Zázrak jménem kompost



Jak vytvořit kompost

Zahrada přísun živin potřebuje. Kompost nebo kompostér musí mít volné dno, aby kompost od spodu mohli osídlit prospěšní živočichové, zejména žížaly, které napomáhají rozkladným procesům.

Častou chybou je, že lidé při sekání trávníku vysypou všechnu posekanou trávu do kompostu najednou. Nedochází pak k procesu kompostování, ale spíše silážování, kdy z kompostérů vytéká zapáchající tekutina a tvoří se kyseliny. Jednotlivé vrstvy vhodných složek by se naopak měly střídat, to je pravidlo číslo jedna.

Do kvalitního kompostu patří i přídavek půdy, zejména jílovité, která dobře poutá vodu a v ní rozpuštěné živiny. Zároveň výrazně poutá případný zápach, což ocení hlavně sousedé.

Kompost v kompostéru

Kompost v kompostéru

Pro správnou tvorbu kompostu je třeba respektovat poměr uhlíku a dusíku. 30:1 – třicet dílů uhlíku na jeden díl dusíku. Obecně platí, že čím je vstupní materiál starší, tmavší a dřevnatější, tím více uhlíku v něm je. Naopak materiál čerstvý, vlhčí a zelenější, kam patří třeba tráva, obsahuje více dusíku.

Do kompostu patří také strukturní materiál, tedy větvičky, sláma, kůra a vše ostatní, co dobře umožní průnik vzduchu. Bakterie a houby totiž v počáteční fázi tlení dokážou spotřebovat kyslík v jednom metru krychlovém během dvou hodin. Pokud založíte kompost opravdu pečlivě a dodržíte střídání vrstev a jejich pestrost, není třeba jej ani přehazovat, případně jen jednou za šest měsíců.






  • Alternativní způsoby pěstování zeleniny Pěstování zeleniny je stále populárnější, ale mnoho lidí má omezený prostor a zdroje. Alternativní způsoby pěstování zeleniny se stávají stále více oblíbenými jako řešení pro ty, kteří nemají tradiční zahrady. Květinová a zeleninová zahrada v jednom Jednou z možností je tzv. květinová zahrada. Tento způsob pěstování kombinuje květiny a zeleninu..
  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ČERVENEC Jezírka na zahradě v červenci Vodní nádrže na zahradě se často stávají líhněmi komárů, kteří za letních večerů nepříjemně trápí celé okolí. Nejlepší ochranou proti nim je těsně přiléhající poklop, jímž nádrže přikryjete. Stálou přítomnost komářích larev, nebo když nemůžete nádrž z jakéhokoliv důvodu zakrýt, vyřešte tak, že nádrž před novým..
  • Sníh na zahradě Sníh představuje přirozenou ochrannou pokrývku pro všechny rostliny, které zůstanou přes zimu pod širým nebem, neměli byste jej proto nechávat ležet bez užitku na zahradních pěšinách. Sníh z cestiček a podobných míst prokáže dobré služby, když ho přenesete na obdělávanou půdu. Prašan se hodí především jako ochranná pokrývka na stále zelené..
  • Padání rostlin a stísněné rostliny Padání mladých rostlin Příznaky: u semenáčků a řízkovanců začínají hnědnout kořenové krčky, mladé rostliny pak začnou přepadat a hynou. Je to typický příznak výskytu houbové choroby. Co dělat: použijeme dezinfikovaný substrát pro množení, v řídkém výsevu a v mírné vlhkosti substrátu. Při prvních příznacích choroby odstraníme napadené rostliny, zlepšíme větrání a snížíme..