Choroby a škůdci salátuNěkterým chorobám a škůdcům je možné předejít výběrem odolných odrůd salátů.

Vybíhání salátu do květu

Vybíhání salátu do květu způsobeno dlouhým dnem, teplem a nedostatkem vláhy. Je typické pro jarní odrůdy salátů.

Hnití salátu

Podehnívání salátu je způsobeno patogenními houbami. Napadení se projevuje žloutnutím a následným odumíráním rostlin. Na salátu se nejvíc objevují bílé nebo šedé houbové povlaky. Prevencí před podehníváním salátu je mělká výsadba na černou netkanou textilii a opatrná zálivka.

Choroby a škůdci salátu

Choroby a škůdci salátu

Plíseň salátu

Plíseň salátu se objevuje při vyšší vzdušné vlhkosti, tj. zejména při delším období dešťů. Na spodních listech se začnou objevovat žlutozelené skvrny a listy postupně odumírají.

Mšice

Mšice škodí na salátu sáním na listech a přenášením virových chorob.

Drátovci

Drátovci jsou larvy kovaříků a poškozují kořenový krček a kořeny salátu, který následně vadne a hyne. Prevencí proti drátovcům na salátu je důkladné zpracování půdy před výsadbou a časté okopávání.


  • Červená řepa Červená řepa (Beta vulgaris rubra) patří mezi léčivé rostliny. Pochází ze Středomoří a byla oblíbená již ve staré Řecku a Římě. Léčebné účinky má čerstvá šťáv z bulvy, celá bulva, ale také se používá nať jako zelenina, listy můžeme přidávat do salátů. Co obsahuje červená řepa Jsou to zejména vitamíny skupiny..
  • České odrůdy česneku Cibule česneku se liší barvou, uspořádáním a velikostí stroužků a v neposlední řadě i chutí. Odrůdy českého česneku Dukát – ozimý paličák velmi ostré chuti, skladovatelný do další úrody. Anton – ozimý paličák se sklizní už v červenci, chuť ostrá. Unikát – ozimý paličák s velkými stroužky příjemné ostré chuti. Benárčan – nepaličák..
  • Jak zlepšit kvalitu půdy Každý zahrádkář se snaží mít co nejkvalitnější úrodu. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Jedním z nich je systematické zlepšování kvality půdy, kterou má na své zahradě k dispozici. Takovou možností je zelení hnojivo. Jakou máme půdu Základem úspěchu je bezesporu znalost jakosti půdy na pozemku. K tomu nám dopomůže její rozbor, který..
  • Pěstební plán K čemu je dobrý pěstební plán Pro nejčastější způsob pěstování zeleniny střídáním plodin si vytvoříme pěstební plán. Když ho dobře propracujeme, poslouží nám nejen na letošní rok, ale může se stát naším pěstebním modelem na mnoho dalších let. Záhony zelinářské zahrady si rozdělíme na čtyři díly – tzv. tratě. Na..