Choroby a škůdci česnekuZasychání špiček listů česneku

K zasychání špiček listů u rostlin česneku dochází tehdy, když je přílišné mokro, sucho nebo velké výkyvy teplot. Proti tomuto zasychání neexistují žádné ochranné prostředky, pouze prevence ve formě zamezení účinku těchto přírodních nástrah.

Virové choroby česneku

Česnek se množí výhradně vegetativně, proto velmi často dochází k zamoření virovými chorobami. Poznáme je např. podle žlutých pruhů na listech. Tyto viry přežívají ve stroužcích a pacibulkách. Během vegetace jsou tyto viry rozšiřovány mšicemi.

Houbové choroby

K nebezpečným patří fusariová hniloba česneku, kdy napadené cibule podléhají hnilobě. Tuto hnilobu poznáme podle toho, že rostlina přestane růst a listy zežloutnou, nakonec rostlina uhyne. Choroba se šíří na okolní rostliny. Pokud se nám podařilo napadená česnek sklidit, v průběhu skladování se na stroužkách objeví propadlé hnědé skvrny.

Choroby a škůdci česneku

Choroby a škůdci česneku

K ochraně slouží používání zdravého sadbového materiálu a včasná likvidace napadených rostlin. Preventivně je doporučováno česnek po dobu pěti let nepěstovat po cibuli, póru nebo pažitce, protože se jedná o hostitelské rostliny (přenašeče této houbové choroby).

Škůdci česneku

Z půdy do česneku může proniknout háďátko zhoubné, které způsobuje odumírání kořenů a celé rostliny. Prevencí je nepěstovat česnek ve vlhkých půdách a střídat na záhonech plodiny.

K dalšímu škůdci patří vlnovník česnekový, po jehož napadení dochází ke kroucení listů a na uskladněném česneku se projeví ve formě zasychání stroužků. Proti vlnovníkovi je možné česnek mořit.


  • Co jsou to pesticidy a fungicidy Jaký je rozdíl mezi pesticidy a fungicidy Pesticidy a fungicidy jsou chemické látky používané k ochraně rostlin před škůdci a chorobami. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, proti čemu chrání. Pesticidy Pesticidy jsou látky, které pomáhají chránit rostliny před škůdci, jako jsou hmyz, plazi nebo hlodavci. Tyto látky se aplikují..
  • Silné deště a výkyvy počasí v zahradě Silné deště nebo výkyvy počasí způsobují rozšíření houbových chorob, které pak napadají okrasné a užitkové rostliny na zahradách. Moniliový úžeh květů meruněk Tato choroba se šíří v chladném a deštivém počasí. Způsobuje kalamitu ve formě neúrody meruněk. Blizny květů jsou při nepříznivém počasí a teplotách pod 12 °C, infikovány zárodky houby..
  • Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..
  • Choroby a škůdci rododendronů a azalek Listy u rododendronů Svinuté listy jsou znamením, že keře trpí suchem (i v zimě), je nutná zálivka. Žluté listy znamenají, že je v půdě obsažen vápník. Je třeba upravit složení půdy. Azalky jsou keře buď stálezelené, nebo poloopadavé. Jsou to nízké keře, které se rozkládají do šířky. Kvetou v květu velkým množstvím květů...