Jak pěstovat borůvky na zahradě a balkóně
Borůvky patří mezi naše top ovoce, které je nenáročné na pěstování, a navíc je velmi zdravé. Jsou velkou zásobárnou vitamínů a minerálů. Jaký druh borůvky zasadit na zahradu nebo do velkého květináče na balkón? Zde jsou tři druhy, které je možné pěstovat i na malé zahradě:
Borůvka chocholičnatá, známá též jako kanadská borůvka
Kanadská borůvka patří mezi nejoblíbenější a nejpěstovanější drobné ovoce. Bohatá nadílka plodů dozrává postupně od července až do září. Podle různých vysazených odrůd můžeme sklízet celé léto. Borůvce se nejvíce daří na slunečném stanovišti nebo v polostínu, kde má méně plodů. Půda by měla být kyselá (rašelina). Při vysazování vykopeme mělkou jámu, do které rašelinu nasypeme a pak teprve zasadíme borůvku. Pokud pěstujeme ve velkém květináči, dáme do něj opět rašelinu. V případě sucha je nutné borůvku zalévat, aby zemina nikdy nevyschla. V případě pěstování v květináči je velkou výhodou pěstování borůvky ve velkoobjemovém zavlažovacím kontejneru. Borůvku přihnojujeme několikrát během sezóny – používáme hnojivo speciálně určené na borůvky.
Zimolez kamčatský (kamčatská borůvka)
Plody kamčatské borůvky jsou tvarově odlišné od klasické borůvky. Jsou modré, s ojíněním, ale mají oválný tvar a dozrávají dříve. Tato borůvka není nijak náročná na půdu – roste i v obyčejné zahradní zemině. Potřebuje slunce nebo polostín. Nesnáší přemokření, nevadí ji občasné sucho. Plody dozrávají již na začátku června.
Borůvka indiánská neboli muchovník
Tato borůvka je podobná kamčatské borůvce. Plody jsou méně modré, spíše temně modrofialové s karmínovým líčkem, chuťově jsou velmi podobné klasické borůvce. Roste buď jako keř nebo stromek na kmínku. Roste dobře v každé zahradní zemině, zvládne i krátké období sucha. Muchovník vysazujeme na slunné nebo polostinné místo. Tato borůvka je pěkná také jako dekorativní dřevina. Na podzim jsou listy krásně zbarvené.
- Rybíz černý (Ribes nigrum) Rybíz černý je dobře známý keř, jehož plody by neměly chybět v žádné kuchyni. Rybíz patří do skupiny drobného ovoce, které lze bez problémů pěstovat na našich zahrádkách. Listy Předmětem sběru je list, který se sbírá v době odkvětu. Při sběru dbáme na to, aby listy nebyly napadnuté plísní a aby se..
- Jak na pěstování jahod Jahody patří vedle třešní k nejranějšímu ovoci sklízenému na našich zahradách. Jsou oblíbené pro svou lahodnou chuť. Obsahují značné množství vitamínu C. Pro pěstitele mají jahody tu výhodu, že je lze pěstovat v nejrůznějších klimatických podmínkách. Po výsadbě v polovině léta můžeme plody sklízet již v červnu příštího roku. Předpoklady dobré úrody jahod Přestože..
- Jak pěstovat citrony a další citrusové plody Citrusové plody si můžeme snadno vypěstovat i doma v květináči. Kvalitou se nijak neliší od těch, které zakoupíte v obchodě. Naopak mnohdy jsou mnohem větší. Ke zdárnému pěstování je třeba dodržovat několik pěstitelských zásad. Květináče a nádoby pro citrusové plody Citroník, mandarinka nebo pomerančovník se pěstují v nádobách nebo větších květináčích. Jedná se..
- Rez vejmutovková – nemoci ovocných dřevin Rez vejmutovková se objevuje na spodní stran listů černého rybízu. Tato choroba se projevuje drobnými hnědými výtrusy. Druhým hostitelem této choroby jsou borovice vejmutovky a limba, na jejichž větvích nebo kmenech se tvoří žlutavé výtrusnice. Napadené listy rybízu, které předčasně opadávají, je třeba co nejdříve shrabat a spálit. Jako prevence..