Neobvyklé poškození rostlin
Spála růžokvětých dřevin
Zhoubná choroba jabloní, hrušní, hlohu, skalníku, kdoulovce, hlohyně, aj.
Napadené výhony vadnou a odumírají. Typickým příznakem jsou hnědé odumřelé listy, které neopadávají. Větve odřízneme 60 cm níže, než jsou známky infekce. Rozšíří-li se choroba do kmene, musíme rostlinu vykopat a spálit.
Spála pupenů
Škodlivou houbou infikované pupeny pěnišníku zhnědnou a pokryjí se černými štětinkami. Pupeny nehnijí a pevně sedí na větvích. Odlišují se tak od namrzlých pupenů, které jsou měkké a snadno se uvolní. V srpnu postřikujeme proti pidikřískům, kteří chorobu přenášejí.
Zimní poškození
V tuhé zimě namrzají zvláště mladé a choulostivé dřeviny a projevuje se to hnědými skvrnami na listech, nejčastěji u vrcholků. Těžký sníh může polámat větve stálezelených dřevin. V příliš vlhké zimě mohou uhnívat kořeny v přemokřené půdě.
- K čemu slouží bílý nátěr na stromech? Bílý nátěr na stromech, často označovaný jako „bělení stromů“, je tradiční metoda péče o stromy, která má několik užitečných funkcí. Přestože se zdá být estetickým prvkem, je také účinným nástrojem pro ochranu stromů před různými vnějšími vlivy. Ochrana před sluncem a mrazem Bílý nátěr funguje jako ochrana před přehřátím stromu..
- Co je hniloba báze? Hniloba báze je choroba rostlin. Příznakem je černání a zahnívání spodku stonku. U pelargonií se tomuto jevu říká červená noha, u zvonků srdéčková hniloba zvonku. Projevem hniloby báze může být také ochablost měkkých listů. Příčinou této choroby je přemokření substrátu, jeho špatná propustnost nebo nedostatečné či ucpané odtokové otvory v květináči...
- Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci spočívá v odstraňování suchých, poškozených nebo nemocných, zvláště virovými chorobami napadených ovocných dřevin. Z korun stromů odstraňujeme housenčí zámotky a hnízda a také mumifikované plody, které jsou zdrojem zárodků moniliové hniloby pro příští období. Pravidelně sbíráme padané ovoce. Nahnilé ovoce dáváme do asanační jámy, použitelné..
- Jak rozdělujeme zahradní postřiky Zahradní postřiky rozdělujeme podle toho, k jakému účelu mají sloužit. Souhrnně jsou postřiky nazývány jako pesticidy. Rozdělení zahradních postřiků: Herbicidy – určené k hubení plevelů Fungicidy – postřiky určené k ochraně před houbovými chorobami Insekticidy – postřik proti hmyzu Rodenticidy – jsou určené k hubení hlodavců Molluskocidy – určené k hubení slimáků Akarycidy – jsou..