Jak pěstovat borůvky na zahradě a balkóně
Borůvky patří mezi naše top ovoce, které je nenáročné na pěstování, a navíc je velmi zdravé. Jsou velkou zásobárnou vitamínů a minerálů. Jaký druh borůvky zasadit na zahradu nebo do velkého květináče na balkón? Zde jsou tři druhy, které je možné pěstovat i na malé zahradě:
Borůvka chocholičnatá, známá též jako kanadská borůvka
Kanadská borůvka patří mezi nejoblíbenější a nejpěstovanější drobné ovoce. Bohatá nadílka plodů dozrává postupně od července až do září. Podle různých vysazených odrůd můžeme sklízet celé léto. Borůvce se nejvíce daří na slunečném stanovišti nebo v polostínu, kde má méně plodů. Půda by měla být kyselá (rašelina). Při vysazování vykopeme mělkou jámu, do které rašelinu nasypeme a pak teprve zasadíme borůvku. Pokud pěstujeme ve velkém květináči, dáme do něj opět rašelinu. V případě sucha je nutné borůvku zalévat, aby zemina nikdy nevyschla. V případě pěstování v květináči je velkou výhodou pěstování borůvky ve velkoobjemovém zavlažovacím kontejneru. Borůvku přihnojujeme několikrát během sezóny – používáme hnojivo speciálně určené na borůvky.
Zimolez kamčatský (kamčatská borůvka)
Plody kamčatské borůvky jsou tvarově odlišné od klasické borůvky. Jsou modré, s ojíněním, ale mají oválný tvar a dozrávají dříve. Tato borůvka není nijak náročná na půdu – roste i v obyčejné zahradní zemině. Potřebuje slunce nebo polostín. Nesnáší přemokření, nevadí ji občasné sucho. Plody dozrávají již na začátku června.
Borůvka indiánská neboli muchovník
Tato borůvka je podobná kamčatské borůvce. Plody jsou méně modré, spíše temně modrofialové s karmínovým líčkem, chuťově jsou velmi podobné klasické borůvce. Roste buď jako keř nebo stromek na kmínku. Roste dobře v každé zahradní zemině, zvládne i krátké období sucha. Muchovník vysazujeme na slunné nebo polostinné místo. Tato borůvka je pěkná také jako dekorativní dřevina. Na podzim jsou listy krásně zbarvené.
- Jak uchovat úrodu? Jak úrodu nejlépe uschovat, uskladnit a zhodnotit? Zde je několik osvědčených tipů na odvlhčení sklepa nebo naopak udělání správného vlhkého klima v příliš suchém sklepu. Správná vlhkost skladovací místnosti nám umožní dlouhé uskladnění zeleniny a ovoce. Odvlhčení sklepa Máme-li k dispozici skladovací prostory příliš vlhké a potřebujeme-li je vysušit, můžeme v nich..
- Pěstování citrusů Rady a tipy pro pěstování citrusů: Rostliny přesazujeme každý rok do většího květináče o 2 cm. Půda by měla být zahradní s přidáním hrubého písku a rašeliny. Případně si můžeme zakoupit již namíchaný substrát v zahradnictví. Citronovník nesnáší vápno, kyselost půdy by měla být pH 6-7. Přihnojujeme pouze kombinovaným hnojivem, ve kterém..
- Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..
- Americké padlí angreštové – nemoci ovocných dřevin Americké padlí angreštové se nejvíce vyskytuje při vyšší vzdušné vlhkosti a vyšších teplotách. Na vrcholcích letorostů, na řapících listů a na plodech se vytvoří zprvu bělavé, později šedohnědé houbové povlaky. Růst výhonů se zastaví a plody jsou znehodnoceny. Proti této chorobě je vhodný včasný chemický postřik. Účinná prevence proti americkému..