Jak pěstovat borůvky na zahradě a balkóně



Borůvky patří mezi naše top ovoce, které je nenáročné na pěstování, a navíc je velmi zdravé. Jsou velkou zásobárnou vitamínů a minerálů. Jaký druh borůvky zasadit na zahradu nebo do velkého květináče na balkón? Zde jsou tři druhy, které je možné pěstovat i na malé zahradě:

Borůvka chocholičnatá, známá též jako kanadská borůvka

Kanadská borůvka patří mezi nejoblíbenější a nejpěstovanější drobné ovoce. Bohatá nadílka plodů dozrává postupně od července až do září. Podle různých vysazených odrůd můžeme sklízet celé léto. Borůvce se nejvíce daří na slunečném stanovišti nebo v polostínu, kde má méně plodů. Půda by měla být kyselá (rašelina). Při vysazování vykopeme mělkou jámu, do které rašelinu nasypeme a pak teprve zasadíme borůvku. Pokud pěstujeme ve velkém květináči, dáme do něj opět rašelinu. V případě sucha je nutné borůvku zalévat, aby zemina nikdy nevyschla. V případě pěstování v květináči je velkou výhodou pěstování borůvky ve velkoobjemovém zavlažovacím kontejneru. Borůvku přihnojujeme několikrát během sezóny – používáme hnojivo speciálně určené na borůvky.

Kanadská borůvka - květy

Kanadská borůvka – květy

Zimolez kamčatský (kamčatská borůvka)

Plody kamčatské borůvky jsou tvarově odlišné od klasické borůvky. Jsou modré, s ojíněním, ale mají oválný tvar a dozrávají dříve. Tato borůvka není nijak náročná na půdu – roste i v obyčejné zahradní zemině. Potřebuje slunce nebo polostín. Nesnáší přemokření, nevadí ji občasné sucho. Plody dozrávají již na začátku června.

Borůvka indiánská neboli muchovník

Tato borůvka je podobná kamčatské borůvce. Plody jsou méně modré, spíše temně modrofialové s karmínovým líčkem, chuťově jsou velmi podobné klasické borůvce. Roste buď jako keř nebo stromek na kmínku. Roste dobře v každé zahradní zemině, zvládne i krátké období sucha. Muchovník vysazujeme na slunné nebo polostinné místo. Tato borůvka je pěkná také jako dekorativní dřevina. Na podzim jsou listy krásně zbarvené.





  • Jak chránit jabloně před škůdci Jabloně jsou oblíbenou ovocnou dřevinou, kterou může ohrožovat mnoho druhů škůdců, jako jsou například mšice, molice, nebo housenky. Zde jsou některé tipy, jak chránit své jabloně a udržet je zdravé a plodné. Preventivní ochrana stromů před škůdci Pravidelně kontrolujte své jabloně. Prohlédněte si listy, větve, kmen a kořeny, abyste zjistili,..
  • Nejlepší odrůdy jablek Jabloně jsou u nás nejrozšířenějšími a nejoblíbenějšími ovocnými stromy. Jejich popularitu umocňuje fakt, že jablka můžeme při vhodném uskladnění konzumovat po větší část roku v čerstvém stavu. Jablka jsou ceněna hlavně pro značný obsah vitamínů, kyselin, cukrů, silic a pektinů. Některé ze zimních odrůd vydrží až do května. Jaké stromky jsou..
  • Moniliový úžeh květů – nemoc ovocných dřevin Moniliový úžeh květů se objevuje při deštivém a chladném počasí. Napadené květy, zejména u meruněk, zhnědnou a uschnou. Následně odumřou i plodonosné větévky. Prevence proti moniliovému úžehu květů: Do jara odstraníme ze stromu všechny napadené a uschlé větévky a mumifikované plody, které spálíme. Použijeme chemický přípravek. Podobné články: Pěstování rybízu..
  • Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..