Pěstování kaliny (Viburnum)
Kaliny jsou atraktivní ozdobou každé zahrady. Jsou použitelné téměř pro všechny účely – k pokrytí půdy, pro vytvoření kulis, pro keřové záhony, k solitérnímu umístění.
Kaliny se rozdělují do tří skupin:
- Kvetoucí v zimě
- Kvetoucí zjara
- Kvetoucí na podzim – kaliny mají ozdobné plody a barevné listy
Kalinám se daří na slunci i v polostínu, vyžadují hlubší, živné a dostatečně vlhké půdy.
Druhy Kaliny
V květnu až červnu plně rozkvete kalina tušalaj (Viburnum lantana). U nás se jí daří v teplejších oblastech na vápenitých půdách. Široce rozložitý keř dosahuje výšky kolem 3 až 4 metrů. Rovněž kalina obecná (Viburnum opulus) provoní svými květy zahradu v období května až června. Této kalině vyhovuje spíše hlinitá půda a potřebuje dostatek vláhy. Kalina Karlesiova (Viburnum karlesii), pocházející z Koreje, dala vznik kříženci Viburnum x burkwoodii, kterému se u nás velmi dobře daří a rozkvétá již na konci dubna.
Péče o kalinu
Kaliny množíme hřížením na podzim nebo v létě řízkováním pod sklem. Po odkvětu (u opadavých druhů) nebo v květnu (u stálezelených druhů) odstraňujeme staré nebo poškozené větve.
- Bez černý Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva. Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy..
- Šípek – plody pro okrasu Šípky jsou zdrojem vitamínů Plody růže šípkové jsou bohatým zdrojem vitamínu C – pro svou lahodnou chuť jsou šípky součástí většiny ovocných čajů. Odedávna se z nich také připravují zavařeniny, želé a domácí vína. Šípky jako dekorace Šípková růže roste hojně po celé Evropě, její plody se trochu liší tvarem, velikostí..
- Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..
- Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..