Pěstování orlíčků



Orlíčky patří k oblíbeným trvalkám, které nesměly chybět už na zahrádkách našich babiček. Jejich květy jsou kvůli své stavbě velmi atraktivní.

Orlíčky jsou velmi skromné trvalky, které dobře využijeme ve smíšených trvalkových záhonech, volných trvalkových skupinách nebo přírodních partiích zahrad. Moderní nízké odrůdy lze využít i na skalkách. Vysoké odrůdy orlíčků můžeme řezat do vázy.

Kde pěstovat orlíčky

Orlíčky pěstujeme v kypré, na živiny bohaté, vápnité půdě. Bohatý obsah humusu napomáhá udržovat půdu vždy alespoň mírně vlhkou, což orlíčky potřebují. Stanoviště by mělo být světlé až mírně zastíněné, ne však na plném slunečním úpalu. Orlíčky pěstujeme ve skupinách, aby vynikla jejich krása.

Množení orlíčků

Některé kultivary lze množit dělením, ale tento způsob je nejistý, rostliny špatně snášejí přesazování. Snadnější způsob množení je semeny z dubnových výsevů. Mnohdy se orlíčky šíří samovolně. Osivo po výsevu nezahrnujeme, protože klíčí na světle. Pro spolehlivé klíčení by měla být semena přemrzlá. Orlíčky se mezi sebou snadno kříží, a tudíž potomstvo vzniklé z našich výsevů může mít jiné vlastnosti než rostlina, ze které jsme osivo získali.

Pěstování orlíčku

Pěstování orlíčku

Jedovatý orlíček

Jako všechny rostliny z čeledi pryskyřníkovitých, obsahuje i orlíček nejrůznější alkaloidy, které mohou být jedovaté. Po požití může dojít k poruchám dechu, srdce, křečím, bolestem hlavy a celkové slabosti. Otravy u zvířat nebyly zaznamenány, protože se orlíčku vyhýbají.






  • Slunečnice roční (Helianthus annuus) Slunečnice roční je jednoletá rostlina, kterou na jaře vyséváme přímo na záhony, nejlépe k plotům, zdím nebo např. hromadám hlíny. Tato letnička vyžaduje slunečné stanoviště, které není stíněno. Pěstování slunečnice roční Podle odrůdy slunečnice dosahuje výšky 1 až 2 metry, přičemž výška je také ovlivněna kvalitou půdy. Od poloviny dubna vyséváme..
  • Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..
  • Mnohokvět – Kniphofia Pěstování mnohokvětu Mnohokvět je trvalka, která má přízemní růžici tuhých stálezelených listů. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm, na dlouhých stoncích je husté hroznovité květenství. Květenství je zespodu žluté, směrem nahoru se mění na oranžově-červenou barvu. Vysazování mnohokvětu Mnohokvět se vysazuje jako solitéra, případně do menších skupin spolu s jukou..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..