Tygřice – Tigridia pavonia



Pěstování tygřice

Tygřice má velmi atraktivní, různě zbarvené květy – bílé, žluté, červené, růžové, atd. Původní druhy tygřice pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. V půdě vytváří tato květina vejcové hlízy, ze kterých vyrůstají zpravidla tři listy. Tygřice je vysoká cca 30 až 60 cm. Květy jsou ve svém středu nápadně skvrnité – tygrované. Jednotlivý květ vydrží pouze jediný den. Dopoledne se otevře a odpoledne uvadá. Celá rostlina však kvete měsíc i déle, většinou v období od června do září.

Kdy vysazujeme tygřici

Hlízy tygřice vysazujeme od konce dubna do hloubky kolem 8 cm. Stanoviště by mělo být chráněné, slunečné a teplé. Tygřice nejlépe roste na lehčích propustných půdách, které jsou bohaté na živiny. V období déletrvajícího sucha musíme květinu dostatečně zalévat. Tygřici je možné pěstovat též v nádobách na terasách nebo např. u vchodu do domu.

Uchování hlíz tygřice

V první půli října hlízy opatrně vyryjeme, odstraníme nadzemní část a necháme oschnout při teplotě kolem 18 °C. Pak je očistíme a uložíme do bezmrazého prostředí, nejlépe do písku nebo rašeliny, aby zcela nevyschly.

Choroby a škůdci tygřice

Vadnoucí poupata u tygřice většinou znamenají vysušenou zeminu. Žluté špičky listů jsou známkou nadměrné zálivky. Šedý povlak na květech způsobuje plíseň šedá, použijeme některý z fungicidních přípravků.

Tygřice, hlíznatá květina

Tygřice, hlíznatá květina






  • Kdy vyrýt jiřinky? V okamžiku, kdy mráz spálí nadzemní části jiřinek tak, že nevypadají pěkně, měli byste ze země vyrýt jejich hlízy. Při vyrývání nesmíte hlízy poškodit, protože jinak během zimního uskladnění hnijí. Z tohoto důvodu používejte jen rycí vidle. Odstraňte zeminu, která ulpěla mezi hlízami a na nich. Nadzemní část odřízněte asi 10 cm..
  • Jarní cibuloviny v zahradě Ladonička – posel jara Mezi posly jara patří ladoničky, které jsou velmi vhodné do skalek nebo jako podrost, volně se šířící pod keři. Daří se jim na slunci nebo v částečném polostínu. Vyžadují dobře propustnou půdu a na podzim potřebují přikrýt listovkou nebo vyzrálým zahradním kompostem. Rozmnožují se na podzim semeny..
  • Bledule jarní (Leucojum vernum) Bledule jarní je oblíbená drobná cibulnatá květina. Bílé zvonkovité květy mají na špičkách okvětních lístků zelené skvrny. Kde a jak pěstovat bledule Nejlépe se jim daří na polostinném stanovišti s vlhčí humózní půdou. Na nové místo se cibulky bledulí sázejí buď ihned po vyzvednutí ze země, když jim zežloutnou listy, nebo..
  • Botanické šafrány – krokusy Vysazování šafránu Jarní botanické šafrány neboli krokusy zdobí zahradu většinou už od března. Daří se jim na slunném místě s humózní, lehčí a propustnou, ne příliš suchou půdou. Hlízky se vysazují od druhé poloviny září do konce října do hloubky 6 až 8 cm. Nejsou náročné na stanoviště ani na péči...