Sázíme ovocné stromky
Jak sázet ovocné stromky?
Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také založit do vlhké půdy v zahradě. Před sázením ponoříme kořeny sazenic na den do nádoby s vodou, aby ji dostatečně nasály.
Příprava místa na sázení
Ovocné stromky sázíme do předem připravených jam, které vyhloubíme alespoň 1 měsíc předem. Pro vyšší stromky nebo u stromků se slabým kořenovým systémem a ve větrných polohách zatlučeme do středu jámy opěrný kůl. Teprve pak do jámy zasadíme stromek.
Méně úrodnou půdu vylepšíme proleželý, kompostem. Nikdy nepoužíváme čerstvý chlévský hnůj, protože by mohl popálit kořínky.
Půdu po zahrnutí jámy ke kořenům opatrně přišlápneme a sazenici dobře zalejeme. Kmínek přivážeme ke kůlu na volno, aby stromek mohl přes zimu spolu se zeminou volně sedat. Výhony zkracuje až na jaře.
- Ruj vlasatá – okrasný keř Ruj vlasatá je okrasný keř, který dorůstá do maximální výšky 5 metrů a šířky až 4 metry. Krásně se vyjímá před tmavě zelenými jehličnany. Vyniká květy i listy. Tento keř kvete v období od června do července drobnými květenstvími ve velkých latách. Věty jsou bílé a dlouho vydrží. Vypadají velmi netradičně..
- Clerodendrum Jak pěstovat clerodendrum Clerodendrum je nádherná exotická květina, kterou je možné pěstovat v domácím prostředí. V zimním období jim vyhovuje teplota od 10 do 20 °C. Ale pozor, mohou v tuto dobu i opadat. Zalévají se tak, aby jim nikdy nezaschl kořenový bal. V březnu se loňské výhony seříznou až ke staršímu dřevu, rostlinu..
- Stálezelené listnaté dřeviny do stínu Pěnišníky neboli rododendrony Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na..
- Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..