Tipy pro pěstování vinné révyU vinné révy vylamujte fazochy (předčasné výhony) nebo je zkracujte na 2 až 5 listů. Záleží na tom, zdali je kordon vinné révy dobře zavětvený nebo ne. V mnoha případech je třeba trochu listoví, aby kordon získal zapojený vzhled. Odřízněte proto pouze naprosto přebytečné výhony.

Vyvazování výhonů

Vyvazujte a upravujte výhony podle způsobu vedení až do července. Dbejte, aby byly všechny výhony plně vystaveny slunečnímu svitu. Během kvetení se vůbec nemá pracovat s listovím. Zaštipování výhonů 2 listy nad hroznem není podle účelné. Teprve v půli srpna můžete odstranit vrcholky výhonů 6 až 8 listů nad hroznem kvůli lepšímu vyzrání dřeva.

Vinná réva

Vinná réva

Vinná réva vyhání velmi často mladé letorosty ze starého dřeva (stařiny). Některé z nich ponechte, protože se mohou vyskytnou případy, kdy se vám později budou hodit. Tam, kde vzniknou rozsáhlejší vyholená místa, rádi sáhnete po některém z těchto letorostů.

V některých oblastech a u raných odrůd révy vinné je třeba probírat nasazená plodenství (hrozny) již koncem června. Probírkou docílíte především krásných hroznů s velkými bobulemi. Kromě toho nejsou probrané hrozny tolik ohroženy nebezpečím pozdějšího napadení plísní. Probírka však má smysl jen tehdy, když jsou jednotlivé bobule velké asi jako zrnka hořčice. K této práci jsou určeny speciální nůžky.


  • Jak uchovat sklizené peckoviny Uložení ovoce do kopřiv Sklizeným švestkám, rynglím nebo broskvím prospěje kopřivové lože. Jestliže jsme sklidili tento druh ovoce, uložíme ho do kopřiv (dvoudomých nebo žahavých). Ovoce správně dozraje. Pracujeme v rukavicích! Uskladnění švestek a blumů Švestky a blumy udržíme čerstvé tři až čtyři měsíce, ale nesmí k nim vzduch. Plody určené pro..
  • Nejlepší odrůdy jablek Jabloně jsou u nás nejrozšířenějšími a nejoblíbenějšími ovocnými stromy. Jejich popularitu umocňuje fakt, že jablka můžeme při vhodném uskladnění konzumovat po větší část roku v čerstvém stavu. Jablka jsou ceněna hlavně pro značný obsah vitamínů, kyselin, cukrů, silic a pektinů. Některé ze zimních odrůd vydrží až do května. Jaké stromky jsou..
  • Popínavý beztrnný ostružník Pěstování beztrnného ostružníku Popínavý beztrnný ostružník dává na slunném stanovišti vysoké výnosy plodů. Plody jsou velké a chutné a obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek. Snadno se sklízejí. V méně příznivých podmínkách vyžadují ochranu proti mrazivým větrům a zimním mrazům. Ostružiny lze zmrazovat, zpracovávat na mošty, kompoty, marmelády a víno. Podobné..
  • Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..