Choroby a škůdci česneku



Zasychání špiček listů česneku

K zasychání špiček listů u rostlin česneku dochází tehdy, když je přílišné mokro, sucho nebo velké výkyvy teplot. Proti tomuto zasychání neexistují žádné ochranné prostředky, pouze prevence ve formě zamezení účinku těchto přírodních nástrah.

Virové choroby česneku

Česnek se množí výhradně vegetativně, proto velmi často dochází k zamoření virovými chorobami. Poznáme je např. podle žlutých pruhů na listech. Tyto viry přežívají ve stroužcích a pacibulkách. Během vegetace jsou tyto viry rozšiřovány mšicemi.

Houbové choroby

K nebezpečným patří fusariová hniloba česneku, kdy napadené cibule podléhají hnilobě. Tuto hnilobu poznáme podle toho, že rostlina přestane růst a listy zežloutnou, nakonec rostlina uhyne. Choroba se šíří na okolní rostliny. Pokud se nám podařilo napadená česnek sklidit, v průběhu skladování se na stroužkách objeví propadlé hnědé skvrny.

Choroby a škůdci česneku

Choroby a škůdci česneku

K ochraně slouží používání zdravého sadbového materiálu a včasná likvidace napadených rostlin. Preventivně je doporučováno česnek po dobu pěti let nepěstovat po cibuli, póru nebo pažitce, protože se jedná o hostitelské rostliny (přenašeče této houbové choroby).

Škůdci česneku

Z půdy do česneku může proniknout háďátko zhoubné, které způsobuje odumírání kořenů a celé rostliny. Prevencí je nepěstovat česnek ve vlhkých půdách a střídat na záhonech plodiny.

K dalšímu škůdci patří vlnovník česnekový, po jehož napadení dochází ke kroucení listů a na uskladněném česneku se projeví ve formě zasychání stroužků. Proti vlnovníkovi je možné česnek mořit.






  • Slimáci v zahradě a jak na ně Slimáci jsou častým problémem pro zahradníky po celém světě. Zatímco někteří mohou považovat slimáky za nevinná a zábavná stvoření, jiní je nenávidí, protože se často setkávají s jejich devastujícím účinkem. Slimáci mohou být škůdci, kteří ničí rostliny a zahradní plodiny, a tak je důležité přijmout opatření k jejich kontrole a..
  • Vlnovník vrbový – škůdce okrasné vrby Vlnovník vrbový je roztoč, který napadá okrasnou vrbu a způsobuje silně pokroucené a nahuštěné chuchvalce výhonů. Větvičky jsou navíc slabé. Ochrana před vlnovníkem vrbovým Nejvhodnější ochranou před vlnovníkem vrbovým je odřezávání hálek i s kousky napadených větví, a to v jarním a letním období. Na jaře můžeme proti tomuto roztoči použít i..
  • Třásněnky na okrasných rostlinách Třásněnka mečíková Třásněnka mečíková se objevuje na listech mečíků. Je velká asi 0,8 až 1 mm, má podlouhlý tvar (žlutavá barva, dospělci jsou tmaví). Vlivem sání žloutnou listy. Stříkáme povolenými chemickými postřiky proti savému hmyzu, ve spojení s lapači. Celý postup opakujeme několikrát v desetidenních časových odstupech. Třásněnky přezimují na hlízách mečíků,..
  • Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..