Opadávání listů u angreštu a rybízu
U angreštu a rybízu dochází často již koncem června k opadávání listů. Bývá způsobeno houbovou chorobou, s níž se obtížně bojuje. Jedná se o antraknózu neboli pakustřebku rybízovou.
Antraknóza neboli pakustřebka rybízová
Tato choroba se projevuje většinou po delším deštivém období. Mnoho odrůd angreštu nesnáší měď, proto k postřiku použijeme organické fungicidy. Velmi důležité je posbírat a zlikvidovat všechny opadané listy, ve kterých se vyskytují choroboplodné zárodky. Likvidujeme buď spálením nebo také kompostováním. Napadené listy antraknózou lze kompostovat.
Neustále je nutné připomínat, že většina padaného ovoce je napadena škůdci, kteří ohrožují i sklizeň příštího roku. Pečlivý sběr a ničení i těch nejmenších plodů proto představuje účinné opatření, jež udrží škůdce na uzdě.
- Rakytník řešetlákovitý Pěstování rakytníku Rakytník řešetlákovitý má žluté až oranžové pecičky, které se u nás pěstují především k okrasným účelům. Šťáva z čerstvých plodů, které se sklízejí od poloviny srpna do poloviny září, obsahuje mnoho vitamínu C a odstraňuje únavu. Z plodů rakytníku lze vyrábět také kompot nebo sirup. Největším problémem při sklizni je značná..
- Růže dužnoplodá a růže svraskalá Růže dužnoplodá a růže svraskalá patří mezi netradiční plody našich zahrad. Plody těchto růží mají nejvyšší obsah vitaminu C a také značné množství karotenu. Šípky se sklízejí od září do mrazů a zpracovávají se na marmelády, víno nebo se suší a používají na zdravotní čaj. Podobné články: Pěstování rybízu v..
- Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..
- Choroby a škůdci třešní a višní Vrtule třešňová – jedná se o mouchu, jejíž larvy způsobují červivost plodů, obzvláště pozdě zrajících odrůd. Proti tomuto škůdci se do koruny stromu umisťují žluté lapače. Všechny plody ze stromu je nutné sklidit, popadané ovoce sesbírat a spálit, aby se larvy nezakuklily do země. Špačci a jiní ptáci – třešně..