Co je moniliniová spála?
Choroba meruněk
Moniliniová spála patří k nejzávažnějším chorobám meruněk a višní, může se vyskytnout i u třešní, broskvoní a slivoní. Tato choroba se nejčastěji vyskytuje za vlhkého počasí, kdy teploty nepřesáhnou 12°C.
Původcem moniliniové spály je houba Monilinia laxa. Patogeny přežívají v napadených plodech, které zůstaly na stromě nebo spadené pod stromy (lidově se těmto plodům říká mumie). Na těchto plodech se na jaře vytvoří výtrusy, které jsou větrem nebo hmyzem zanášeny do květů. Ty hnědnou a houba prorůstá přes květní stopky až do větviček. Napadené květy a větvičky odumírají. Na letorostech se často objevují kapky klejotoku.
Vzniklé ranky jsou osidlovány dřevokaznými mikroorganismy. Silně napadené stromy usychají a hynou.
Co je to klejotok?
Klejotok je průhledná hmota podobná pryskyřici, kterou vylučují napadené rostliny na povrchu. Hmota je lepkavá, zabarvená žlutě nebo oranžově.
Ochrana a prevence před moniliniovou spálou
Základem ochrany je důsledné a včasné odstraňování napadených větviček a plodů. Je nutné odstraňovat všechny plody, i když jsou k větvím tzv. přilepené. Napadené stromy je možné před květem postříkat vhodným chemickým prostředkem.
- Puklice na oleandru Puklice na oleandru vypadají jako malé bílé a hnědé puchýřky na listech, které je možné mechanicky odstranit. Existuje několik druhů puklic nebo také štítenek. Jak se zbavit puklic Puklice odstraníme potíráním napadených listů oleandru lihem, který rozpustí tvrdý povrch tohoto hmyzu. Pokud je oleandr silně napadený a puklice se vyskytují..
- Sucho a sluneční úžeh Co je to sluneční úžeh (úpal)? Sluneční úžeh se projevuje v létě v období sucha a velkého slunečního svitu na ovoci, zelenině, révě vinné, ale i na okrasných rostlinách. Zasažené květy a listy jsou na okrajích seschlé (spálené). U plodů se projevuje zhnědnutím dužiny na povrchu, zejména u tmavších plodů, např. u..
- Slimáci – jak na ně? Kdy a kde škodí slimáci Slimáci a hlemýždi požírají rostlinky v noci. Všechny rostliny s jemnými listy mohou být jimi zcela devastovány. Nejohroženější jsou mladé křehké rostliny, např. hlávkový salát nebo bohyšky, ale také tulipány, kosatce, ostrožky, letničky a skalničky. Slimáci nejvíce škodí na vlhkých a zamokřovaných místech. Napadeny mohou být i..
- Jak se brání příroda proti chorobám a škůdcům? Příroda se umí proti škůdcům a chorobám bránit sama. Používá k tomu různé způsoby biologické ochrany, které bychom měli cílevědomě podporovat a nenarušovat tento přirozený proces neuváženou chemickou ochranou. Především pečujeme o užitečné ptactvo. Instalujeme v zahradách ptačí budky a v zimním období ptáky krmíme. Vysazujeme do zahrady keře, které umožní ptákům zakládání..