Postup při pěstování hvězdníku



Jak sázet cibuli hvězdníku

Rašící cibuli hvězdníku sázíme do květináče většího asi o 3 cm než cibule tak, aby nad povrchem zeminy vyčnívala z jedné třetiny až poloviny. Hvězdník pěstujeme v lehké směsi kompostu, drnovky a listovky s přídavkem písku.

Přesazování hvězdníku

Rostlinu během růstu nepřesazujeme. Při správném pěstování léty zvětšuje cibuli, proto květináč měníme větší asi jednou za 2 až 3 roky při výsadbě. Vhodná doba na přesazení je před uložením k odpočinku.

Poupě hvězdníku

Poupě hvězdníku

Pěstování hvězdníku

Po zasazení hvězdník umístíme na světlé stanoviště, nejlépe na okenním parapetu. Příjemná je pokojová teplota. Zpočátku zaléváme vydatně, později zálivku zmírníme, abychom podpořili růst kořenů. Když se objeví stvol, zálivku opět zvýšíme. Pravidelně přihnojujeme plným hnojivem. V době květu je vhodné rostlinu umísti na chladnější místo. Budeme se ta déle těšit z krásy květů.

Květ hvězdníku

Květ hvězdníku

Co s hvězdníkem po odkvětu

Po odkvětu zvadlé květy odstraníme a nenecháme vytvořit plody. Ty by totiž zbytečně vysilovaly cibuli. Později odstraníme stvol, ale listy se snažíme udržet co nejdéle. Přibližně koncem srpna, když listy začnou žloutnout, přestaneme přihnojovat a postupně omezíme zálivku. Úplné vysušení substrátu přiměje rostlinu k zatažení listů. Žluté a suché listy odřízneme, cibuli ponecháme v květináči, který umístíme na suché místo s teplotou okolo 15 °C. Teplota nesmí klesnout pod 10 °C. V této době se rostlina obejde bez světla. Odpočinek ukončíme ve chvíli, když cibule začne opět rašit.

Při ukončení vegetace během září, to bývá tak v prosinci. Rašící rostlinu opět umístíme na teplé a slunné místo. Se zálivkou začneme, jakmile se objeví vrcholek květního stvolu. S rostoucím stvolem zvyšujeme zálivku a začneme přihnojovat. Pokud bychom zalévali nerašící cibuli, rostlina vytvoří jen listy a vůbec nepokvete. Rovněž riskujeme rozšíření houbových chorob a zničení cibule.

Pozor! Celá rostlina hvězdníku je jedovatá.

Květ hvězdníku

Květ hvězdníku

Rozdíl mezi hvězdníkem a amarylisem

Často jsou tyto dvě pokojové rostliny zaměňovány. Rozdíl mezi hvězdníkem a amarylisem je ve vytváření a množství květů.






  • Pěstování lilie bělostné a lilie zlatohlavé V našich zahradách zdomácněla lilie zlatohlavá, která spolu s lilií bělostnou roste v půdách neutrálních i mírně zásaditých a vyžaduje přítomnost vápníku v půdě. Jak pěstovat lilie Výškou patří tyto dvě lilie mezi dominantní rostliny, dorůstají do výšky 1 až 1,5 m. Lilie bělostná výrazně voní. Některým lidem tato silná vůně natolik vadí, že..
  • Pěstování narcisů Jaro bez narcisů si nelze představit. Jejich bílé, žluté nebo oranžové až červené květy rozkvétají snad na všech zahradách nebo v květináčích a truhlících na terasách, balkónech, oknech u třeba u vchodových dveří. Narcisy zdobí zahradní zákoutí a řezané pak přinášejí jaro do našich domovů. Jak pěstovat narcisy Narcisy vyžadují kyprou..
  • Jarní cibuloviny v zahradě Ladonička – posel jara Mezi posly jara patří ladoničky, které jsou velmi vhodné do skalek nebo jako podrost, volně se šířící pod keři. Daří se jim na slunci nebo v částečném polostínu. Vyžadují dobře propustnou půdu a na podzim potřebují přikrýt listovkou nebo vyzrálým zahradním kompostem. Rozmnožují se na podzim semeny..
  • Tygřice – Tigridia pavonia Pěstování tygřice Tygřice má velmi atraktivní, různě zbarvené květy – bílé, žluté, červené, růžové, atd. Původní druhy tygřice pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. V půdě vytváří tato květina vejcové hlízy, ze kterých vyrůstají zpravidla tři listy. Tygřice je vysoká cca 30 až 60 cm. Květy jsou ve svém středu nápadně..