Škůdci a choroby košťálové zeleniny
Pro výsadbu používáme vždy zdravou sadbu, košťáloviny nikdy nepěstujeme na záhoně, kde se choroba vyskytla, a to nejméně 4 až 6 let a kořeny i zdravých rostlin po sklizni nedáváme do kompostu, ale po usušení je pálíme.
K dobrému vývoji rostlin přispívá časté okopávání, zalévání a přihnojování, nejlépe zředěnými tekutými průmyslovými hnojivy. Použití zředěného zákvasu drůbežího trusu je rizikové, protože láká květilku zelnou. Jedná se o mouchu, která klada vajíčka ke krčku rostlin a vylíhlé larvy je pak ožírají a rostliny hynou. Zvláště citlivý je květák.
Z dalších škůdců působí za suchého teplého počasí značné škody dřepčíci, kteří požírají listy, zvláště na mladých rostlinách. Preventivně pomáhá kypření půdy a pravidelná zálivka, při velkém výskytu postřik.
Chemický postřik je účinný i proti krytonosci zelnému, jehož larvy jsou příčinou nádorů na kořenech košťálové zeleniny, v nichž se vyvíjejí.
Proti listovým mšicím, které jsou zejména u zel příčinou zkrabacení listů a později zahnívání hlávek, je nejvhodnější postřik.
Nejvážnější chorobou košťálovin je nádorovitost kořenů, kterou působí houba hlenka kapustová. Rostliny napadené chorobou se špatně vyvíjejí a mají malé konzumní části. Protože choroba se vyskytuje hlavně na kyselé půdě, je preventivním opatřením vápnění záhonů prachovým páleným vápnem buď na podzim při rytí, nebo na jaře s 2 až 3 týdenním předstihem před výsadbou sazenic.
- Další choroby máty Mátu v našich zahrádkách mohou ničit škůdci, např. mandelinka mátová nebo může dojít k napadení chorobou, nejčastěji padlím. Padlí Padlí vytváří bělavý povlak na listech máty. Převážně až v druhé polovině prázdnin za teplého slunečného počasí, když se začnou v noci vyskytovat silnější rosy a zvyšuje se relativní vzdušná vlhkost, objevuje se..
- Choroby a škůdci listů – 2 Letní popálení listů Při teplém a suchém počasí se někdy na listech objeví hnědé skvrny. Jsou-li suché a nejsou-li příznakem choroby, pravděpodobnou příčinou je popálení sluncem. Po zálivce se tvoří na povrchu listu kapičky, které vypadají jako malé čočky. V létě je nutné zalévat pouze ráno nebo večer. Viry na rostlinách..
- Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Choroby a škůdci česneku Pokroucené listy u..
- Choroby převislých pelargonií a muškátů Korkovitost Korkovitost – projevuje se během vegetace, hlavně v zimním období, jako zelené a hnědé výrůstky na spodních stranách listů. Tato choroba vzniká nedostatkem světla, nerovnoměrnou zálivkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu. Objevuje se hlavně při přezimování pelargonií. Jakmile se rostliny přenesou na venkovní stanoviště, korkovitost většinou zmizí. Staré poškozené listy jsou..