Druhy plaménků a jejich výsadba
Druhy a kultivary plaménků
Z plaménků, zdobících zahradu množstvím menších květů již v dubnu a květnu, se doporučují k pěstování tyto druhy: bíle kvetoucí plamének horský (Clematis Montana), modrofialový plamének velkokorunný (Clematis macropelata) a fialově modrý plamének alpský (Clematis alpina).
Z velkokvětých plaménků, vzniklých křížením několika původních druhů, lze např. doporučit:
- Kultivary kvetoucí v červnu
- Kultivary kvetoucí na nových letorostech od července do podzimu
Výsadba plaménků
Sazenice plaménků se vysazují většinou v dubnu a v květnu. Protože jsou hrnkované, může to být i později během vegetace. Výsadbová jáma by měla být hluboká a široká 40 cm. V těžké půdě by jáma měla být hlubší, aby se na dno mohl dát drobný štěrk jako drenáž pro odvádění přebytečné vody. Vrch kořenového balu má být u sazenic vypěstovaných z řízků asi 5 cm, u sazenic získaných roubováním na planou podnož 10 cm pod úrovní okrajové jámy. Sazenice se v jámě zasype směsí dobré zahradní země a kvalitního kompostu, zlehka přišlápne a zalije. Pak sazenici seřízneme asi 25 cm nad zemí, cca 1 cm nad párem pupenů, aby se tím podpořilo rozvětvení rostliny.
- Řez vistárií na jaře Aby vistárie bohatě kvetla, je potřeba vždy v předjaří radikálně zkrátit její dlouhé výhony. Pravidelným řezem a zaštipováním docílíme toho, že rostlina přemění listové pupeny na květní. Kdy řežeme vistárii? Vistárii řežeme v průběhu března a to tak, že zkrátíme všechny postranní výhony na délku asi 10 cm. Zaštipování výhonů vistárie Další..
- Choroby a škůdci plaménků (clematisů) Plaménky jsou velmi oblíbené popínavé rostliny vhodné k vysazování k pergolám nebo zdem. Nemají žádné zvláštní nároky, a proto jejich pěstování zvládne každý. Jaké choroby a škůdci nám můžou překazit naši snahu? Vadnutí plaménků Vadnutí plaménků je způsobené houbovou chorobou. Napadení se projevuje tak, že výhony plaménku celé uvadnou a..
- Vilec šplhavý (Cobaea scandens) Vilec nebo také kobea šplhavý patří mezi popínavé rostliny. Není u nás příliš rozšířen. Má velké zvonkovité květy až 8 cm, modrofialovou barvu a dorůstá do výšky až sedm metr. Roste velmi rychle a potřebuje hodně prostoru. Tato popínavá rostlina pochází z Ameriky – Mexika a Peru. Vilec je víceletá rostlina,..
- Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) je oblíbená popínavá letnička dorůstající do výšky až 150 cm. Semena se vysévají koncem března až začátkem dubna přímo na stanoviště k lehké opěrné konstrukci nebo drátěnému plotu. Pěstování hrachoru Vyséváme do hloubky 5 cm na vzdálenost asi 20 cm. Hrachor vonný kvete v různých barvách od druhé..