Prevence proti škůdcům a chorobám na zahradě
Největší prevencí na zahradě proti škůdcům a chorobám je především pravidelné pletí a likvidace zahradního odpadu. Likvidujeme otrhané nebo spadané listy a plevele. Ložisky pro vznik a šíření chorob jsou staré květináče. Také pravidelné zalévání a přihnojování je prevencí proti škůdcům a chorobám.
V zahradě podporujeme přirozené predátory, jakými jsou např. žáby, ježci, ptáci, slunéčka sedmitečná nebo pestřenky. Našimi ekologickými pomocníky se můžou stát také zlatoočka, lumci, střevlíci a denivky. Před výsadbou nových rostlin zkontrolujeme, zda spodní strana listů a nové výhonky nejeví známky výskytů škůdců nebo chorob. Kupujeme pouze takové odrůdy, které jsou odolné proti chorobám, které jsme již v minulosti ve své zahradě objevili. V případě napadení je nutné tyto rostliny buď spálit, nebo je vyhodit do popelnice. Nikdy je nedáváme na kompost! Mezi rostlinami dodržujeme dostatečný odstup tak, aby ve volném prostoru mohl proudit vzduch. Teplo a vysoká vzdušná vlhkost je dokonalým prostředím pro vznik chorob a výskyt škůdců. To platí zejména pro skleníky, kde navíc zajistíme pravidelné větrání.
- Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 4 Háďátko Příznaky: háďátka nepatří k typickým škůdcům pokojových květin. Pokud ale rostlina náhle uhyne bez zjevného důvodu, vyjmeme ji z květináče. Jsou-li na kořenech korkovité nádorky, mohou být způsobeny kořenovým háďátkem. Co dělat: rostlinu musíme ihned zničit, její zbytky nesmíme dávat ani do kompostu. Kořenová háďátka se přenášejí zamořenými zeminami a nemocnými..
- Jak poznáme nedostatek živin u rostlin Nedostatek živin Hlavním příznakem nedostatku živin u rostlin je nenormální změna barvy listů. Pro odstranění tohoto problému se doporučuje listová výživa. Na listy postřikujeme vhodné hnojivo. Jestli se objeví příznaky výrazného nedostatku železa (žluté listy), pomáhá zálivka rostlin roztokem přípravku Chlorofen. Na jaře přihnojujeme vícesložkovým hnojivem s obsahem stopových prvků. Podobné..
- Pravidla chemické ochrany rostlin Při práci vždy používáme ochranný oblek a pomůcky, jako např. gumové rukavice, plášť, holínky, pokrývku hlavy z nepromokavého materiálu, šátek na krk, ochranné brýle nebo obličejový štít z plexiskla. Postřik připravujeme na volném prostranství, ne v uzavřené místnosti, aby nedošlo k nadýchání nebezpečných toxických výparů. Připravujeme jen takové množství, které ten den, nejvýše následující..
- Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..