Tipy pro pěstování vinné révyU vinné révy vylamujte fazochy (předčasné výhony) nebo je zkracujte na 2 až 5 listů. Záleží na tom, zdali je kordon vinné révy dobře zavětvený nebo ne. V mnoha případech je třeba trochu listoví, aby kordon získal zapojený vzhled. Odřízněte proto pouze naprosto přebytečné výhony.

Vyvazování výhonů

Vyvazujte a upravujte výhony podle způsobu vedení až do července. Dbejte, aby byly všechny výhony plně vystaveny slunečnímu svitu. Během kvetení se vůbec nemá pracovat s listovím. Zaštipování výhonů 2 listy nad hroznem není podle účelné. Teprve v půli srpna můžete odstranit vrcholky výhonů 6 až 8 listů nad hroznem kvůli lepšímu vyzrání dřeva.

Vinná réva

Vinná réva

Vinná réva vyhání velmi často mladé letorosty ze starého dřeva (stařiny). Některé z nich ponechte, protože se mohou vyskytnou případy, kdy se vám později budou hodit. Tam, kde vzniknou rozsáhlejší vyholená místa, rádi sáhnete po některém z těchto letorostů.

V některých oblastech a u raných odrůd révy vinné je třeba probírat nasazená plodenství (hrozny) již koncem června. Probírkou docílíte především krásných hroznů s velkými bobulemi. Kromě toho nejsou probrané hrozny tolik ohroženy nebezpečím pozdějšího napadení plísní. Probírka však má smysl jen tehdy, když jsou jednotlivé bobule velké asi jako zrnka hořčice. K této práci jsou určeny speciální nůžky.


  • Jak využít úrodu třešní Sklizeň úrody třešní Sklizeň je vyvrcholením našeho celoročního úsilí v péči o třešně. Pokud jsme zvolili nízké formy stromů, bude většina plodů dosažitelná ze země, případně menšího žebříku, i v pozdějším věku. Třešně češeme oběma rukama se stopkami tak, abychom nepoškodili plodonoše a nepřipravili se tak o úrodu v příštích letech. Větší množství,..
  • Pěstování rybízu v zahrádkách Keře rybízu přinášejí bohaté a pravidelné sklizně drobného ovoce již záhy po výsadbě. Rybíz je velmi zdraví, obsahuje mnoho látek důležitých pro správný vývoj lidského organismu. Velkou předností rybízu jsou také jeho minimální nároky na polohu z hlediska klimatických podmínek. Nesmíme se však domnívat, že i v ostatních požadavcích je méně náročný,..
  • Popínavý beztrnný ostružník Pěstování beztrnného ostružníku Popínavý beztrnný ostružník dává na slunném stanovišti vysoké výnosy plodů. Plody jsou velké a chutné a obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek. Snadno se sklízejí. V méně příznivých podmínkách vyžadují ochranu proti mrazivým větrům a zimním mrazům. Ostružiny lze zmrazovat, zpracovávat na mošty, kompoty, marmelády a víno. Podobné..
  • Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála Co je monilióza? Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce. Co dělat při napadení..