Zázrak jménem kompostJak vytvořit kompost

Zahrada přísun živin potřebuje. Kompost nebo kompostér musí mít volné dno, aby kompost od spodu mohli osídlit prospěšní živočichové, zejména žížaly, které napomáhají rozkladným procesům.

Častou chybou je, že lidé při sekání trávníku vysypou všechnu posekanou trávu do kompostu najednou. Nedochází pak k procesu kompostování, ale spíše silážování, kdy z kompostérů vytéká zapáchající tekutina a tvoří se kyseliny. Jednotlivé vrstvy vhodných složek by se naopak měly střídat, to je pravidlo číslo jedna.

Do kvalitního kompostu patří i přídavek půdy, zejména jílovité, která dobře poutá vodu a v ní rozpuštěné živiny. Zároveň výrazně poutá případný zápach, což ocení hlavně sousedé.

Kompost v kompostéru

Kompost v kompostéru

Pro správnou tvorbu kompostu je třeba respektovat poměr uhlíku a dusíku. 30:1 – třicet dílů uhlíku na jeden díl dusíku. Obecně platí, že čím je vstupní materiál starší, tmavší a dřevnatější, tím více uhlíku v něm je. Naopak materiál čerstvý, vlhčí a zelenější, kam patří třeba tráva, obsahuje více dusíku.

Do kompostu patří také strukturní materiál, tedy větvičky, sláma, kůra a vše ostatní, co dobře umožní průnik vzduchu. Bakterie a houby totiž v počáteční fázi tlení dokážou spotřebovat kyslík v jednom metru krychlovém během dvou hodin. Pokud založíte kompost opravdu pečlivě a dodržíte střídání vrstev a jejich pestrost, není třeba jej ani přehazovat, případně jen jednou za šest měsíců.


  • Pěstování okurek ve skleníku Aby okurky ve skleníku dobře rostly, dbáme na pravidelné zavlažování a na regulaci teploty vzduchu. Teplota ve skleníku Maximální teplota pro zdárný růst okurek je 32 °C, zatímco v nočních hodinách je minimum 16 až 18 °C. Teplotní výkyvy mimo toto rozmezí způsobuje zastavení růstu rostlin. V malých sklenících a fóliových krytech..
  • Promyšlené proměny na zahradě Než se rozhodneme pro úpravy v zahradě, zvážíme především tato hlediska: Složení rodiny a osobitý vztah jednotlivých členů k zahradě: pěstitelská nebo společenská orientace, časové možnosti, pracovní a odborné schopnosti a znalosti. Velikost a stáří naší zahrady, klimatické a stanovištní podmínky: jde o zahradu přídomní, v zahrádkové nebo rekreační osadě, ve městě, na..
  • Jak pěstovat zeleninu na zahradě Triky na zeleninu Jen pečlivě ošetřovaná zelenina přinese vynikající sklizeň. Vždy vybíráme jen takové odrůdy, které se hodí na náš pozemek, vždy dáváme přednost odolným druhům. Existuje mnoho způsobů, jak si dobou úrodu ohlídat. Pro zelinářskou zahrádku platí základní pravidlo – půda nesmí nikdy vyschnout, za sucha musíme zajistit pravidelnou..
  • Podzim na zahradě – říjen V říjnu z trávníku vyhrabáváme spadené listí, podle potřeby můžeme i sekat. Trávník již nehnojíme. Ze záhonů sklízíme kořenovou zeleninu. Zbavíme ji hlíny a olámeme listy. Ponecháme středové srdíčko. Kořenovou zeleninu ukládáme do chladného sklepa tak, aby se k ní nedostaly myši. Ve druhé polovině října sázíme ovocné stromky. Den předem namočíme kořeny..