Zakládáme ovocnou zahradu



Než se rozhodneme založit ovocnou zahradu, měli bychom si rozmyslet, pro kolik osob budeme ovoce pěstovat, zda budeme chtít zajistit celoroční spotřebu nebo pokrýt jen část. Dále uvážíme, zda máme kde ovoce dlouhodobě uschovat tak, aby vydrželo zimní podmínky. V neposlední řadě také zvážíme, zda budeme stačit na každoroční údržbu vzrostlých stromů.

Sklep pro uchování ovoce

Sklep se využívá k uchování podzimních a zimních odrůd jablek a hrušek. Měl by mít vysokou relativní vlhkost (cca 80 až 90 %) a nízkou teplotu. Ta by se měla v zimě pohybovat v rozmezí 2 až 4 °C, na podzim a na jaře mezi 6 až 8 °C. Pokud nemáme dobrý sklep, nemá smysl sázet větší množství zimních jádrovin, protože nám přes zimu nevydrží.

Uspořádání ovocné výsadby

Při zakládání ovocné zahrady přihlížíme k velikosti a tvaru pozemku. Také zohledníme světové strany a sklon pozemku (svah). Na malé zahrádce je vhodnější pěstovat menší ovocné stromky. Mají tu výhodu, že se dobře ošetřují. Na malé ploše můžeme pěstovat více druhů ovoce s postupným zráním.

Ovocné dřeviny

Ovocné dřeviny






  • Jak chránit jabloně před škůdci Jabloně jsou oblíbenou ovocnou dřevinou, kterou může ohrožovat mnoho druhů škůdců, jako jsou například mšice, molice, nebo housenky. Zde jsou některé tipy, jak chránit své jabloně a udržet je zdravé a plodné. Preventivní ochrana stromů před škůdci Pravidelně kontrolujte své jabloně. Prohlédněte si listy, větve, kmen a kořeny, abyste zjistili,..
  • Rybíz černý (Ribes nigrum) Rybíz černý je dobře známý keř, jehož plody by neměly chybět v žádné kuchyni. Rybíz patří do skupiny drobného ovoce, které lze bez problémů pěstovat na našich zahrádkách. Listy Předmětem sběru je list, který se sbírá v době odkvětu. Při sběru dbáme na to, aby listy nebyly napadnuté plísní a aby se..
  • Zimní úklid v ovocné zahradě Zahradu je třeba na zimu připravit. Ovocná zahrada Z kmenů stromů odstraníme lapací pásy z vlnité lepenky, do nichž se uschovali různí škůdci. Lapací pásy spálíme. Z větví ovocných stromů odstraníme mumifikované plody, které by byly zdrojem moniliové hniloby v příštím roce. Z lapačů vos vylijeme tekutinu a uschováme je..
  • Strupovitost jádrovin – nemoc ovocných dřevin Strupovitost jádrovin se projevuje hnědočernými skvrnami na listech a plodech, případně i trhlinami a deformacemi. Účinná prevence proti strupovitosti: Pěstování odrůd rezistentních proti této chorobě. Řezem udržovat korunu stromu světlé a vzdušné, aby po dešti rychleji osychala. Týden před podzimním opadem listí se doporučuje postříkat koruny stromů 5 až 7%..