Prvosenka – posel jara



Prvosenky jsou poslové jara. Mohou kvést v bytě, stejně tak jako na balkoně. Neublíží jim zima ani pobyt v teple domova.

 

Pěstování prvosenky venku

Prvosenky snášejí rozmary zimního a předjarního počasí bez potíží. Vůbec jim nevadí, když je i s květináčem přenesete ven. Vyberte jim částečně zastíněné místo na balkoně nebo na zahradě. Zvolte větší květináč, aby kořenový bal nebyl tísněný. Prvosenky neboli petrklíče se také mohou stát základem prvního letošního rozkvetlého truhlíku. Petrklíč je nenáročný, kvete každý rok.

Prvosenkám vyhovuje v době kvetení chladno, stejně jako dalším jarním květinám. Bez problémů snesou mírný mráz, dobře se jim daří i pod sněhovou pokrývkou. Můžeme je tedy vysadit do truhlíku nebo do misky na balkon či na zahradu. Pokud ale uhodí silné mrazy, je lepší květináč s prvosenkami přenést na verandu nebo do chodby, kde nemrzne.

 

Pěstování prvosenky v květináči

Pokud pěstujeme prvosenky v místnosti, i zde jim dopřejeme chladno. Při teplotě mezi 10 až 15°C vydrží podstatně déle než při obvyklé pokojové teplotě. Proto je prvosence lépe např. v chladnější ložnici nebo na parapetu okna – ale ne přímo nad ústředním topením.

V době květu potřebují prvosenky hodně vody – substrát by neměl nikdy vyschnout. Stejně jako sucho může prvosenkám ublížit i nevhodná zálivka na listy nebo ke kořenům, proto jim doplňujeme vodu jen do misky pod květináčem.

 

Péče o prvosenku

Doma v  pokoji prvosenkám najděte světlé místo, ne však na přímém slunci. Žloutnutí listů u prvosenky znamená, že je jí v místnosti příliš teplo.

Při nákupu prvosenek bezlodyžných dejte přednost rostlině s kompaktním vzrůstem a bohatě nasazenými poupaty. Odkvetlé květy včas odštípněte – nejenže nejsou hezké, ale mohou se stát líhní plísňových chorob nebo hnilob. Po odkvětu rostliny vysaďte do zahrady na chráněné místo, kam nesvítí přímé slunce. Pokud je budete přes léto střídmě zalévat, znovu rozkvetou buď na jaře, nebo už na podzim.

Prvosenka, primul, posel jara

Prvosenka, primule, posel jara






  • Co potřebují růže pro pěstování na zahradě Růže jsou označovány jako královny květin díky svým květům a omamné vůni. Existuje obrovské množství odrůd, s nádhernými tvary poupat i samotných květů, v pestrých škálách barev a vůní. Jak pěstovat růže Růžím vyhovuje slunné, teplé stanoviště. Pozor musíme dávat u jižních zdí, kde by růže mohly trpět úpalem – trpí také..
  • Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..
  • Letní a podzimní květiny do stínu Dymnivka neúnavně kvete od června do podzimu jasně žlutými květy. Je zcela nenáročná a velmi snadno se rozmnožuje ze semen. Čechravy jsou krásnými rostlinami do polostínu. Na 0,5 až 1 metr vysokých stoncích mají v červenci bohaté laty drobných bílých, růžových, červených nebo fialových kvítků. Udatna má podobný charakter květenství jako..
  • Pelargónie páskatá – Pelargonium zonale Pěstování pelargonie páskaté Pelargónie páskatá je lidově taktéž nazývaná muškát. Často je pěstovaná na oknech a balkónech. Oblíbená je hlavně proto, že kvete od jara do prvních mrazíků v nejrůznějších barevných odstínech. Květy pelargonií jsou jednoduché i plné, u některých druhů s výrazným očkem. Listy můžou být sytě zelené nebo pestrobarevné, bíle..