – např. skleník bez vytápění, chodba, veranda, atd. Později vánoční stromek v květináči přemístíme do teplejší místnosti.

Délka postupné aklimatizace by měla trvat nejméně dva týdny.

Po Vánocích stromek přeneseme postupně do chladnějších prostor a pak zpět ven. V březnu jej můžeme přesadit do většího květináče a zapustit jej i s květináčem do záhonu.


  • Odumírání větví Odumírání větví je častý vážný problém stromů a keřů pěstovaných v nádobách. Odumírání začíná u vrcholků a pomalu postupuje směrem dolů. Tato vážná choroba má několik možných příčin. Co dělat při odumírání větví? Není-li důvodem odumírání větví některá choroba, jde o častý úkaz možného přelití substrátu. Odumřelé dřevo odřízneme a řeznou..
  • Kupujeme ovocné stromky Jak poznáme kvalitní sazenice Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem. Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož..
  • Pěstování mandloní v našich podmínkách Kde pěstovat mandloně Tento neobvyklý strom je možné pěstovat i v našich podmínkách. Mandloně jsou náročnější na stanovištní podmínky než např. meruňky nebo broskve. Nejlépe se jí daří v teplých oblastech a chráněných lokalitách. Mandloně snášejí dobře sucho. Vyhovují jim lehčí půdy, zamokřené a těžké jsou pro ně nevhodné. Pěstování mandloně z..
  • Pěstování ořechů – vlašský ořech Jak pěstovat ořechy Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy. Vlašský ořech Ořešáku vlašskému neboli..