Sucho a sluneční úžeh



Co je to sluneční úžeh (úpal)?

Sluneční úžeh se projevuje v létě v období sucha a velkého slunečního svitu na ovoci, zelenině, révě vinné, ale i na okrasných rostlinách.

Zasažené květy a listy jsou na okrajích seschlé (spálené). U plodů se projevuje zhnědnutím dužiny na povrchu, zejména u tmavších plodů, např. u švestek. Ze zeleniny jsou na sluneční úpal náchylné plody rajčat a paprik.

Sluneční úpal u rostlin

Sluneční úpal u rostlin

Z okrasných rostlin si můžeme slunečního úpalu všimnout zejména na listech bohyšek (Hosta) nebo na tmavých květech růží.

Sluneční úpal může zasáhnout také česnek, u kterého se projevuje zasycháním špiček listů.

Prevence před slunečním úžehem

Zasažené rostliny pravidelně zaléváme a přihnojujeme, aby nedošlo k jejich úhynu.






  • Jak ochránit záhony před kočkami Zahrada plná čerstvých zeleninových plodin může být lákavým místem pro kočky, které si rády vyhrabávají půdu nebo používají záhon jako místo pro své potřeby. Mohou tak způsobit škody na zelenině a bylinách. Jak záhony před kočkami uchránit? Citrusová kůra a aromatické bylinky Kočky nemají rády vůni citrusových plodů. Umístěte kůru..
  • Jak bojovat proti krtkům, hrabošům, mšicím a mravencům bez chemie Hraboši Česnekem můžeme zcela úspěšně bojovat proti hrabošům. Stačí jej vysadit do kruhu kolem stromů a milí hraboši ponechají kořenový systém stromů v uctivé vzdálenosti. Hraboši totiž nesnášejí česnekovou vůni. Mšice Máme-li keře silně napadené mšicemi, pomůže koupel, ovšem krátká, v 55 °C teplé vodě. Postižené konce letorostů nebo větví namočíme pokud..
  • Rez hrušňová – nemoci ovocných dřevin Rez hrušňová se projevuje oranžově červenými skvrnami na listech hrušní. Tato chorob je podmíněna blízkostí druhého hostitele, kterým je jalovec čínský nebo jalovec klášterský. Silnější rozšířené této rzi má na svědomí vlhké počasí. Napadené listy je nejlepší spálit. Pro omezení infekce je vhodné uvedené jalovce nepěstovat do vzdálenosti 150 až..
  • Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin