Tipy pro pěstování vinné révyU vinné révy vylamujte fazochy (předčasné výhony) nebo je zkracujte na 2 až 5 listů. Záleží na tom, zdali je kordon vinné révy dobře zavětvený nebo ne. V mnoha případech je třeba trochu listoví, aby kordon získal zapojený vzhled. Odřízněte proto pouze naprosto přebytečné výhony.

Vyvazování výhonů

Vyvazujte a upravujte výhony podle způsobu vedení až do července. Dbejte, aby byly všechny výhony plně vystaveny slunečnímu svitu. Během kvetení se vůbec nemá pracovat s listovím. Zaštipování výhonů 2 listy nad hroznem není podle účelné. Teprve v půli srpna můžete odstranit vrcholky výhonů 6 až 8 listů nad hroznem kvůli lepšímu vyzrání dřeva.

Vinná réva

Vinná réva

Vinná réva vyhání velmi často mladé letorosty ze starého dřeva (stařiny). Některé z nich ponechte, protože se mohou vyskytnou případy, kdy se vám později budou hodit. Tam, kde vzniknou rozsáhlejší vyholená místa, rádi sáhnete po některém z těchto letorostů.

V některých oblastech a u raných odrůd révy vinné je třeba probírat nasazená plodenství (hrozny) již koncem června. Probírkou docílíte především krásných hroznů s velkými bobulemi. Kromě toho nejsou probrané hrozny tolik ohroženy nebezpečím pozdějšího napadení plísní. Probírka však má smysl jen tehdy, když jsou jednotlivé bobule velké asi jako zrnka hořčice. K této práci jsou určeny speciální nůžky.


  • Jaké jsou vhodné rostliny pro vřesoviště? Vřesovec (Erica) dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vysazujeme jej na slunné stanoviště do dobré zahradní půdy s příměsí rašeliny a písku. Na zimu jej přikrýváme chvojím, které nezapomeneme na jaře včas odstranit, aby se vřesovce otužovaly. Vřesovec kvete malými půvabnými květy. Různými vřesy a vřesovci můžeme pokrýt i větší..
  • Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..
  • Kadeřavost listů – nemoci ovocných dřevin Kadeřavost listů se objevuje při vlhkém počasí u broskvoní. Na mladých listech se v květnu vytvoří nejprve světlezelené nebo červené skvrny, později zduřelé puchýře. Během června napadené listy uschnou a opadají. Prevence kadeřavosti listů: Chemický postřik pro omezení této choroby. Podobné články: Pěstování rybízu v zahrádkách Rybíz černý (Ribes nigrum) Pěstování..
  • Pěstování slivoní – plody Zralé plody slivoní mají ojíněnou slupku. Patří k nim švestky, pološvestky, slívy, mirabelky a renklódy. Některé druhy slivoní je možné pěstovat i ve vyšší nadmořské výšce a nahrazují tak jiné peckové ovoce, např. meruňky a broskve. Plody slivoní Plody jednotlivých druhů slivoní se liší tvarem velikostí, barvou, chutí a také možností..