Drobné orchideje pleionky
Pleionky jsou drobné orchideje, rostoucí v Tibetu a je známo čtrnáct druhů. Na našich zahradách a skalkách se dobře uplatní ty druhy, které kvetou časně na jaře. Jsou to především druhy Pleione formosana a Pleione Limprichtii, která je plně mrazuvzdorná a bez úhony snáší mráz až do -15 °C.
Pleione formosana nesnáší pěstování ve volné půdě a musí se pěstovat v nádobách, které přes zimu umisťujeme v bezmrazé místnosti. Špatně snáší zimu. Dorůstá střední velikosti, květ je až 12 cm velký, bílý až narůžovělý, se žlutým až červeným skvrněním.
Pleione Limprichtii je samostaný druh, díky své mrazuvzdornosti se v našich podmínkách těší značné oblibě a je potěšením pro pěstitele. Ve vzrůstu je malá až středně velká, kvete slabě růžově.
Kdy vysazujeme orchideje pleione
Hlízy sázíme v březnu nebo v dubnu do květináčů a misek o velikosti cca 13 cm. Na dno nádoby dáme 2 cm hrubého písku nebo keramzitu. Sázíme do zakoupeného substrátu, který je určen pro orchideje. Hlízy sázíme tak, aby jejich vrchní část vyčnívala nad substrát dvěma třetinami své velikosti. Nasazené hlízy nezaléváme, ale rosíme.
Jakmile hlízy zakoření a objeví se první listy, můžeme začít s přihnojováním. Používáme hnojiva pro balkonové květiny anebo hnojiva univerzální. Hnojíme jednou za tři týdny.
Během růstu zaléváme podle potřeby tak, aby rostlinky měly stále přiměřenou vlhkost. V září, když začnou žloutnout listy rostlin pěstovaných v nádobách, umístíme je na světlé a chladné místo.
Druhy, které nejsou mrazuvzdorné, zimujeme při teplotách 4 až 6 °C.
- Čím hnojit česnek? Česnek potřebuje dostatečné množství živin pro růst a tvorbu zdravých a silných hlízek. Kvalitní hnojení může být důležitým faktorem při pěstování česneku. Při použití jakéhokoli hnojiva je důležité dodržovat pokyny na obalu a nepoužívat ho více, než je doporučeno. Nadměrné hnojení může způsobit spálení kořenů a poškození rostliny. Níže jsou..
- Nejčastěji pěstované druhy okrasného česneku Druhy okrasného česneku Česnek aflatunský je středoasijský druh. Má 70 až 90 cm vysoký stvol zakončený asi 10 cm velkým hustě kulovitým květenstvím světle purpurově fialové barvy. Kvete v květnu. Česnek obrovský pochází z Himaláje. Je vysoký až 130 cm a jeho světle purpurová hustá květenství jsou o něco větší. Kvete v červnu...
- Pěstujeme okrasný česnek Okrasný česnek je vytrvalá bylina, pocházející převážně ze středoasijských a východoevropských stepí. Téměř všechny druhy mají úzké přízemní listy vonící po česneku, jakmile se rozemnou. Nejlépe okrasnému česneku vyhovuje slunné, teplé a chráněné stanoviště s propustnou a vápenitou půdou. Na jaře okrasnému česneku prospívá více vláhy, ve druhé polovině vegetačního období..
- Jak nachystat begónie před sázením V březnu nebo na začátku dubna necháme na rašelině hlízy begónií narašit. Má-li hlíza více pupenů, můžeme ji rozdělit podle počtu oček na více řízků. Jednotlivé řízky po zaschnutí řezné rány, kterou můžeme také zasypat dřevěným uhlím, rozesadíme do jednotlivých květináčů. Hlízu begónie s vyrašeným pupenem položíme do květináče na směs zeminu..