Jak na pěstování lilií



Aby nám lilie krásně kvetly, je nutné dodržovat základní pravidla pro jejich pěstování.

Kde lilie vysadit?

Správně vybrané místo pro pěstování lilií je základem budoucího úspěchu. Místa vlhká s těžkou půdou jsou pro lilie naprosto nevhodná. Dlouhodobě se jim daří tam, kde je dobrá drenáž nebo v mírném svahu, kde je zajištěn rychlý odtok povrchové vody. Nejjednodušší je vytvořit vyvýšený záhon. Záhon pro lilie by ml být umístěn na slunci, kde je dostatek světla. Hluboký stín je pro lilie nevhodný a nebude se jim zde dařit. Nevhodná pro výsadbu jsou větrná místa a mrazové kotliny.

Jak na pěstování lilií

Jak na pěstování lilií

Půda pro lilie

Nejvhodnější pro lilie je kvalitní hlinitopísčitá, dobře propustná půda s dostatečným obsahem humusu a živin. Většině lilií vyhovuje mírně kyselá až neutrální půda.

Cibule lilií

Při nákupu nových cibulí dáváme pozor, aby nebyly zaschlé nebo bez kořenů. Cibule lilií jsou šupinaté, nemají vnější krycí obal, a proto snadno vysychají. Musí být uloženy tak, aby k tomu nemohlo docházet. Proto by při nákupu měly být uloženy v obalu, který brání jejich vysychání a chrání také kořeny.

Vysazování a přesazování lilií

Cibule lilií můžeme vysazovat buď na podzim nebo brzy na jaře. Jarní výsadba je výhodnější v tom, že se vyhneme prvním jarním mrazíkům a lilie nám nezmrznou.

Přesazovat lilie je možné kdykoliv. Nejlepší je to ovšem několik týdnů po odkvětu. Při přesazování vyjmeme cibule a pokud možno je ihned zasadíme na nové místo. Je to kvůli tomu. Aby kořeny nestihly zaschnout.

Hloubka výsadby je dána velikostí cibule. Obecně platí, že nad cibulí má být vrstva zemina odpovídající minimálně trojnásobku její výšky. Malé cibulky a jednoleté cibule by měly být zakryty asi  cm půdy.






  • Jak vybrat vhodný květináč Pokud jsme se rozhodli pro pěstování rostlin v nádobách, vybereme vhodný květináč v některém zahradním centru, kde mají širokou nabídku. Vzhled a tvar nádoby Rozhodovat bude nejspíš vzhled nádoby a také cena. Levné plastové truhlíky a květináče vybíráme pouze tehdy, budeme-li v nich pěstovat převislé rostliny, které zakryjí jejich přední stranu. Zároveň nemůžeme..
  • Jak nachystat begónie před sázením V březnu nebo na začátku dubna necháme na rašelině hlízy begónií narašit. Má-li hlíza více pupenů, můžeme ji rozdělit podle počtu oček na více řízků. Jednotlivé řízky po zaschnutí řezné rány, kterou můžeme také zasypat dřevěným uhlím, rozesadíme do jednotlivých květináčů. Hlízu begónie s vyrašeným pupenem položíme do květináče na směs zeminu..
  • Pěstování begónií Zalévání begónií Kořenový bal u begónií nesmí nikdy vyschnout! Rostlina by také neměla stát ve vodě. Zaléváme dostatečně, ale až v okamžiku, kdy povrch půdy začíná vysychat. K zalévání používáme vždy měkkou, vlažnou vodu. Begónie nesnášejí vápník. Při vysoké vzdušné vlhkosti může být begónie napadena padlím. Kvetení begónií Aby begónie..
  • Samozavlažovací truhlíky Pěstování květin v samozavlažovacím truhlíku Velké převisy plné květů nejsnáze dosáhneme pěstováním květin v samozavlažovacích truhlících, které rostlinám zajistí pravidelnou a stálou zálivku. Široký knot dopraví vláhu ze zásobníku přímo mezi kořeny. I v nejteplejších dnech, kdy teplota na slunci dosahuje i 40°C, je půda v takových truhlících stále vlhká a kyprá. Rostliny..