Další choroby máty



Mátu v našich zahrádkách mohou ničit škůdci, např. mandelinka mátová nebo může dojít k napadení chorobou, nejčastěji padlím.

Padlí

Padlí vytváří bělavý povlak na listech máty. Převážně až v druhé polovině prázdnin za teplého slunečného počasí, když se začnou v noci vyskytovat silnější rosy a zvyšuje se relativní vzdušná vlhkost, objevuje se na nadzemních částech máty bělavý povlak padlí. Napadeny jsou nejčastěji listy, nejprve na líci, později se povlak rozšíří i na rubovou stranu, na stonky a květy. Bělavé zbarvení se s postupujícím stárnutím mění na světle šedé. Některé druhy máty, zejména určené k přímému konzumu, nemají bílý povlak, ale tzv. nekrotické skvrny.

Další choroby máty

Další choroby máty

Hniloba kořenů máty

Kromě nadzemních částí máty mohou být napadeny a poškozeny také kořeny, např. hnilobou. Napadení houbou poznáme podle poškození stonků těsně nad povrchem půdy. Může vypadat jako zčernání, praskání nebo jako vatovitý koláč. V případě napadení kořenů není možná žádná ochrana. Rostlinu je nutné vykopat a spálit.






  • Pěstování zeleniny, bylinek a koření na jednom záhoně Zahrada může být nejen místem, kde pěstujete chutnou a zdravou zeleninu, ale také místem, kde můžete experimentovat s kombinací různých rostlin pro synergetické výhody. Kombinace zeleniny s bylinkami a kořením v zahradě může nejen obohatit vaše pokrmy o nové chutě, ale také přinést užitek pro růst a ochranu rostlin. V..
  • Zahrady a zdravá strava – pěstování bylinek a koření v zahradě Zahrada může sloužit nejen jako relaxační prostor, ale také jako zdroj čerstvého a zdravého jídla. Pěstování bylinek a koření v zahradě je jedním z nejlepších způsobů, jak si zajistit přístup k čerstvým a kvalitním ingrediencím pro vaše jídlo. Bylinky a koření Existuje mnoho druhů bylinek a koření, které můžete snadno..
  • TOP bylinky pro pěstování na zahrádce Bylinky na zahradě Z vlastní zahrady si můžeme zajistit bylinky jako koření nebo na čaje k běžnému pití, ale také k léčbě. Bylinky jsou rostliny, které mimo užitku v kuchyni jsou často i potěšením pro oko. Navíc jsou většinou medonosné a tak jejich pěstováním posloužíme včelám, čmelákům a jinému hmyzu. Zahrada nabízí nespočet možností,..
  • Kozlík (Valeriana officinalis) Pěstování kozlíku Tato vysoká bylina roste v Evropě planě. Najdete ji na polostinném a vlhkém místě. Chcete-li ji pěstovat, připravte jí na zahradě stejné stanoviště, tj. vlhké a stinné. Kozlík se množí částí kořenů, na jaře lze i vysít. Sběr kozlíku Sbíráme od srpna do října oddenky s kořeny, opatrně je omyjeme..