Zimní zahrady



Dříve byly zimní zahrady doménou spíše majetnější části naší populace. To naštěstí patří minulosti.

Na zimní zahradu nemyslí jen projektanti nových domů, ale i ti, kteří se rozhodli pro rekonstrukci starší zástavby. Ve starších domech může zimní zahrada vzniknout například na místě verandy.

Jaké květiny do zimní zahrady?

Zimní zahrada a květiny k sobě neodmyslitelně patří. Zimní zahrady můžeme rozdělit na teplé, poloteplé nebo chladné.

V teplé zimní zahradě se bude dobře dařit parožnatkám, fíkovníkům, palmám, šáchoru, filodendronům, difenbachiím a jiným exotickým rostlinám. Květináče můžeme libovolně seskupit a vytvořit tak útulný prostor.

Poloteplé zimní zahrady mají teplotu od 5 °C do 15 °C. Daří se zde azalkám, myrtám, citrusům nebo mučence. Po Vánocích zde můžeme umístit vánoční hvězdu. Jako solitérní rostliny můžeme pěstovat ibišek nebo juku.

Ibišek

Ibišek

V našich podmínkách jsou nejběžnější chladné zimní zahrady, teplota se zde pohybuje v zimních měsících od 0 °C do 8 °C. V takovéto zimní zahradě se bude dařit azalkám, zimostrázům, kalinám, kaméliím, levanduli nebo břečťanu. Většinu těchto květin na jaře umístíme na zahradu, kde vydrží až do podzimu.

Tipy pro zimní zahradu

  • Pořiďte si do vnitřku zimní zahrady malý teploměr. Budete přesně vědět, zda květiny netrpí chladem nebo přílišným teplem.
  • Rolety patří k nejdůležitějšímu vybavení zimních zahrad. Bez nich by se u vás květinám moc nedařilo.




  • Pěstování aksamitníku Aksamitník je nenáročná letnička. Je odolná proti škůdcům, netrpí chorobami. Navíc kvete až do prvních mrazíků, tedy celé vegetační období. Jak pěstovat aksamitník Pěstování je jednoduché, aksamitník si můžeme vysévat sami doma nebo zakoupit již vypěstované rostliny. Vyséváme buď do misek (sadbovačů) nebo přímo na stanoviště. Rané odrůdy aksamitníku vykvétají..
  • Pěstování lilií v květináčích Pěstování lilií v květináčích je velmi oblíbené, protože má celou řadu výhod. Takto pěstované lilie mohou kvést kdykoliv během roku, záleží, kdy je vysadíme. Pro výsadbu použijeme kvalitní zahradní substrát. Květináč by měl být co nejvyšší. Na jeho dno dáme vrstvu substrátu, pak uložíme cibuli a zasypeme substrátem až do vrchu...
  • Truhlíky v zimě V našich klimatických podmínkách se v zimě truhlíky pouze zdobí. Živé rostliny (i mrazuvzdorné) nepřečkají mrazivé dny, protože půda v truhlíku rychle promrzne a mráz poškodí kořeny. Ke zdobení zimních truhlíků používáme větvičky smrku, jedle, borovice, šípků nebo větviček se suchým listím. Větvičky zapícháme do obyčejného substrátu. Před vánočními svátky můžeme truhlík doplnit..
  • Prvosenka jarní květina Na každé jarní zahrádce a předzahrádce by neměly chybět prvosenky (Primula). Všechny druhy prvosenek mají přízemní listové růžice a trubkovité, zvonkovité nebo ploché květy. Primulky se hodí téměř pro všechny stanoviště – lemy záhonů, do skalky, na okraje vodních nádrží, do rašelinových záhonů, atd. Hrnkové prvosenky Pokud si koupíme hrnkovou..