Pěstování ve skleníku
Pěstování ve skleníku vyžaduje zajištění pravidelné zálivky, větrání, temperování ale i topení. Skleník nám umožní dosáhnout lepších pěstebních výsledků než ve volné přírodě.
Při plánování skleníku myslíme na to, že zelenina potřebuje co nejvíce světla. Proto by měly být nosné profily mezi skly úzké. Vstupní dveře do skleníku volíme široké tak, abychom projely s kolečkem při výměně zeminy. Každý skleník musí mít dokonalé větrání v nejvyšším bodě sedlové střechy. Nevhodné je větrání dveřmi nebo bočními okénky – zemina se zbytečně ochlazuje.
Vytápění a temperování skleníku
Pokud skleník vytápíme, udržujeme teplotu v noci od 15 do 18°C a ve dne ve špatném počasí 20 až 25°C. Při temperování stačí teplotu udržovat kolem 9°C. V žádném skleníku by neměla chybět nádrž s vodou na zalévání.
Jaký skleník na zahradu?
Skleníky dělíme na ty, které jsou určené do volného prostoru a na skleníky jako přístavbu k domu. Nevýhodou oboustranných skleníků je větší rozdíl mezi denní a noční teplotou. Pokud je to možné, dáme přednost jednostrannému skleníku, ve kterém se rostlinám daří nejlépe. Jednu stranu tvoří stěna domu, která v noci vyzařuje teplo. Zasklená část skleníku je na jižní straně a měl by mít sklon 30°.
- Jak začít s permakulturou Pokud se chcete začít zabývat permakulturou, existuje několik kroků, kterými můžete začít. Zde jsou: Základy permakultury Získejte základní znalosti o principech permakultury čtením knih, sledováním dokumentů nebo navštěvováním kurzu. Existuje mnoho zdrojů dostupných online i offline. Prozkoumejte své okolí a porozumějte jeho specifikům, klimatu, půdě a přírodním zdrojům. Zjistěte, jakým..
- Tykev a její druhy Tykev pochází z jižních oblastí Ameriky, kde ji pěstovali indiáni. Do Evropy byly tyto rostliny přivezeny společně s kukuřicí a paprikou. K nejznámějším druhům tykve patří cukety, patisony, tykev olejná a špagetová. Tykev cuketa Nejpěstovanější jsou cukety s tmavě zelenými plody válcovitého tvaru. Mladé plody mají velmi jemnou a chutnou dužninu a jsou proto..
- Jak uchovat sklizené peckoviny Uložení ovoce do kopřiv Sklizeným švestkám, rynglím nebo broskvím prospěje kopřivové lože. Jestliže jsme sklidili tento druh ovoce, uložíme ho do kopřiv (dvoudomých nebo žahavých). Ovoce správně dozraje. Pracujeme v rukavicích! Uskladnění švestek a blumů Švestky a blumy udržíme čerstvé tři až čtyři měsíce, ale nesmí k nim vzduch. Plody určené pro..
- Jak vypěstovat meloun Meloun je možné v našem podnebí pěstovat na venkovních záhonech jen v teplých oblastech na jihu. Nejlépe je mu ve skleníku. Předpěstované sazenice vysazujeme koncem května nebo začátkem června. Neděláme kolem rostliny misky, aby mohla voda volně odtékat a nedocházelo k zahnívání kořenových krčků. Meloun cukrový U melounu cukrového s menšími žlutými melouny se..