Tipy pro pěstování vinné révyU vinné révy vylamujte fazochy (předčasné výhony) nebo je zkracujte na 2 až 5 listů. Záleží na tom, zdali je kordon vinné révy dobře zavětvený nebo ne. V mnoha případech je třeba trochu listoví, aby kordon získal zapojený vzhled. Odřízněte proto pouze naprosto přebytečné výhony.

Vyvazování výhonů

Vyvazujte a upravujte výhony podle způsobu vedení až do července. Dbejte, aby byly všechny výhony plně vystaveny slunečnímu svitu. Během kvetení se vůbec nemá pracovat s listovím. Zaštipování výhonů 2 listy nad hroznem není podle účelné. Teprve v půli srpna můžete odstranit vrcholky výhonů 6 až 8 listů nad hroznem kvůli lepšímu vyzrání dřeva.

Vinná réva

Vinná réva

Vinná réva vyhání velmi často mladé letorosty ze starého dřeva (stařiny). Některé z nich ponechte, protože se mohou vyskytnou případy, kdy se vám později budou hodit. Tam, kde vzniknou rozsáhlejší vyholená místa, rádi sáhnete po některém z těchto letorostů.

V některých oblastech a u raných odrůd révy vinné je třeba probírat nasazená plodenství (hrozny) již koncem června. Probírkou docílíte především krásných hroznů s velkými bobulemi. Kromě toho nejsou probrané hrozny tolik ohroženy nebezpečím pozdějšího napadení plísní. Probírka však má smysl jen tehdy, když jsou jednotlivé bobule velké asi jako zrnka hořčice. K této práci jsou určeny speciální nůžky.


  • Podzimní nebo jarní výsadba ovocných dřevin Podzimní výsadba ovocných dřevin Ovocné dřeviny většinou vysazujeme na podzim. Při podzimní výsadbě sazenice vytvoří ještě do zámrazu půdy nové sací kořínky a na jaře startují do nového růstu dříve a rychleji než při jarní výsadbě. Během vegetace vytvoří pak stromky i keře větší letorosty a mají rok předstih před..
  • Růže dužnoplodá a růže svraskalá Růže dužnoplodá a růže svraskalá patří mezi netradiční plody našich zahrad. Plody těchto růží mají nejvyšší obsah vitaminu C a také značné množství karotenu. Šípky se sklízejí od září do mrazů a zpracovávají se na marmelády, víno nebo se suší a používají na zdravotní čaj. Podobné články: Pěstování rybízu v..
  • Jaké jsou vhodné rostliny pro vřesoviště? Vřesovec (Erica) dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vysazujeme jej na slunné stanoviště do dobré zahradní půdy s příměsí rašeliny a písku. Na zimu jej přikrýváme chvojím, které nezapomeneme na jaře včas odstranit, aby se vřesovce otužovaly. Vřesovec kvete malými půvabnými květy. Různými vřesy a vřesovci můžeme pokrýt i větší..
  • Strupovitost jádrovin – nemoc ovocných dřevin Strupovitost jádrovin se projevuje hnědočernými skvrnami na listech a plodech, případně i trhlinami a deformacemi. Účinná prevence proti strupovitosti: Pěstování odrůd rezistentních proti této chorobě. Řezem udržovat korunu stromu světlé a vzdušné, aby po dešti rychleji osychala. Týden před podzimním opadem listí se doporučuje postříkat koruny stromů 5 až 7%..