Tipy pro pěstování vinné révyU vinné révy vylamujte fazochy (předčasné výhony) nebo je zkracujte na 2 až 5 listů. Záleží na tom, zdali je kordon vinné révy dobře zavětvený nebo ne. V mnoha případech je třeba trochu listoví, aby kordon získal zapojený vzhled. Odřízněte proto pouze naprosto přebytečné výhony.

Vyvazování výhonů

Vyvazujte a upravujte výhony podle způsobu vedení až do července. Dbejte, aby byly všechny výhony plně vystaveny slunečnímu svitu. Během kvetení se vůbec nemá pracovat s listovím. Zaštipování výhonů 2 listy nad hroznem není podle účelné. Teprve v půli srpna můžete odstranit vrcholky výhonů 6 až 8 listů nad hroznem kvůli lepšímu vyzrání dřeva.

Vinná réva

Vinná réva

Vinná réva vyhání velmi často mladé letorosty ze starého dřeva (stařiny). Některé z nich ponechte, protože se mohou vyskytnou případy, kdy se vám později budou hodit. Tam, kde vzniknou rozsáhlejší vyholená místa, rádi sáhnete po některém z těchto letorostů.

V některých oblastech a u raných odrůd révy vinné je třeba probírat nasazená plodenství (hrozny) již koncem června. Probírkou docílíte především krásných hroznů s velkými bobulemi. Kromě toho nejsou probrané hrozny tolik ohroženy nebezpečím pozdějšího napadení plísní. Probírka však má smysl jen tehdy, když jsou jednotlivé bobule velké asi jako zrnka hořčice. K této práci jsou určeny speciální nůžky.


  • Kdy a jak sázet révu vinnou Réva vinná se sází většinou na jaře, když se půda dostatečně prohřeje, a to v dubnu až květnu. V teplých oblastech je možné sázet révu i na podzim od konce října až do listopadu, pokud nemrzne. Kam vysadit révu vinnou Réva vinná je teplomilná dřevina, které se dobře daří v nadmořské výšce 200..
  • Tvary ovocných dřevin Při nákupu ovocných dřevin se většinou setkáme s roubovanými druhy na podnoži. Podnož je spodní část kmene pod naroubováním (většinou ztluštělé místo, ze kterého vyrůstají nové výhony). Podle budoucí výšky ovocných dřevin v dospělosti, je dělíme na: Zákrsek – výška 60 až 90 cm Čtvrtkmen – výška 100 až 120 cm Polokmen..
  • Dřín Pěstování dřínu Dřín kvete na jaře drobnými žlutými květy. Od konce srpna dozrávají podlouhlé červené peckovice. Mají lahodnou chuť a značný obsah vitamínů. Plody lze kombinovat syrové nebo kompotované. Dřín je zcela zimovzdorný, nejlépe se mu daří na slunných místech s vápenatou půdou. Podobné články: Pěstování rybízu v zahrádkách Rybíz černý..
  • Léto na zahradě – červenec Začínáme sušit rozkvetlé květiny do zimních vazeb. Květy sušíme zavěšené stonky nahoru ve stínu a mírném průvanu. Mezi vhodné květiny na sušení patří: okrasné bodláky, slaměnky, šatery. Ovoce a zelenina v červenci V červenci začínáme sklízet drobné ovoce a peckoviny. Dbáme na to, abychom při sklizni stromy a keře nepoškodili. Rybíz..