Verbena neboli sporýš



Verbena, sporýš nebo také železník – to jsou jména pro jednu velmi oblíbenou letničku. Pro verbenu jsou typické malé a většinou vonné květy s očkem, uspořádané v květenství na vrcholu stonků. Vzpřímeně rostoucí odrůdy se používají pro osázení záhonů. V poslední době vzrůstá obliba převislých odrůd pro nádoby.

Verbena kvete od července do října. Vyšší odrůdy dorůstají do výšky cca 20 cm a hodí se k výsadbě na záhony, pokryjí i velké plochy. Verbena bohatě kvete do prvních mrazů.

Množení verbeny

Pokud si chceme sazenice verbeny vypěstovat sami, musíme začít již koncem února. Výsev udržuje v mírném teple. Sazenice vysazujeme na záhony nebo do truhlíků po 15. květnu ve vzdálenosti 20 až 25 cm od sebe. Verbeny můžeme také množit řízkováním. Stonkové řízky odebereme z rostlin v období pozdního léta. Řízky zakořeňujeme pod sklem, sazenice vysazujeme ven až koncem května.

Jakou půdu potřebují verbeny?

Verbenám se daří v zemině určené pro muškáty a petúnie, obdobně se i hnojí. Nejlépe rostou na plném slunci, snesou i mírný stín.

Verbena - sporýš

Verbena – sporýš






  • Pěstování aksamitníku Aksamitník je nenáročná letnička. Je odolná proti škůdcům, netrpí chorobami. Navíc kvete až do prvních mrazíků, tedy celé vegetační období. Jak pěstovat aksamitník Pěstování je jednoduché, aksamitník si můžeme vysévat sami doma nebo zakoupit již vypěstované rostliny. Vyséváme buď do misek (sadbovačů) nebo přímo na stanoviště. Rané odrůdy aksamitníku vykvétají..
  • Jak na pěstování lilií Aby nám lilie krásně kvetly, je nutné dodržovat základní pravidla pro jejich pěstování. Kde lilie vysadit? Správně vybrané místo pro pěstování lilií je základem budoucího úspěchu. Místa vlhká s těžkou půdou jsou pro lilie naprosto nevhodná. Dlouhodobě se jim daří tam, kde je dobrá drenáž nebo v mírném svahu, kde je zajištěn..
  • Jak přezimovat balkonové květiny Přezimování balkonových květin U rostlin, které chceme přezimovat, pravidelně kontrolujeme, zda nejsou napadeny mšicemi, sviluškami nebo molicemi. Také dáváme pozor na některé choroby, např. plísně nebo padlí. Pelargonie přestaneme koncem srpna přihnojovat dusíkatými hnojivy. Během září omezíme zálivku. Tím docílíme dozrání rostlin, které pak lépe přezimují. Pokud nemáme vhodné prostory..
  • Truhlíky a květináče pro balkonové květiny Jaké truhlíky a květináče na balkon? Truhlíky, keramické květináče nebo třeba staré hrnce musejí mít pro pěstování balkonových květin dostatečné rozměry. Minimální šířka a hloubka truhlíku je 20 cm. Nezbytné jsou odtokové otvory na dně nádoby, bez nich by se ve spodu držela voda a květina by trpěla zamokřením kořenů...