Jak na moli v domácnosti



Moli se v našich domovech vyskytují ve dvojí podobě. V potravinách – potravinoví moli nebo v textilu – šatní moli.

Potravinoví moli

Většinou se jedná o zavíječe paprikového, který se vyskytuje v pekárnách nebo mlýnicích. Napadá nejen mouku, ale také musli, čaj, čokoládu, oříšky, dekorace z přírodních materiálů, slaměné ozdoby.

Samice naklade nedaleko vhodných potravin asi 200 až 400 vajíček, z kterých se pak během 3 až 5 dnů líhnou larvy. Do dospělé velikosti tato larva vyroste cca za 6 týdnů.

Jak zjistíme přítomnost potravinových molů? Na zdi je možné vidět larvy, a to zejména přes den. Večer a v noci jsou naopak vidět létající dospělí moli.

Jak na moli v domácnosti

Jak na moli v domácnosti

Šatní moli

Šatní mol je drobný motýlek z čeledi zavíječovití, velký asi 1 cm s béžovozlatými křídly. V domácnosti napadá všechny materiály, které obsahují keratin – vlnu, vlasy, kůži nebo peří. To znamená např. svetry, koberce z přírodních materiálů, péřové peřiny, kožené bundy, může se spokojit také se lněnými nebo bavlněnými materiály.

Šatní moli kladou vajíčka přímo do textilu, vylíhlé larvy se živí materiály živočišného původu. Do dospělé velikosti motýlka dorostou cca za 8 týdnů.

Lapáky molů

Mola šatního a mola potravinového chytáme pomocí feromonového lapáku, který se uvolňuje do ovzduší a láká samečky na lepovou vrstvu. Tento feromon je nejedovatý, bez zápachu.





  • Kněžice zeleninová – škůdce našich zahrad Co je kněžice zeleninová? Kněžice zeleninová je invazní ploštice, které se na naše území dostala v důsledku globalizace. Řadí se mezi nové škůdce ovoce a zeleniny. Tělo dospělého jedince je zbarveno zeleně, čímž se stává na listech špatně viditelné. Velikost těla je 13 až 18 mm. Na první pohled jsou k nerozeznání..
  • Choroby a škůdci plaménků (clematisů) Plaménky jsou velmi oblíbené popínavé rostliny vhodné k vysazování k pergolám nebo zdem. Nemají žádné zvláštní nároky, a proto jejich pěstování zvládne každý. Jaké choroby a škůdci nám můžou překazit naši snahu? Vadnutí plaménků Vadnutí plaménků je způsobené houbovou chorobou. Napadení se projevuje tak, že výhony plaménku celé uvadnou a..
  • Jak rozdělujeme zahradní postřiky Zahradní postřiky rozdělujeme podle toho, k jakému účelu mají sloužit. Souhrnně jsou postřiky nazývány jako pesticidy. Rozdělení zahradních postřiků: Herbicidy – určené k hubení plevelů Fungicidy – postřiky určené k ochraně před houbovými chorobami Insekticidy – postřik proti hmyzu Rodenticidy – jsou určené k hubení hlodavců Molluskocidy – určené k hubení slimáků Akarycidy – jsou..
  • Choroby převislých pelargonií a muškátů Korkovitost Korkovitost – projevuje se během vegetace, hlavně v zimním období, jako zelené a hnědé výrůstky na spodních stranách listů. Tato choroba vzniká nedostatkem světla, nerovnoměrnou zálivkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu. Objevuje se hlavně při přezimování pelargonií. Jakmile se rostliny přenesou na venkovní stanoviště, korkovitost většinou zmizí. Staré poškozené listy jsou..