Vánoční stromek v květináčiVýbornou alternativou ke klasickému vánočnímu stromku je živý stromek v květináči.

K tomuto účelu se většinou používá smrk pichlavý, douglaska nebo jedlička. V teple stromek vydrží bez újmy 3 dny, při teplotě do 20 °C a při vyšší vlhkosti vzduchu až týden.

Stromek, který jsme měli téměř celý rok venku, je nutné před přenesením do teplé místnosti postupně aklimatizovat. Pokud bychom jej přemístili rychle do tepla, znamenalo by to pro rostlinu velký šok. Nejprve jej tedy umístíme do chladnější místnosti, kde je světlo – např. skleník bez vytápění, chodba, veranda, atd. Později vánoční stromek v květináči přemístíme do teplejší místnosti.

Délka postupné aklimatizace by měla trvat nejméně dva týdny.

Po Vánocích stromek přeneseme postupně do chladnějších prostor a pak zpět ven. V březnu jej můžeme přesadit do většího květináče a zapustit jej i s květináčem do záhonu.


  • Pěstování ořechů – vlašský ořech Jak pěstovat ořechy Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy. Vlašský ořech Ořešáku vlašskému neboli..
  • Choroby a škůdci třešní a višní Vrtule třešňová – jedná se o mouchu, jejíž larvy způsobují červivost plodů, obzvláště pozdě zrajících odrůd. Proti tomuto škůdci se do koruny stromu umisťují žluté lapače. Všechny plody ze stromu je nutné sklidit, popadané ovoce sesbírat a spálit, aby se larvy nezakuklily do země. Špačci a jiní ptáci – třešně..
  • Okrasné dřeviny na podzim – barevné listy Žluté listy na podzim Mezi dřeviny, kterým se před opadem listy vybarvují výrazně dožluta, patří zejména břízy, lípy, javory, modříny, dřezovce. Estetický účinek poskytuje jak pohled do jejich koruny prozářené sluncem, tak na zelený, krátce sestřižený trávník s listím opadlým pod korunou stromů. Oranžové a červené listy na podzim Oranžově,..
  • Okrasné dřeviny na podzim – různé tvary plodů Některé dřeviny mají plody zajímavé svým tvarem. Například katalpa vytváří až 35 cm dlouhé úzké cigárovité tobolky, které působí v korunách stromů dekorativně zvláště po opadu listí. Svitel má bělavé tobolky srdíčkovitého tvaru. Křídlatec má okrouhlé penízkovité nažky podobné plodům jilmu. Klasické červené bobulky má např. jeřáb obecný, tis obecný nebo skalník. Škumpa..