Choroby a škůdci salátuNěkterým chorobám a škůdcům je možné předejít výběrem odolných odrůd salátů.

Vybíhání salátu do květu

Vybíhání salátu do květu způsobeno dlouhým dnem, teplem a nedostatkem vláhy. Je typické pro jarní odrůdy salátů.

Hnití salátu

Podehnívání salátu je způsobeno patogenními houbami. Napadení se projevuje žloutnutím a následným odumíráním rostlin. Na salátu se nejvíc objevují bílé nebo šedé houbové povlaky. Prevencí před podehníváním salátu je mělká výsadba na černou netkanou textilii a opatrná zálivka.

Choroby a škůdci salátu

Choroby a škůdci salátu

Plíseň salátu

Plíseň salátu se objevuje při vyšší vzdušné vlhkosti, tj. zejména při delším období dešťů. Na spodních listech se začnou objevovat žlutozelené skvrny a listy postupně odumírají.

Mšice

Mšice škodí na salátu sáním na listech a přenášením virových chorob.

Drátovci

Drátovci jsou larvy kovaříků a poškozují kořenový krček a kořeny salátu, který následně vadne a hyne. Prevencí proti drátovcům na salátu je důkladné zpracování půdy před výsadbou a časté okopávání.


  • Hrách setý, pěstování, druhy hrachu Hrách setý patří k rostlinám, které žijí v symbióze s hlízkovými bakteriemi, hromadícími v půdě dusík. Bakterie žijí v kořenových hlízkách a mají schopnost biologicky vázat vzdušný dusík. Po tom, co odumřou, může hrách využít dusík. Hrách nesnáší půdu čerstvě vyhnojenou chlévským hnojem, patří tedy do 2. tratě. Hrách neklade zvláštní nároky na předplodinu, sám..
  • Rané výsevy zeleniny Vysévání kořenové zeleniny Časně zjara vyséváme na záhony především zeleniny s dlouhou dobou klíčení a celkového vývoje. Jsou to zejména kořenové zeleniny jako mrkve, petržel, pastinák a černý kořen, které se sklízejí většinou až na podzim. Vysévání cibule Kromě kořenové zeleniny se také časně zjara seje také cibule kuchyňská. Ta se..
  • Jak mít u póru dlouhé bílé stvoly Prodloužení bílého stvolu u póru Chceme-li prodloužit bílý stvol póru, vysazujeme sazenice póru do brázd a zahrnujeme je postupně. Za vegetace ještě k rostlinám přihrnujeme zeminu. Podzimní přihrnutí pomůže póru dobře přezimovat. Po sklizni póru dobře uchováme chuť i barvu buď sušením, nebo mražením nudliček, které nakrájíme napříč stvolu. Jak pěstovat..
  • Pěstujeme rajčata Rajčata potřebují pro úspěšné pěstování záhon v teplé slunečné poloze, chráněné proti studeným větrům. Nejlépe tedy polohu chráněnou např. zdí nebo vyššími rostlinami. Vyžadují úrodnou, dobře propustnou a snadno záhřevnou půdu. Rajčata sázíme teprve tehdy, když nehrozí pozdní jarní mrazíky. Nejvíce se pěstují hybridní tyčková rajčata. Rajčata sázíme do sponu 50..