Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování



Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny.

Bylinné řízkování

Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou vrstvou písku. Vybereme silné a zdravé mladé výhony bez květních pupenů a odřízneme je nebo odlomíme z rostliny (např. chryzantémy snadněji zakoření, jsou-li utrženy). Délka stonku může být různá, musí mít ale vždy jeden nebo několik párů plně vyvinutých listů. Použijeme ostrou břitvu nebo nůž. Stonek uřízneme těsně pod listovou uzlinou. Tužkou nebo klacík uděláme do substrátu díru a řízek do ní vložíme. Řezné rány můžeme ošetřit práškem nebo gelem stimulující zakořenění. Substrát jemně upěchujeme.

Množení rostlin pod igelitovým sáčkem

Umístíme-li několik řízků do jednoho květináč, musíme dbát na to, aby se jejich listy vzájemně nedotýkaly. Květináč s řízky pečlivě zaléváme. Můžeme jej přikrýt igelitovým sáčkem tak, aby se igelit nedotýkal rostlinek (můžeme si pomoci např. špejlemi) a sáček upevníme gumou nebo provázkem kolem květináče. Tím zachováme vlhkou atmosféru, kterou rostlinky potřebují k zdárnému zakořenění. Igelitový sáček odstraníme, jakmile řízky začnou jevit známky růstu.






  • Bez černý Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva. Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy..
  • Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
  • Opletka Aubertova (Fallopia aubertii) Pěstování opletky Opletka Aubertova je ovíjivá dřevina, známá spíše pod starým názvem rdesno baldšuánské. Kvete koncem léta a na podzim spoustou bílých kvítků. Nejlépe se hodí k pokrytí zdí, kmenů starých stromů a pevných pergol. Při tuhé zimě opletka namrzá, po seříznutí na jaře však snadno regeneruje. Podobné články: Okrasné dřeviny..
  • Velkokvětý plamének – Clematis Pěstování plaménků Velkokvěté plaménky patří na našich zahradách k nejoblíbenějším popínavým dřevinám. Aby plaménky bohatě kvetly, potřebují úrodnou humózní a propustnou půdu na slunném stanovišti. Současně je však nutné, aby spodní část rostliny, tzv. krček, byl zastíněný proti jižnímu slunci. Na zastínění podsazujeme nízkými keři nebo polštářovitými trvalkami, např. floxy. Stříhání..