Prevence proti škůdcům a chorobám na zahradě



Největší prevencí na zahradě proti škůdcům a chorobám je především pravidelné pletí a likvidace zahradního odpadu. Likvidujeme otrhané nebo spadané listy a plevele. Ložisky pro vznik a šíření chorob jsou staré květináče. Také pravidelné zalévání a přihnojování je prevencí proti škůdcům a chorobám.

V zahradě podporujeme přirozené predátory, jakými jsou např. žáby, ježci, ptáci, slunéčka sedmitečná nebo pestřenky. Našimi ekologickými pomocníky se můžou stát také zlatoočka, lumci, střevlíci a denivky. Před výsadbou nových rostlin zkontrolujeme, zda spodní strana listů a nové výhonky nejeví známky výskytů škůdců nebo chorob. Kupujeme pouze takové odrůdy, které jsou odolné proti chorobám, které jsme již v minulosti ve své zahradě objevili. V případě napadení je nutné tyto rostliny buď spálit, nebo je vyhodit do popelnice. Nikdy je nedáváme na kompost! Mezi rostlinami dodržujeme dostatečný odstup tak, aby ve volném prostoru mohl proudit vzduch. Teplo a vysoká vzdušná vlhkost je dokonalým prostředím pro vznik chorob a výskyt škůdců. To platí zejména pro skleníky, kde navíc zajistíme pravidelné větrání.

Choroby a škůdci na zahradě

Choroby a škůdci na zahradě







  • Neobvyklé poškození rostlin Spála růžokvětých dřevin Zhoubná choroba jabloní, hrušní, hlohu, skalníku, kdoulovce, hlohyně, aj. Napadené výhony vadnou a odumírají. Typickým příznakem jsou hnědé odumřelé listy, které neopadávají. Větve odřízneme 60 cm níže, než jsou známky infekce. Rozšíří-li se choroba do kmene, musíme rostlinu vykopat a spálit. Spála pupenů Škodlivou houbou infikované pupeny..
  • Choroby a škůdci listů Listový brouci Různí, až 5 mm velcí, zelení, modří nebo hnědí brouci napadají zahradní stromy od května do konce léta. Někteří patří k mandelinkám a spíše listy skeletují nežli v nich vyžírají díry. Často škodí na olších (zádumčivec olšový), na topolech a jilmech. V zahradách nebývají škody vážné, v případě potřeby postřikujeme vhodným insekticidem...
  • Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..