Prevence proti škůdcům a chorobám na zahradě
Největší prevencí na zahradě proti škůdcům a chorobám je především pravidelné pletí a likvidace zahradního odpadu. Likvidujeme otrhané nebo spadané listy a plevele. Ložisky pro vznik a šíření chorob jsou staré květináče. Také pravidelné zalévání a přihnojování je prevencí proti škůdcům a chorobám.
V zahradě podporujeme přirozené predátory, jakými jsou např. žáby, ježci, ptáci, slunéčka sedmitečná nebo pestřenky. Našimi ekologickými pomocníky se můžou stát také zlatoočka, lumci, střevlíci a denivky. Před výsadbou nových rostlin zkontrolujeme, zda spodní strana listů a nové výhonky nejeví známky výskytů škůdců nebo chorob. Kupujeme pouze takové odrůdy, které jsou odolné proti chorobám, které jsme již v minulosti ve své zahradě objevili. V případě napadení je nutné tyto rostliny buď spálit, nebo je vyhodit do popelnice. Nikdy je nedáváme na kompost! Mezi rostlinami dodržujeme dostatečný odstup tak, aby ve volném prostoru mohl proudit vzduch. Teplo a vysoká vzdušná vlhkost je dokonalým prostředím pro vznik chorob a výskyt škůdců. To platí zejména pro skleníky, kde navíc zajistíme pravidelné větrání.

Choroby a škůdci na zahradě
- Další choroby máty Mátu v našich zahrádkách mohou ničit škůdci, např. mandelinka mátová nebo může dojít k napadení chorobou, nejčastěji padlím. Padlí Padlí vytváří bělavý povlak na listech máty. Převážně až v druhé polovině prázdnin za teplého slunečného počasí, když se začnou v noci vyskytovat silnější rosy a zvyšuje se relativní vzdušná vlhkost, objevuje se..
- Mšice – nezdolný zahradní škůdce Mšice jsou nejčastějším zahradním škůdcem rostlin. Rychle se množí, a navíc přenášejí choroby. Při silném napadení přestávají rostliny růst a deformují se. Ochrana před mšicemi Na menší zahradě, kde se ještě příliš nerozmnožily, můžete z biologických řešení zkusit použít výluh z kopřiv nebo tabáku. Po postřiku je potřeba rostliny opláchnout vodou. Při..
- Světlé listy u broskvoní Kalcióza – světlé listy V průběhu vegetace se nejčastěji na broskvoních setkáváme se žlutozeleným až žlutobílým zabarvením listů, které je způsobeno nedostatečným příjmem železa, zvláště na silně vápnitých půdách. Utužené a přemokřené půdy tento fyziologický projev podporují. Zkombinují-li se tyto půdní podmínky ještě s nevyrovnanou výživou, obzvláště s nadbytkem fosforu v půdě, je tato..
- Mšice – škůdce českých zahrad Jak mšice škodí rostlinám Nejrozšířenějším škůdcem českých zahrad je mšice. Mšice jsou velké 0,5 až 6 mm. Jsou buď okřídlené nebo bezkřídlé. Mšice škodí sáním šťáv. Rostliny navíc reagují na podráždění změnou barvy nebo svinováním a dalšími deformacemi. Mšice rovněž přenášejí virové choroby. Druhy mšic Mšice srstková – napadá srstky..