Jak pěstovat zeleninu ve skleníku aneb co byste měli vědět, než si skleník pořídíte



Pěstování vlastní zeleniny ve skleníku je v dnešní době in. Rostliny ve skleníku mají vyšší nároky na půdy, hnojení, zalévání i větrání. Odměnou nám bude vlastní zelenina od brzkého jara až do pozdního podzimu.

Skleníky jsou určené k urychlení růstu zeleniny zejména brzy z jara a na podzim, dokáže zabránit působení nepříznivých klimatických podmínek. Podmínkou pro zdárný růst rostlin ve skleníku je udržení optimálních podmínek i v parném létě, kdy se teploty mohou přehoupnout přes 40 °C.

Kam skleník umístit

Ve skleníku dochází i v chladných jarních dnech vlivem slunečního svitu k vyhřívání půdy a vnitřního prostoru. Při výběru místa upřednostníme takové, na kterém bude po co nejdelší dobu během dne svítit přímé slunce. Je potřeba se vyhnout místům, která jsou zastíněna stromy, ploty nebo budovami.

Jak pěstovat zeleninu ve skleníku

Jak pěstovat zeleninu ve skleníku

Jakou velikost skleníku zvolit

Při vybírání velikosti skleníku musíme zohlednit svoje potřeby při pěstování zeleniny.

Výhody malého skleníku: je vhodný na předpěstování sazenic, které pak využijeme na zahradě. Můžeme jej krátkodobě vytápět.

Výhody velkého skleníku: půda ve velkém skleníku se přes den nahřeje a v noci pak naakumulované teplo uvolňuje.





  • Pěstování okurek ve skleníku Aby okurky ve skleníku dobře rostly, dbáme na pravidelné zavlažování a na regulaci teploty vzduchu. Teplota ve skleníku Maximální teplota pro zdárný růst okurek je 32 °C, zatímco v nočních hodinách je minimum 16 až 18 °C. Teplotní výkyvy mimo toto rozmezí způsobuje zastavení růstu rostlin. V malých sklenících a fóliových krytech..
  • Praktické rady pro uskladnění ovoce a zeleniny Jak skladovat ovoce a zeleninu Ovoce a zeleninu nikdy neskladujeme ve stejném prostoru. Mohlo by dojít k tomu, že některé druhy nežádoucím způsobem ovlivní chuť a vůni druhů jiných. Jestliže jsme uložili společně např. jablka a brambory, může se zvýšit klíčivost brambor. Brzy opadané ovoce Ovoce, které příliš brzy opadá..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..
  • Jak založit pařeniště Nejrychlejším způsobem, jak vytvořit pařeniště je vyhloubit jámu, kterou překryjeme rámem potaženým fólií. V jámě se lépe zadržuje teplo. Fólie je zatížená rámem, takže ji neodvane vítr. Další možností je vytvořit záhřevný podklad pařeniště ze směsi kravského nebo koňského hnoje, promíchaného asi se třetinou suchého listí. Vyhloubíme jámu cca 50 cm..