Zázrak jménem kompost
Jak vytvořit kompost
Zahrada přísun živin potřebuje. Kompost nebo kompostér musí mít volné dno, aby kompost od spodu mohli osídlit prospěšní živočichové, zejména žížaly, které napomáhají rozkladným procesům.
Častou chybou je, že lidé při sekání trávníku vysypou všechnu posekanou trávu do kompostu najednou. Nedochází pak k procesu kompostování, ale spíše silážování, kdy z kompostérů vytéká zapáchající tekutina a tvoří se kyseliny. Jednotlivé vrstvy vhodných složek by se naopak měly střídat, to je pravidlo číslo jedna.
Do kvalitního kompostu patří i přídavek půdy, zejména jílovité, která dobře poutá vodu a v ní rozpuštěné živiny. Zároveň výrazně poutá případný zápach, což ocení hlavně sousedé.

Kompost v kompostéru
Pro správnou tvorbu kompostu je třeba respektovat poměr uhlíku a dusíku. 30:1 – třicet dílů uhlíku na jeden díl dusíku. Obecně platí, že čím je vstupní materiál starší, tmavší a dřevnatější, tím více uhlíku v něm je. Naopak materiál čerstvý, vlhčí a zelenější, kam patří třeba tráva, obsahuje více dusíku.
Do kompostu patří také strukturní materiál, tedy větvičky, sláma, kůra a vše ostatní, co dobře umožní průnik vzduchu. Bakterie a houby totiž v počáteční fázi tlení dokážou spotřebovat kyslík v jednom metru krychlovém během dvou hodin. Pokud založíte kompost opravdu pečlivě a dodržíte střídání vrstev a jejich pestrost, není třeba jej ani přehazovat, případně jen jednou za šest měsíců.
- Použití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahradě Stále více zahradníků a pěstitelů se obrací k obnovitelným zdrojům energie jako udržitelnému a ekologickému způsobu provozování svých zahrad. Využití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahradě přináší nejen ekonomické a ekologické výhody, ale také možnost větší soběstačnosti a nezávislosti. Použití obnovitelné energie v zeleninové zahradě může nejen snížit závislost na..
- Kdy vysévat kořenovou zeleninu, cibuli a pór Časný výsev zeleniny Kořenovou zeleninu, cibuli a pór vyséváme zpravidla v březnu až počátkem dubna. Je-li v některém roce, především v teplejších oblastech, půda v příznivém stavu, můžeme vysévat již koncem února. Časný výsev je pro ně vhodný především proto, že půda si po zimě udržuje delší dobu vlhkost potřebnou pro klíčení semen. U..
- Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..
- Jarní práce na zahradě – květen Sázení rajčat V květnu vysazujeme rajčata do volné půdy. Dáváme přednost silným nepřerostlým sazenicím. Do sázecí jámy je dáváme na šikmo, aby část stonku byla v zemi a pustila další kořeny. Při výsadbě zapíchneme do jamky tyčku, abychom později nenarušili kořenový bal. Péče o keře na jaře U šeříků a rododendronů odstraňujeme..