Zimní zahrady
Dříve byly zimní zahrady doménou spíše majetnější části naší populace. To naštěstí patří minulosti.
Na zimní zahradu nemyslí jen projektanti nových domů, ale i ti, kteří se rozhodli pro rekonstrukci starší zástavby. Ve starších domech může zimní zahrada vzniknout například na místě verandy.
Jaké květiny do zimní zahrady?
Zimní zahrada a květiny k sobě neodmyslitelně patří. Zimní zahrady můžeme rozdělit na teplé, poloteplé nebo chladné.
V teplé zimní zahradě se bude dobře dařit parožnatkám, fíkovníkům, palmám, šáchoru, filodendronům, difenbachiím a jiným exotickým rostlinám. Květináče můžeme libovolně seskupit a vytvořit tak útulný prostor.
Poloteplé zimní zahrady mají teplotu od 5 °C do 15 °C. Daří se zde azalkám, myrtám, citrusům nebo mučence. Po Vánocích zde můžeme umístit vánoční hvězdu. Jako solitérní rostliny můžeme pěstovat ibišek nebo juku.
V našich podmínkách jsou nejběžnější chladné zimní zahrady, teplota se zde pohybuje v zimních měsících od 0 °C do 8 °C. V takovéto zimní zahradě se bude dařit azalkám, zimostrázům, kalinám, kaméliím, levanduli nebo břečťanu. Většinu těchto květin na jaře umístíme na zahradu, kde vydrží až do podzimu.
Tipy pro zimní zahradu
- Pořiďte si do vnitřku zimní zahrady malý teploměr. Budete přesně vědět, zda květiny netrpí chladem nebo přílišným teplem.
- Rolety patří k nejdůležitějšímu vybavení zimních zahrad. Bez nich by se u vás květinám moc nedařilo.
- Oblíbená letnička lobelka Lobelka je oblíbená letnička zejména pro svoji modrou barvu. Původní druh pochází z jižní Afriky. V současné době se můžeme setkat také s jinými barvami květů, např. bílé, růžové nebo karmínové. Jak vypěstovat lobelku Lobelku vyséváme již v únoru. Semena jsou velmi drobná, proto je na substrát vysejeme a pouze přimáčkneme (nezasypáváme). Optimální teplota..
- Truhlíky v zimě V našich klimatických podmínkách se v zimě truhlíky pouze zdobí. Živé rostliny (i mrazuvzdorné) nepřečkají mrazivé dny, protože půda v truhlíku rychle promrzne a mráz poškodí kořeny. Ke zdobení zimních truhlíků používáme větvičky smrku, jedle, borovice, šípků nebo větviček se suchým listím. Větvičky zapícháme do obyčejného substrátu. Před vánočními svátky můžeme truhlík doplnit..
- Choroby převislých pelargonií a muškátů Korkovitost Korkovitost – projevuje se během vegetace, hlavně v zimním období, jako zelené a hnědé výrůstky na spodních stranách listů. Tato choroba vzniká nedostatkem světla, nerovnoměrnou zálivkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu. Objevuje se hlavně při přezimování pelargonií. Jakmile se rostliny přenesou na venkovní stanoviště, korkovitost většinou zmizí. Staré poškozené listy jsou..
- Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..